Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 21:12
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Prawo misia

Lekarze nie chcą pracować po dwie doby z rzędu. Chcą skończyć z tym procederem wzywając na pomoc Państwową Inspekcję Pracy.
Autorem akcji jest dr Czesław Miś, pediatra z Nowego Sącza. W grudniu zeszłego roku wygrał ze swoim pracodawcą sprawę o nadgodziny. Sąd uznał, że lekarzowi należy się 169 godzin wolnych za 25 dyżurów. Unijne przepisy nakazują wliczać dyżury do czasu pracy a pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych dawać czas wolny.

Polscy lekarze pracują nawet 250 godzin miesięcznie zamiast maksymalnie 160. I nie uznaje się tego za nadgodziny.

W środowisku lekarzy wyrok ten nazwano Prawem Misia. Ale okazało się, że szpital wyroku nie respektuje. - Dni wolne dostałem dopiero, gdy mój adwokat wezwał dyrekcję do wykonania wyroku - mówi dr Miś. - Ale najgorsze, że nadal dyżuruję bez wolnego za dodatkowe godziny.

- Do szpitali, z których napłyną takie wnioski, będziemy wysyłać kontrole - mówi Danuta Samitowska, rzecznik PIP. - Jeśli stwierdzą nieprawidłowości, placówki mogą być wezwane do ich usunięcia. Ponadto mogą być ukarane grzywnami, możemy też kierować wnioski do sądów grodzkich.

- To bardzo wygodna forma dla lekarza, który nie chce wytaczać sprawy dyrektorowi. We wniosku do PIP można zastrzec swoje dane, a kontrola i tak musi być przeprowadzona - tłumaczy Krzysztof Bukiel, szef OZZL.

Wiele szpitali nie wprowadzi takiego rozwiązania. A jeśli za dyżury lekarskie będzie można odbierać wolne godziny, szybko okaże się, że lekarzy jest za mało.

- Chyba musielibyśmy wprowadzić pracę zmianową - mówi prof. Piotr Kuna, dyrektor łódzkiego Szpitala Uniwersyteckiego nr 1. - Tylko że wtedy oddziały zabiegowe powinny zatrudnić 30 lekarzy. Nigdzie nie znajdę tylu chirurgów.

 

Paweł Trzciński, rzecznik resortu zdrowia: - Trwają prace nad dostosowaniem naszych przepisów do prawa Unii. Chcemy dać lekarzom możliwość rezygnacji z dyżurów bez wyciągania wobec nich konsekwencji. Jednak mamy nadzieję, że medycy, dbając o swoich pacjentów, nie pozostawią ich bez opieki.

Resort zdrowia planuje wprowadzenie specjalnych umów dla lekarzy pracujących w szpitalach. Będą mogli dobrowolnie wyrazić zgodę na wydłużenie pracy powyżej 48 godzin tygodniowo.

Bukiel: - Wiemy, jak resort zdrowia chce zmienić ustawę o ZOZ, ale naszym zdaniem zmiany są niewystarczające. Dlatego będziemy zachęcać kolegów do składania wniosków do PIP.

Co cała sprawa ma wspólnego z Tomaszowskim szpitalem? Otóż ma i to dużo. Dla tomaszowskiej placówki oznacza to kolejny, milionowy dług, z którego tak łatwo nie wyjdzie. W chwili obecnej szpital ma 30 mln złotych długu.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
magda 05.05.2007 19:25
nie zabijajcie go tylko

Reklama
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama