Kupujesz mieszkanie? Sprawdź księgę wieczystą!

  • 14.12.2017, 09:54
Kupujesz mieszkanie? Sprawdź księgę wieczystą!
Znajomość księgi wieczystej wybranej nieruchomości to podstawa udanej transakcji.

Zastanawiając się nad kupnem mieszkania, w pierwszej kolejności powinniśmy zweryfikować księgę wieczystą wybranego przez nas lokalu. Księgę należy bowiem traktować jako główne źródło informacji o interesującej nas nieruchomości. Przede wszystkim dlatego, że – zgodnie z Ustawą z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece – jest ona prowadzona, by ustalić jej stan prawny.

 

Co znajduje się w księdze wieczystej?

 

Informacje, które zawarte są w księdze wieczystej, podzielone są na cztery działy – z każdym z nich warto uważnie się zapoznać, jeszcze przed dokonaniem transakcji.

 

W dziale pierwszym zwróćmy uwagę na adres i to, czy jest on zgodny z lokalizacją wybranego przez nas mieszkania. Istotne jest też przeznaczenie lokalu (kupując mieszkanie, powinniśmy szukać lokali mieszkalnych), a także powierzchnia, liczba i rodzaj pomieszczeń (również pomieszczeń przynależnych, jak komórka lokatorska).

 

Drugi dział powinien nas upewnić, że umowę chcemy podpisać z właściwą osobą – tą, która jest rzeczywistym właścicielem (lub użytkownikiem wieczystym) nieruchomości. Jeśli pojawi się tutaj kwestia współwłasności, transakcji powinniśmy dokonać ze wszystkimi właścicielami lub sprawdzić posiadane przez nich pełnomocnictwa.

 

Kolejny dział dotyczy praw, roszczeń i ograniczeń. W tym dziale znaleźć może się najwięcej pułapek. Sprawdźmy chociażby, czy lokal nie jest obciążony służebnością, prawem pierwokupu, odkupu, najmu, dzierżawy lub dożywotnim prawem do mieszkania. Stąd też dowiemy się, czy rozpoczęto egzekucję z nieruchomości.

 

Ostatnia część dotyczy hipotek. Jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania obciążonego hipoteką, musimy liczyć się z koniecznością pokrycia istniejącego zadłużenia – hipoteka związana jest z samą nieruchomością, a nie jej właścicielem. Z czwartego działu dowiemy się zatem, czy hipotekę nałożono, a jeśli tak – na czyją rzecz i w jakiej wysokości.

 

Warto sprawdzić także wzmianki, które pojawiają się w księdze. Oznaczają one, że złożone zostały wnioski o wpisy do księgi, których jeszcze nie rozpatrzono. Rozważając swój zakup, dobrze jest wstrzymać się z nim do wyjaśnienia sprawy. Może się bowiem okazać, że zmienił się właściciel interesującego nas lokalu.

 

Jak znaleźć właściwą księgę wieczystą?

 

Wszystkie księgi wieczyste są ponumerowane. Kiedy posiadamy numer księgi mieszkania, które chcielibyśmy kupić, skorzystać możemy z bezpłatnego, ministerialnego serwisu ekw.ms.gov.pl. Jeżeli jednak numeru tego nie posiadamy, wystarczy znajomość adresu nieruchomości lub numeru działki – wówczas skorzystać możemy z komercyjnych wyszukiwarek.

 

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Ksiegi-wieczyste.org.

Foto: Fotolia

 

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe