Zamkną "Budowlankę"?

  • 15.12.2007, 21:59
  • Acid Burn
Zamkną "Budowlankę"?
Starostwo przymierza się do zamknięcia ZPSZiO.

We wrześniu pisaliśmy, że Zarząd Powiatu z uwagi na zbyt niską liczbę uczniów, którzy zapisali się do "Budowlanki" postanowił nie tworzyć nowej, I klasy Technikum. Nad szkołą zebrały się czarne chmury. W owym czasie brakowało jednak konkretniejszych informacji na temat dalszych losów Zespołu Szkół. Dziś już wiemy, że Zarząd Powiatu w poniedziałek będzie się zastanawiał nad likwidacją placówki. Aby jednak doszło do zamknięcia, Rada Powiatu musi do końca lutego 2008 roku podjąć uchwałę ze szczegółowym opisem takiej a nie innej decyzji. Jeśli dojdzie do zamknięcia to uczniowie ZPSZiO zostaną przeniesieni do innych placówek działających na terenie miasta.

Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatu Tomaszowskiego Katarzyna Banaszczak zapewnia, że głównym motywem takiego działania jest poprawa warunków kształcenia zawodowego w naszym mieście.

Przyczyn dla których szkoła ma zostać zamknięta jest kilka. Pierwsza z nich to malejąca z roku na rok liczba nowych uczniów w szkołach typu ponadgimnazjalnego. Według przewidywań władz, już za 8 lat w Tomaszowie będzie uczyło się ponad 500 uczniów mniej niż dzisiaj a to oznacza, że któraś ze szkół będzie stała pusta. Druga przyczyna to fakt iż placówka znajduje się w obszarze miasta, który podlega rewitalizacji. Dziś nie jest tajemnicą, że stan techniczny "Budowlanki" nie należy do najlepszych i w związku z tym włodarze miasta planują jej generalny remont, po którym to budynek znowu (jednak tego do końca nie wiadomo) będzie pełnił rolę ośrodka dydaktycznego jakim jest szkoła.

Przeciwko zamknięciu protestują nauczyciele oraz rodzice wraz z uczniami. Ci ostatni od kilku dni intensywnie dyskutują nad dalszymi losami swojej szkoły na naszym forum internetowym.

Acid Burn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

nick
nick 21.12.2007, 17:41
a odnosnie geodezji... technikum w tym profilu to bardzo dobry pomysl. jakby taki profil byl 10 lat temu to chetnie bym sie wybral. po takim czyms nie dosc ze mlodziesz zdobywa cenny zawod to jest jeszcze przygotowana do studiow na kierunkach technicznych
z pewnością nie Pros
z pewnością nie Pros 18.12.2007, 19:50
Trudno Ci widać Czytaczku Prostaczku pojąć , że szkoła to nie budynek , a ludzie ...
A te odnowione sale w innych budynkach , to pewnie bedą z gumy ???
Czytaczek prostaczek
Czytaczek prostaczek 18.12.2007, 07:31
Kto Wam ludzie naopowiadał głupot, że likwiduje się budowlankę. Faktycznie, mają rację Ci, co mówią, że Polacy nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Naprawdę tak trudno zrozumieć, że zamyka się BUDYNEK a nie SZKOŁĘ!! Dalej będzie się kształcić w tych "budowlanych" zawodach (jeśli będzie na nie popyt). Natomiast czynić się to będzie w nowych (Mechanik) i odnowionych salach w innych budynkach (Samochodówka, Włókiennik, Chemik). I tyle. Żadnego zamykania SZKOŁY. Dotarło?!!
Stefann
Stefann 17.12.2007, 21:11
Na forum ktoś zaprasza na mszę w intencji Budowlanki. Pora umierać. Lecz jeśli były poselskie msze w sprawie deszczu... Problem leży gdzie indziej. Można likwidować szkoły, zakładać inne, o ile istnieje coś co nazwać można programem, pomysłem, ideą. Jeśli likwidacja Budowlanki przyczyni się do rozbudowy planowanej Galerii, a przez to centrum miasta będzie wreszcie atrakcyjne nie tylko w noce bożonarodzeniowe. OK. Ale co z młodzieżą. Co z pomysłem na system kształcenia pogimnazjalnego. Budowlanka, dla mnie, to nie tylko budynki na Farbiarskiej, to oferta dla młodzieży, na jej przyszłość, na pracę w zawodach, na które zawsze będzie popyt. A co z podażą. A może miejskie centra kształcenia zawodowego (Samochodówka, Mechanik, Ekonomik) - bez ogólniaków w każdej szkole. Te mamy cztery i pewnie dość. A tak serio: parę osób pisze, być może nawet denerwuje się, ale kogo to obchodzi. Za osiem lat bedzie mniej młodzieży(jak mówią dzisiejsi decydenci), trzeba zlikwidować szkołę. Za osiem lat Tomaszów będzie miał 25 tys mieszkańców i będzie prosił Lubochnię, aby ta przejęła go pod swoje skrzydła. Panowie władcy, już dziś winniście rozmawiać o tym z wójtem.
kamil bud
kamil bud 17.12.2007, 13:25
Zamknięcie budowlanki planowane było już od maja, najpierw zamknięcie kierunku elektronicznego, w lipcu zablokowanie naboru do technikum budowlanego(gdy w innych szkołach nabór trwa w najlepsze), wreszcie nie pozwolenie na otworzenie klasy pierwszej tego że technikum, tłumaczone małą liczbą chętnych (25), jednocześnie samochodówka po uzupełnieniu naboru tydzień później otwiera klasę. Wniosek :ZAPLANOWANE DUŻO WCZEŚNIEJ DZIAŁANIA ZMIERZAJĄCE DO LIKWIDACJI SZKOŁY.
ANIA
ANIA 17.12.2007, 13:00
Jak tak dalej będzie rządził pan starosta to przed budowlanka zamknie szpital- bo dyrektora nie ma ,podwyżek dla pielęgniarek nie ma ,pieniędzy na dyżury nie ma-jest za to nowe auto dla starosty-a budowlankę zamknie sie w lecie.
Stefann
Stefann 17.12.2007, 09:55
Żal, że w tej dyskusji wypowiada się jedynie młodzież, i to pewnie jedynie uczniowie Budowlanki. Wszak problem jest gdzie indziej niż emocje młodzieży - z szabelką, nie damy, nie pozwolimy.
Jakieś trzy tygodnie temu, w łódzkiej, telewizyjnej trójce widziałem dziennikarskie sprwozdanie z sesji poświęconej: ROZWOJOWI EDUKACJI ZAWODOWEJ W POWIECIE PABIANICKIM. Ot, jedna z dziennikarskich audycji. Pozornie. Gdy tam myślą o rozwoju - my likwidujemy szkołę. Ponoć to tańsze. TAŃSZE OD MYŚLENIA.
Co tydzień TIT informuje o zapotrzebowaniu na murarzy, glazurników, specjalistów innych budowlanych zawodów, u nas szpas - w cholerę z tym bałaganem.
Szkoła, system przekazywania wiedzy i przekazywania umiejętności, wreszcie (może najważniejsze) - wychowania - to coś innego.
Jestem w stanie zrozumieć, że gdy po drugiej stronie Wolbórki powstanie Galeria tereny dzisiejszej Budowlanki będą znacznie atrakcyjniejsze. Żyję tu i teraz i chcę, by moje miasto choć we fragmentach było ciekawe, piękne, nowoczesne. Tej idei trzeba pomóc.
Nie wolno jednak zapominać o młodzieży i dawać jej możliwość podnoszenia kwaliwikacji: tu i teraz.
Dyrekcja Budowlanki jest do kitu: czy coś mówi wam Panowie: konserwacja zabytków, geodezja. Chetni są, szkoły nie ma. Wcześniej spakudzono szkolenie pilęgniarek, których w Polsce odczuwa się już braki.
W Tomaszowie likwiduje się szkoły, w Pabianicach myśli o jego rozwoju.
To moje ględzenie jest i tak bez sensu: ci którzy powinni, tego nie przeczytają, a młodzi będą wzywać do rozrób zamiast do normalnej, może gorącej rozmowy z kimś kto tego blusa nie czuje.
grucha
grucha 16.12.2007, 19:24
to nie może sie stać żeby zamkneli naszą szkołę
nie damy sie tak łatwo narazie czekamy tylko do poniedziałku a wtedy sie zacznie he he pozdro.
murarz
murarz 16.12.2007, 15:18
niech se budowlanka sama szkołę wybuduje :)
WSZ
WSZ 16.12.2007, 14:42
Czacha.. duzo wiecej szkol ? Jakie NP ? Bo wydaje mi sie ze sa 2 takie szkoly budowlanka i samochodowka.. ale nie powiem ze tam nie ma ludzi.. bo do jednej i do drugiej jest zapisanych od ch.. ludzi..
nick
nick 16.12.2007, 14:07
to ktora waszym zdaniem trzeba zlikwidowac? bo jakas trzeba, nie ma wyjscia...
CzAcHa
CzAcHa 16.12.2007, 12:17
tak jak pisales na koncu uczniowie, rodzice, i nauczyciele nie pozwola na to by zamknac szkole!! Moim zdaniem jest duzo wiecej szkol ktore sa w gorszym stanie niz budowlanka!!niech zajma sie takimi szkolami a nie MOJĄ!!BEDZIEMY WALCZYĆ O TO ZEBY NASZA SZKOLE ZOSTAWILI W SPOKOJU!!!!!!!
Gupi
Gupi 15.12.2007, 23:06
Nie ma takiej opcji o zamknieciu budowlanki. Uczniowie i tak nie dadza za wygrana.Marzenia o przyszlosci w ich zawodach dla wielu maja szczegolne znaczenie. Starosta popelnia blad tak postepujac. To wielka pomylka, tylu uczniow ma nagle zmienic szkole?..,a gdzie pojda mlodzi ktorzy chcieli przyjsc do tej szkoly, jesli tylko w niej widza ze moga cos osiagnac. Jesli zamkna budowlanke to bedzie najwiekszy blad rzadu. NIE ZAMYKAJCIE BUDOWLANKI!!!!!!!!!!!!! pozdro wszystkim!
Murarz,tynkarz...
Murarz,tynkarz... 15.12.2007, 22:49
Acid dziękujemy ci za ten wspaniały artykuł. A wszystkich co go przeczytali prosimy o swoją wypowiedź na forum.

Pozostałe