Jednak Spółka

  • 27.03.2008, 16:36
  • Mariusz Strzępek
Jednak Spółka
Stało się już tradycją, że najważniejsze punkty porządku obrad na sesjach Rady Powiatu Tomaszowskiego dotyczą Szpitala. Podobnie było dzisiaj. Zakończyły się wielomiesięczne dywagacje na temat przyszłości tego Zakładu Opieki Medycznej. Radni podjęli decyzję. Szpital w obecnej formie zostanie zlikwidowany, na jego miejsce powiat powoła spółkę prawa handlowego

Zaczęło się jak zwykle od przedstawienia aktualnej sytuacji szpitala. Niczego nowego się nie dowiedzieliśmy. Jest źle a może być jeszcze gorzej. Strata za styczeń i luty tego roku wyniosła blisko 1 milion złotych. Dla nikogo nie było to zaskoczeniem. Dla dyrektora Jacka Chylińskiego również – Takiej straty, po podpisaniu porozumień w styczniu się spodziewaliśmy – podsumował stan finansów szpitala. Radni zadali kilka pytań, których nie będziemy przytaczać. Były one skierowane raczej „do kamery” i nie wnosiły niczego nowego do dyskusji.

Kolejny punkt obrad, to najistotniejsza decyzja w tej kadencji Rady Powiatu. Dotyczył on kierunków zmian "organizacyjno – prawnych Szpitala Rejonowego". Krótko mówiąc: zmiany oznaczają wyrażenie zgody na likwidację.

Zgodnie z podjętą uchwałą Rada wyraziła zgodę na likwidację pod warunkiem utworzenia i zarejestrowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie Tomaszowskie Centrum Zdrowia. Zgoda na jej utworzenie była kolejnym punktem obrad.

Zobowiązania Szpitala po jego likwidacji staną się długami Powiatu. Przejmie on również majątek likwidowanej jednostki.

Nowoutworzona spółka będzie posiadała kapitał zakładowy w wysokości 250.000 złotych podzielony na 500 równych udziałów, które w całości obejmie Powiat.

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wsx
wsx 01.04.2008, 19:26
POzdr - Polityk się odezwał, czyli jak to się mówi "działacz"
tomaszek
tomaszek 01.04.2008, 16:21
To jednak nie dyr. grochowina ,,wypracował" nawiększy dług szpitala. Mimo prób kolega tam pracujący nie chce mi powiedzieć który to.
POzdr
POzdr 01.04.2008, 13:42
Śmiszne są w większości te komentarze. Jak jesteście tacy mądrzy to się weźcie di polityki i zastąpcie tych złych i głupich obecnych działaczy. poświęcajcie całe życie i czas ideom za śmieszną kasę. Na pewno będziecie mądrzejsi, uczciwsi i skuteczniejsi. No to do roboty, do partii, do stowarzyszeń do czegokolwiek, żeby zamiast tak gadać ZROBIĆ cokolwiek.
Bogdan D.
Bogdan D. 31.03.2008, 11:02
Moii mili, teraz to na gwałt będą trwały inwestycje, bedzie kupowany (jeżeli ktoś sprzeda) sprzęt medyczny po to aby doposazyć oddziały a potem przejąć za dzierżawe. Juz Pan Kaganek inspirowany przez zarząd i rade, wydaje zgodę na organizowanie przetargów. Kupować, kupować, a potem jak pisze Tomaszek kolesie bedą dorabiać się, gdzie ten NIK, ta pani od tych afer (pitera) nie ma bo rządzie tu PO.
ONA
ONA 31.03.2008, 09:57
Czy to forum czyta jakiś prokurator?Przecież w nim jest chyba kilkanaście wiadomości które powinny spowodować chociaż śledztwo w "sprawie" z urzędu!
A swoja drogą przecież radni PIS złożyli oficjalne zapewnienie że wystąpią do NIK o kontrole Grochowiny i reszty z Kagankiewiczem na końcu i co i nic-układ trwa.
qaz
qaz 31.03.2008, 00:31
Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Pozostaje tylko pytanie o jakie pieniądze i dla kogo?
tomaszek
tomaszek 30.03.2008, 21:42
Mnie dziwi jeszcze jedno. Żenująco niski kapitał zakładowy przyszłej spółki. Wystarczy trzysta tysięcy by odkupić udziały od starostwa i stać się większościowym wspólnikiem i udziałowcem. Można wtedy mieć weiększośc na zgromadzeniu wspólników, a tym samym w zrządzie a w koneskwencji przejąć szpital. Chyba tak naprawdę o to chodzi w tej prywatyzacji. Czas pokarze.
dealer forda mondeo
dealer forda mondeo 30.03.2008, 18:06
witam. chcialem tez zabrac glos w tej dyskusji: otoz nie wiem czy pamietacie, ale jak nastal nowy starosta, to byl taki postulat, aby zrobic bilans otwarcia szpitala. przeciez przyszlo nowe, nalezy wiec stare rozliczyc. wszyscy mysleli, ze opcja reprezentowana przez przedstawiciela PO, tak chce dzialac. jakie bylo zdziwienie, gdy starosta nie wyrazil zgody na ujawnienie wszystkich przekretow, ktore mialy miejsce w szpitalu, i zamiotl smieci pod przyslowiowy dywan. drugie dno tej decyzji bylo takie, ze ma on swiadomosc, ze po nim tez trzeba bedzie posprzatac. liczy na to, ze moze jego pokretne decyzje ujda mu plazem. i tu wydaje mi sie, ze gosc sie moze przeliczyc. zobaczycie najpierw skald rady nadzorczej, a potem tempo z jakim nowa spolka sie zadluza. przeciez bedzie miec ten sam kontrakt z funduszu, a wydatki na podobnym poziomie. fakt, beda oszczednosci. najpierw zwolni sie pielegniarke z poradni cukrzycowej, potem pielegniarke z poradni chirurgicznej, a potem... juz nie bedzie kogo zwalniac. w tym miejcu przychodzi final-dlugo oczekiwany upadek spolki. i co sie okazuje? jest chetny na jej kupno. w tym miejscu nalezy szukac popwiazan pana starosty z nowym wlascicielem, ktory zupelnie przypadkowo kupil pozostalosci po szpitalu.
trzeba miec tylko nadzieje, ze starosta znajdzie sie za to wszystko odpowiednim osrodku wypoczynkowym i bedzie mial dluzsza chwile na przemyslenia. Starosto-piotrkow trybunaski czeka!!! szkoda tylko, ze te swawole starosty odbija sie na najslabszym ogniwie calej ukladanki, czyli na starych i schorowanych ludziach - reszta jakos sobie poradzi. ale z drugiej strony, to skoro tomaszowianie pozwalaja na to co teraz sie dzieje, to nie wiem czy jest czego zalowac.
qaz
qaz 30.03.2008, 10:50
Czy zmiana księgowego na nowego z większym uposażeniem, oraz zatrudnienie osoby do wizerunku szpitala było związane ze zwolnieniami personelu medycznego oraz salowych ??? Czy ma to związek z jakimiś zobowiązaniem wobec starostwa, kolesi itd.?
lekarz
lekarz 29.03.2008, 20:58
Mam nadzieję, że ktoś ich za wszystko rozliczy. Adamski jak rządził myślał, że jest bezkarny. Przyszedł Kukliński i facet ma ładny wyrok. Wreszcie ktoś go dopadł. Mam nadzieję, że Kaganek za ten numer i brak reakcji w stosunku do swoich poprzedników też beknie, może nawet lepiej. Pamiętaj Kagankiewicz, nie będziesz rządził wiecznie!
tomaszek
tomaszek 29.03.2008, 10:30
Spółka z o.o. = Rada nadzorcza min. 5 osób. W tomaszowskich spółkach członkowie rady dostają ok. 1500 zł. Zarząd min. 3 osoby. Prezes (dyrektor) i dwóch vice. W tomaszowskich spółkach prezesi dostają ok. 7-8 tyś. Vice ok. 5. Do tego może być prokurent także odpowiednio wynagradzany. Trzeba rozbudować księgowość bo dochodzą dodatkowe obowiązki np. wobec urzędu statystycznego i skarbowego. Na koniec roku obowiązek sporządzenia bilansu i badania przez biegłego rewidenta też kilka dobrych tysięcy. Spore koszty. Na dodatek nie sądzę czy starosta a włąściwe zarząd starostwa odmówił sobie przyjemności zatrudnienia kolegów ,,merytorycznie " przygotownych do sprawowania zaszczytnych funkcji. Mogą być także koalicjanci z rady powiatu czyli panowie, o których pisze poniżej stanisław. Będzie nieźle.
mm.
mm. 28.03.2008, 22:45
Nasi notable powoływali się na przekształcenia w Zninie.Jaka jest jednak prawda o Żninie?Znin to malutkie miasteczko 15 tyś.Szpital też malutki.Dług szpitala 20 mln.przejął powiat wziął 2 mln kredytu i przekazał szpitalowi na inwestycje.Wszyscy lekarze są na kontrakcie(sami płacą ZUS,ubezbieczenie itd.,wymówienie po 2tyg.,brak urlopu,w razie choroby zastepstwo itd.)Lekarz za 70 godzin tygodniowo z dyżurami zarabia 12 tyś. zł brutto czyli 6 tysięcy na rękę pracując dwa razy tyle ile normalnie.To znaczy że za tydzień normalnej pracy 35,75 zarobi 3 tysiące z dyżurami łącznie.1/2 to pieniądze za dyżury czyli nocną pracę dodatkową.Czyli po"cudzie" w żninie lekarz tak naprawdę zarabia 1500zł a resztę (1500)może dorobić na dyżurze. pielęgniarki mają 1200-1400 jeśli zostały w żninie bo podobno większość uciekła do Bydgoszczy.Kolejki do lekarza iszpitala jak były tak są.Nie podają niestety zarobków rady nadzorczej spółki,zarządu i Prezesa ale chyba ok.20 tysiaków musi być.W Tomaszowie znając " zdolności" władz powiatowych będzie gorzej.Pamiętajcie o radnych i Staroście przy następnych wyborach!!!
stanisław
stanisław 28.03.2008, 22:37
Mądrze piszesz (10pozdr.), dlaczego Pan Kaganek nie zgłasza do prokuratury wniosku o zbadanie "czy nie występuje uzasadnione podejrzenie popełnienia niegospodarności" przez: byłych starostów Gołaszewski, Barański, byłych dyrektorów: Grochwinę, Kiełkowicza, Szczecińskiego (chociaż ten w końcu ubiegłego roku zbilansowała koszty z wydatkami)i chyba za to zatrudnianie swoich fachowców z "bożej łaski" jak pisze pozdr. też tech nowego Chylińskiego. Nie znam nazwisk tych radnych powiatu, którzy głosowali za tą uchwałą ale powinno się wypisac tu ich nazwiska aby jak pisze pozdr. żeby wiedziec "kto nam zgotował ten los", czyli szpital co się najpierw stanie spółką a za malutką chwilkę prywatnym.
tomszek
tomszek 28.03.2008, 17:29
Pytanie. Kto ,,wypracował" największy dług szpitala - dyrektor Grochowina. I co z tego - nic. To właśnie jest patologia i przykład dla nstępnych pokoleń radnych, dyrektorów i starostów. Cokolwiek zrobisz włos ci z głowy nie spadnie. No chyba, że ludzie myślec podczas wyborów.
tolo
tolo 28.03.2008, 13:41
Rząd jeszcze NIE wypracował żadnej ustawy o przekształceniach ,a nasi radni już dali zielone światło do zniszczenia dorobku naszych
ojców którzy na ten i inne szpitale budowali.Przecież droga jest jasna -spółka- upadłość- prywatyzacja-kolesie ustawieni do końca życia.4-6 oddziałów reszta won.
obserwator
obserwator 28.03.2008, 12:00
Kukliński chciał przekształcić szpital nie w spółkę dla kolejnych złodziei tylko z zakład budżetowy, wtedy powiat przejąłby dług w wys. 14 mln zł. Wszyscy go totalnie krytykowali, Barański, Adamski z całą lewicą i TiT-em. Dziś ci sami decydują, aby szpital przekształcić w spółkę, a powiat zostaje z ponad 100 mln długu po szpitalu. Gdzie jest prokuratura, dlaczego radni siedzą cicho? Dlaczego nikt nie oskarży Barańskiego chociaż o niegospodarność? Oto mamy władzę nieudaczników i złodziei. Macie co chcieliście.
wątpiacy
wątpiacy 28.03.2008, 00:20
Przekształcecnie to wielka lipa. Dlaczego?bo 100 udziałów wnowej spółce bedzie mial powiat. Dopiero jak udziały w spolce beda mieli lekarze , pacjenci osoby fizczne które najlepiej umieja liczyc pieniadze) spółka zadziała na normalnych rynkowych zasadach. I bedzie sie rozwijac. W sytuacji gdy 100udzialow ma piwiat to jest to tylko rolowanie długu i twrzenie firm wydmuszek. Tyle tylko , żejak sie ktostemu blizej przyjrzy to widzie ze cel calej operacji jest jasny i klarowny... ale czy w 100 % zgodny z prawem????
kiki
kiki 27.03.2008, 22:50
w mordę mać....ale banda.
pozdr.
pozdr. 27.03.2008, 22:01
do numeru 6: kalkulacja jest bardzo prosta. tylko ze obecnie ciezko cokolwiek zbilansowac. wystarczy popatrzec na dzialalnosc tego szpitala od szanownego dyrektora grochowiny, poprzez kiełka, bronka paprykarza-szczecinskiego i obecnego chylinskiego.kazdy z nich poprzez powiazania polityczne musial i musi po dzis dzien zatrudniac kumpli i innych przydupasow czy to starosty czy innych "wysoko postawionych".ostatnim hitem transferowym jest dyrektor ds.wizerunku szpitala, ktory zarabia niewiadomo ile, niewiadomo za co. a takze nowy kierownik sor-u,ktorego wywalili z lodzi ze szpitala korczaka jakis czas temu-glosna sprawa.
ciekawe tylko, kto bedzie w nowych strukturach robil na ta cala urzednicza holote. bo z tego co mi wiadomo, wprowadzenie spolki prawa handlowego powoduje nadanie odpowiedzialnosci finansowej za podejmowane decyzje. wiec przszlemu zarzadowi (ciekawe kto w nim bedzie zasiadal, no i ktor bedzie prezesem tejze spolki?), nalezy zyczyc duzo powodzenia i dzialaniu. czasami zdarza sie w naszym kraju, rzadko bo rzadko, ze ktos laduje za kratami za zle gospodarzenie majatkiem publicznym (a w piotrkowie ponoc piekna placowke wypoczynkowa wybudowali, oj piekna, warto w niej odpoczac w nagrode za swoje grzechy).
co do rady powiatu-spotkamy sie przy urnie kochani i nie zapomnimy o was.
kiki
kiki 27.03.2008, 21:39
a w spółce będzie brał jeden przed drugim i po drugim.

Pozostałe