Czy wzrosną czynsze w TTBS-ie?

  • 20.03.2008, 11:35
  • Mariusz Strzępek
Czy wzrosną czynsze w TTBS-ie?
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację ustawy o wspieraniu niektórych form budownictwa mieszkaniowego. Projekt przewiduje daleko idące zmiany dotyczące funkcjonowania Towarzystw Budownictwa Społecznego.

Ministerstwo chce m.in. by czynsze w TBS-ach były określane na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów. W chwili obecnej górną granicą wysokości czynszu jest 4% tzw. wartości odtworzeniowej.

Według ministerstwa dzisiejsze zasady określania wysokości czynszów często nie pozwalają na pokrycie kosztów utrzymania budynku i jednoczesną spłatę zaciągniętego na budowę kredytu.

- W tej chwili czynsze w naszych budynkach ustalone są zdecydowanie poniżej górnej granicy. Nie przekraczają 3% wartości odtworzeniowej – mówi Artur Marek, prezes tomaszowskiego TBS. – Maksymalna stawka czynszu za jeden metr to 7 złotych i 50 groszy.
 
Nowe przepisy mają również umożliwić TBS-om budowanie mieszkań finansowanych z kredytów komercyjnych. Do tej pory środki pochodziły z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

Według prezesa TTBS zmiany rzeczywiście powinny nastąpić. Dotychczasowy system jest niewydolny. Pytanie tylko czy mają to być kredyty stricte komercyjne, czy może będą stosowane jakieś dopłaty. Bez odpowiedniego wsparcia finansowego TBS funkcjonowałby tak, jak deweloper.

Kolejną zmianą ma być możliwość wykupu mieszkań TBS-owskich na własność. W praktyce może okazać się to dosyć skomplikowanym zadaniem. Część lokatorów jest partycypantami w kosztach budowy budynku. Ponadto pozostają do spłaty wieloletnie kredyty zaciągnięte na budowę.

Ministerstwo Infrastruktury uważa, że proponowane zmiany pozwolą na zwiększenie liczby mieszkań.

Nieco innego zdania są eksperci od rynku nieruchomości. Ostrzegają, że zmiana zasad obliczania czynszów może oznaczać ich podwyżkę średnio o 50 proc.

Na razie to tylko projekt. W dniach 1-2 kwietnia ma on zostać poddany konsultacjom podczas Forum Prezesów Towarzystw Budownictwa Społecznego.

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

stała
stała 25.03.2008, 14:38
wiadomo kto na podwyżkach zarobi;prezesi i kierownicy.
ja
ja 25.03.2008, 11:48
Mieszkania sprzedać lokatorom. TTBS do likwidacji!!!
Real
Real 23.03.2008, 21:40
Ktoś za te "cuda" zapłaci, wiadomo najbiedniejsi.
nana
nana 22.03.2008, 12:59
to jakiś absurd.czy wy juz zgłupieliście
varan
varan 22.03.2008, 11:11
jeśli ta nowela wejdzie w życie to chyba będziemy świadkiem pierwszego "cudu" autorstwa PO, bo przecież nieczęsto zdarza się, aby czynsze z dnia na dzień wzrastały o 50% ;)

Pozostałe