I po co nam to i na co

  • 13.06.2008, 17:19
  • Mariusz Strzępek
I po co nam to i na co
Cholera człowieka po prostu bierze. Tylko tyle, chociaż należałoby użyć dużo bardziej dosadnych określeń. Co mnie tak zezłościło? Można powiedzieć, że kolejny kontakt z Wydziałem Strategii i Promocji Miasta.

Zacznę jednak od początku. Równo rok temu trzech młodych tomaszowian wymyśliło sobie, że stworzą stronę Internetową w całości poświęconą Dniom Tomaszowa. Pomysłodawcą był Mariusz Tarnaski znany w tomaszowskim Internecie najpierw z pracy przy tomaszow.pl, potem ze stworzenia osada.pl a teraz prowadzi nasztomaszow.pl. Bezinteresowną pomoc zaoferował Bartek Szczepaniak, ubiegłoroczny najlepszy uczeń I LO, w tej chwili studiuje fizykę z astrofizyką na University of Manchester, oraz Robert Frycz również dobrze znany w światku tomaszowskiego Internetu. Dosyć szybko swój pomysł wprowadzili w życie i ubiegłoroczny Festiwal był już na bieżąco relacjonowany i aktualizowany na stronie.

Warto dodać, że dnitomaszowa.pl mają oczywiście od samego początku charakter niekomercyjny. Nikt nie zarabia tutaj nawet złotówki. Był to raczej pomysł, by zrobić coś dla miasta i jego mieszkańców. Taka pomoc aktywnej młodzieży w promocji miasta.

Dnitomaszowa.pl w swoich założeniach miały prezentować nie tylko bieżące edycje Festiwalu ale również jego historię, archiwalne fotografie, artykuły prasowe itd. By cel ten zrealizować, a więc mówiąc wprost, stworzyć swego rodzaju promocyjny produkt naszego miasta w postaci festiwalowego portalu internetowego konieczna jest współpraca i pomoc wielu osób, z jednej strony pasjonatów, z drugiej osób zawodowo zajmujących się promocją miasta.

Dzięki temu portalowi trafiliśmy z Mariuszem na siebie. Przeczytałem informację, że człowiek poszukuje archiwaliów dotyczących Dni Tomaszowa.

Tak się złożyło, że pomysł na Dni Tomaszowa zrodził się w Stowarzyszeniu BCTM. To ono było organizatorem pierwszych 3 edycji i współorganizatorem czwartej. Moja osoba była natomiast przez kilka lat prezesem tej szacownej organizacji i archiwalne materiały, takie jak zdjęcia i ulotki pozostały w moim posiadaniu.

Zatelefonowałem pod podany numer i w ten sposób zaczęła się nasza współpraca na obydwu portalach.

Dzięki moim materiałom lata 1996-1999, można powiedzieć, były „załatwione”. Należało więc postarać się o informacje i materiały dotyczące lat kolejnych.

Poprosiłem o zgodę na przedruki artykułów z TiT pana Jacka Mrozowicza. Oczywiście nie było najmniejszych problemów. Zaczęły się one wtedy, gdy Tarnaski zaczął chodzić do Urzędu Miasta z prośbą o udostępnienie archiwów.

Były obiecanki, cacanki a „głupiemu” radość. Na początku myśleliśmy, że to z racji młodego wieku Mariusza (chociaż według nas nie jest to powód dostateczny), urzędnicy w UM zachowują się w sposób mało poważny i nieodpowiedzialny ale okazało się, że prawda jest nieco bardziej skomplikowana.

Obiecałem, że pomogę. Ludzie mnie znają i często z uwagi chociażby na moją dokuczliwość wolą nie wchodzić w drogę. I tak się zaczęła moja „droga przez mękę”.

Na początek poszedłem na łatwiznę. Zatelefonowałem do byłego rzecznika z pytaniem czy ma jakieś materiały i czy mógłby je udostępnić. Odpowiedź taka jakiej się spodziewałem. Żadnych problemów. W ciągu dwóch dni fotki zgrane na płytę czekały na mnie dostarczone do Tomaszowa.

Niestety dotyczyły one jedynie lat 2005-2006. Po inne lata musiałem udać się do urzędu.

Powiem krótko: do dzisiaj jestem w szoku po rozmowie z Moniką Tazbir, naczelniczką Wydziału Strategii i Promocji Miasta.

- Gdzie my to teraz znajdziemy? Nie mamy na to czasu. Kto by się tym teraz zajmował. Jesteśmy po przeprowadzce i trzeba by poszukać. – To właśnie usłyszałem gdy poprosiłem o pomoc.

Byłem zdziwiony, więc mówię do Pani Naczelnik, że przecież robimy coś za nich i w dodatku za darmo. – A kto Wam każe? – usłyszałem w odpowiedzi.

Co można powiedzieć, gdy słyszy się taki argument? Nic! Bo tak naprawdę, to ona ma rację. Kto nam to każe robić. Nikt! Taka prawda. Problem polega jednak na tym, że pomysł Festiwalu w roku 1996 był pomysłem na pobudzenie aktywności mieszkańców. Tymczasem urzędnicy wydziału promocji z szefową na czele wydają się tego nie rozumieć.

Poszedłem do Wydziału Kultury…. poprosiłem i uzyskałem pomoc w miarę możliwości pracowników. Jednym się chce innym się nie chce.

W ten oto sposób doszliśmy do tegorocznych Dni Tomaszowa. Przygotowywaliśmy się do nich już od dłuższego czasu. Właściwie to przede wszystkim Mariusz.

Do reklamowania Festiwalu wykorzystaliśmy m.in. portal nasza-klasa.pl na którym rozesłaliśmy kilkadziesiąt tysięcy zaproszeń. W jaki sposób Mariusz to zrobił, tego nie wiem ale było skuteczne. Dostaliśmy setki odpowiedzi z podziękowaniami, wiele osób zadeklarowało przyjazd nawet z odległych miast. Co rusz przez naszą skrzynkę pocztową przewijały się wiadomości, że gdyby nie my to ktoś by nie pamiętał/nie wiedział o tegorocznym Festiwalu.

Chcieliśmy w tym roku zamieszczać informacje na bieżąco. Wywiady, relacje z koncertów trafiałyby na portal bezpośrednio po jego zakończeniu. Nie da się tego jednak zrobić w pojedynkę. Potrzebne są 3 a najlepiej 4 osoby, które zmieniałyby się na terenie festiwalowym. W zeszłym roku stwarzano duże problemy ale w końcu udostępniono 2 wejściówki. Efektem pracy chłopaków były tysiące zdjęć, wywiady, biężace relacje itd. Robert z Bartkiem nikomu nie wadzili, nie przeszkadzali, nikt na nich nie narzekał.

Próbowałem w tym roku załatwić akredytacje dziennikarskie dla 3 osób. Nasłuchałem się, że nie można, że za dużo i że po co mi, że możemy się zmieniać. Ostatecznie ustaliłem z Moniką Tazbir, że dostaniemy dwie wejściówki.

Pojechałem je dzisiaj odebrać i znowu się zdziwiłem, bo pomimo obietnic dostałem tylko jedną. – Nie jesteście Wirtualną Polską – usłyszałem od pani naczelnik. No nie jesteśmy, bo gdybyśmy byli trzeba by nam było za zamieszczenie informacji (że o rozsyłaniu zaproszeń na nasza-klasa.pl nie wspomnę) płacić.

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (60)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kiki
kiki 26.06.2008, 14:29
@abc....co wali Cie prawda ???
Prawda bywa okrutna,ale Cie uzdrowi.
abc
abc 26.06.2008, 13:43
kiki... bredzisz
kiki
kiki 24.06.2008, 11:06
q.....dlaczego zwiazki zawodowe na zachodzie sa poza zakladami....bo bronia praw pracownikow i maja duzo do powiedzenia.
a u nas jest odwrotnie.
razem strajkuja,chlaja a pracownikow w dupie maja.
Siedza kolo siebie...wiec jakie to zwiazki....od lapania za....podwiazki.!!!!!
kiki
kiki 24.06.2008, 10:54
q....cos Ci sie porabalo,przewatrosciowany bolszewiku a niedorosly kapitalisto.
Na zachodzie system zatrudnienia oparty jest glownie na kontraktach.!!!
Tam nikt nikogo lancuchem niewolnictwa do stanowiska pracy nie przywiazuje jak to ma miesce u nas,bowiem prawo pracy idioci stanowili.!!!!!!!!!!
q
q 24.06.2008, 10:19
kiki !!! wyzywasz od postkomuchów, a twoje proglądy to czysty leninowski bolszewizm upudrowany słowem "kontrakt". Załosny jesteś.
kiki
kiki 24.06.2008, 06:11
a,jakie to wladze....postkomuchy ?
dac jednego madrego z nadania spolecznego wyboru,a reszte tatalajstwa na kontrakty zatrudnic a nie na pelne etaty urzednicze.!!!
Byloby calkiem inaczej i porzadnie.
Teraz dziadzio mowi,caly system jest do dupy.
Matka Teresa
Matka Teresa 23.06.2008, 21:40
Ten komentarz powinien być skierowany raczej do władz urzędu. Powinno się zrobić porządny przegląd "wojsk" i zmienić to i owo. Może na lepsze. Tylko kto by w tym czasie za wszystkich pracował - Matki Teresy???
kiki
kiki 23.06.2008, 18:49
Matko Tereso...to po kiego grzyba,trzymać tą liczną grupę pracowników - obiboków ?....
Po kopie w cztery litery i na zbitą mordę wywalić.!!!!!
Cwaniactwo w przjrzystym urzędzie ?....
A za co to im się płaci....to złodziejstwem
mienia społecznego się zwie. Boże nasze podatki kradną w imię prawa.
Cyrk....rowalić tę budę jak najszybciej.
obserwator
obserwator 20.06.2008, 10:02
DO DZIENNIKARZY PORTALU !!!!

Panowie czas sięgnąć po spoty przedwyborcze, pokazać ludziom, przypomnieć -"Tomaszów jest smutny" - "Trzeba w mieście zrobić (wtedy wiedzieli co)..."- "Zrobimy" - "Zmienimy" itd,itp,ect................... ............
prof.
prof. 16.06.2008, 23:43
Matko Tereso - twoj post symbolizuje problemy władzy, która nie moze sobie poradzić ze sprawnym zarzadzaniem personelem. Jest to bardzo typowe zjawisko, znane w literaturze, opisane i zbadane. No ale kto w obecnych czasach książki czyta?
Matka Teresa
Matka Teresa 16.06.2008, 22:15
Nieliczna grupa pracowników urzędu to ludzie zaangażowani w swoją pracę no i przede wszystkim w pomoc oraz udzielanie porad klientom. Ale to naprawdę dosłownie kilkanaście osób, które często spotykają się z "dziwnym" oporem ze strony innych pracowników. Czasami odgrywa sie tzw. walka z wiatrakami - opór, uśmieszki, komentarze ze strony współpracowników - i wszystkiego się wtedy odechciewa.
Podsumowując muszę stwierdzić, iż do pracy w urzędzie powinny być przyjmowane same Matki Teresy - a to gatunek na wymarciu...
Pozdrawiam wszystkich chcących coś zmienić.
Zord
Zord 16.06.2008, 16:44
BRAWO !!!
Acid Burn (Robert F)
Acid Burn (Robert F) 16.06.2008, 12:42
Droga Alu, kpiną i żalem mogę bez tak zwanej "kozery" nazwać to, co wyprawia wydział promocji miasta. My (redakcja) rozumiemy, że organizacja festiwalu to ogrom pracy i bardzo dużo obowiązków - z tym w 100% się zgodzę. Nie mogę jednak zrozumieć dlaczego ludziom, którzy chcą pomóc, którzy "ofiarują" swą bezinteresowną pomoc rzuca się kłody pod nogi. Czy wystawienie 3 tudzież 4 akredytacji wiąże się z kosmicznymi kosztami, wielogodzinnymi pracami, konsultacjami, itd? Czy wystawienie takowych było tak trudnym i skomplikowanym zadaniem, że wydział pod wodzą Pani Moniki nie mógł mu sprostać? Pierwszego dnia imprezy, udałem się do biura festiwalu i poprosiłem Panią Justynę (jeden z organizatorów) o dodatkowe dwie wejściówki pod scenę. Co się okazało? Dostałem je od ręki, bez problemu! Nikt nie rzucał mi specjalnie kłód pod nogi. Wszystko grzecznie, miło, kulturalnie! Aż sam do końca nie mogłem uwierzyć! I co? Można? Dało radę? Stało się coś strasznego? Nie! Dzięki pomocy Pani organizator mogliśmy bez absolutnie żadnych problemów swobodnie działać. I to się nazywa pomoc i uprzejmość. Szkoda, że takich ludzi, jak Pani Justyna jest tak mało. Droga Alu, skoro jesteś taka uczciwa i nie masz sobie ani osobom z wydziału promocji absolutnie nic do zarzucenia to dlaczego nie podpisałaś się pod swoim komentarzem własnym imieniem i nazwiskiem? Boisz się czegoś? Odnoszę wrażenie, że chyba tak - zastanawiam się tylko czego? Co było powodem, dla którego powstał ten jakże niegrzeczny komentarz? Wstyd? Próba rozpaczliwego ratowania wizerunku wydziału czy też może próba zrobienia z nas, redakcji, wielkich "gwiazd", osób które czekają tylko i wyłącznie na poklask oraz przywileje? Widzę, że niestety masz problem z czytaniem ze zrozumieniem a tego uczą w szkole podstawowej. Gdybyś posiadała w/w umiejętność to wiedziałabyś, że projekt NaszTomaszow.pl oraz DniTomaszowa.pl jest w 100% niekomercyjny i tworzony za darmo przez osoby, które chcą w tym mieście coś zdziałać, zmienić! Tak trudno Ci to zrozumieć? A może boli Cię to, że odwalamy lepszą robotę niż Wy za pieniądze? Gdzie jest na stronie Magistratu informacja o Dniach Tomaszowa? Gdzie się zapodziały relacje, wywiady i zdjęcia? Ukradli? Woda zalała? Pożar strawił? A może wszystko zginęło podczas przeprowadzki? Jeśli chcesz dalej ośmieszać siebie i wydział promocji miasta to śmiało - ludzie sami Was ocenią.
notka
notka 16.06.2008, 12:17
Rozumiem ,że Redaktor działa w słusznej sprawie i w interesie społecznym oraz bardzo chciałby zmiany na lepsze we wszystkich naszych urzedach. Ale powinien pamietać tez,ze wystepuje tutaj w roli "opiniotwórcy". Dlatego tez jak dla mnie styl tego artykułu pozostawia wiele do życzenia. A przede wszystkim jego obiektywnosc: nie mozna wybierac faktów pod wczesniej wybrany scenariusz- w takiej samej mierze redaktor ma obowiazek ujawnic zaniedbania ,jak i to co zostało zrobione poprawnie.
Chociaz moze faktycznie w obliczu takich a nie innych faktów ciężko było zachowac obiektywizm;)pzdr.
scort
scort 16.06.2008, 11:18
perfekcjonisci w swoich zawodach
kazdy czlowiek sie myli lecz tylko glupiec trwa w bledzie
pozdro
pozdro 16.06.2008, 09:50
Niektóre komentarze to pewnie z urzędu, najpierw się daje "ciała" a potem pisze jakim się jest wspaniałym. A uczciwych ludzi pani Alu to niestety malutko u was.
kiki
kiki 15.06.2008, 23:59
jejku....jak jest koltunstwo,koltuny,to i mendy musza byc.
Chlorkiem magistrat posypac i zatrudnic na pelny etat golikoltuna.
Karol
Karol 15.06.2008, 23:42
Uczciwych? Których? Chętnie przeprosimy!

Zemsta? Za co? Raczej napiętnowanie kołtuństwa!
ala
ala 15.06.2008, 23:23
ten artykuł to nie artykuł tylko żale i zemsta autora, a komenarze to w wiekszości żenada, kpina i obrażanie uczciwych ludzi
scort