Pilica - rajem dla kajakarzy?

  • 15.05.2008, 20:18
  • Andrzej Kobalczyk
Pilica - rajem dla kajakarzy?
Ostatnio nasiliły się starania mające na celu oddanie Pilicy we władanie miłośnikom kajakarstwa. Co istotne, działania te są podejmowane również ponad granicami wojewódzkimi. Wymownym tego przykładem jest wspólny projekt województw: łódzkiego i mazowieckiego oraz lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych służący utworzeniu oznakowanego szlaku kajakowego na rzece Pilicy i stanowiącego atrakcyjną ofertę turystyczną.

Z taką inicjatywą wystąpiło w marcu 2007 roku Starostwo Powiatowe w Białobrzegach Radomskich (woj. mazowieckie). W tej sprawie w październiku tegoż roku podpisano porozumienie między woj. mazowieckim oraz powiatami: białobrzeskim i grójeckim. Ustalono m.in., że samorząd woj. łódzkiego pokryje koszty jednolitego oznakowania rzeki na swoim terenie, a woj. mazowieckie sfinansuje takie samo oznakowanie szlaku na terenie Mazowsza.

W wyniku współpracy obydwóch województw udało się zagospodarować szlak kajakowy na prawie 200-kilometrowym odcinku Pilicy od Maluszyna do Warki. Przedsięwzięcie obejmowało, poza odpowiednim oznakowaniem szlaku, także stworzenie warunków do powstawania wypożyczalni sprzętu kajakowego i udrożnienie koryta Pilicy w trudnych miejscach. Ważnym efektem wspólnych działań było również wydanie nowego przewodnika kajakowego po Pilicy, opracowanego przez wytrawnego znawcę kajakarstwa i krajowych szlaków rzecznych – Marka Lityńskiego z Warszawy. Na te cele obydwa województwa wydatkowały łączną kwotę ok. 150 tys. zł.

Efekty tych działań można było ocenić podczas oficjalnego otwarcia „Szlaku kajakowego Pilicy”, które odbyło się w dniach 8-9 maja br. Połączono je z dwudniowym spływem kajakowym. Głównym punktem pierwszego dnia było symboliczne otwarcie szlaku wodnego na granicy województw; łódzkiego i mazowieckiego w Domaniewicach. Do kursującego tutaj promu (jedynego na Pilicy) przepłynęli dotarli uczestnicy spływu rozpoczętego wcześniej w Grotowicach. Wraz z przedstawicielami władz i mediów dokonali oni symbolicznego przecięcia wstęgi na rzece.

Następnie w pobliskim ośrodku wypoczynkowym „Safari” odbyła się konferencja prasowa, połączona z promocją wspomnianego wcześniej przewodnika kajakowego po Pilicy z udziałem jego autora. Warto podkreślić, że adekwatnym tłem do tej uroczystości była okazjonalna wystawa, urządzona przez Skansen Rzeki Pilicy. Poprzez wiele, niejednokrotnie unikatowych fotografii, dokumentów i innych pamiątek ze zbiorów Skansenu, zobrazowano długie i bogate tradycje kajakarstwa i wioślarstwa na Pilicy, sięgające początków XX wieku.

Tego samego dnia uczestnicy spływu wyruszyli poprzez Nowe Miasto do Tomczyc. Następnego dnia dopłynęli do Białobrzegów. Warto dodać, że planuje się kolejne wspólne przedsięwzięcia na pilickim szlaku. Tak np. samorząd woj. mazowieckiego zamierza przeznaczyć kolejne 100 tys. zł na budowę wzorcowej stanicy wodnej w Białobrzegach Radomskich.

Andrzej Kobalczyk

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (5)


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

cdn
cdn 16.05.2008, 10:06
Bo siedząc na zebraniu
wszyscy o tym wiecie,
żeby ręka nie drżała
trzeba być na diecie
bib
bib 16.05.2008, 09:56
I zapyta Charon tych
co do łodzi mu wsiedli:
Dlaczego żyjąc koncepcją
ziemski pokarm jedli?
styx
styx 16.05.2008, 09:29
Pilica będzie rajem,przeczytałem
wróciwszy z pogrzebu
A czy wszyscy sie spotkamy
na jej drugim brzegu?

Pozostałe