Odnowiona Różyczka

  • 11.04.2007, 23:16
  • MariuszT
Odnowiona Różyczka
Dzisiaj, około godziny 13, na swoje miejsce po małym remoncie wróciła do muzeum "Różyczka".

Transporter opancerzony "Rossi" przechodził okresowy remont i przegląd w warsztacie Jacka Kopczyńskiego, znanego łódzkiego hobbysty, kolekcjonera pojazdów zabytkowych i militarnych. "Różyczka" zyskała nowy kamuflaż. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego z dzisiejszego powitania transportera na terenie Muzeum.

 

W 1996 roku tomaszowskie Muzeum wzbogaciło się o wyjątkowy eksponat - transporter opancerzony, półgąsiennicowy prod. niemieckiej typu SdKfz 251/3 - IV. Pojazd zatonął w Pilicy na terenie wsi Brzustówka dnia 18 stycznia 1945r. Należał wówczas do 2 kompanii wydzielonego oddziału łączności 19 dolnosaksońskiej dywizji pancernej Wehrmachtu. Na transporterze zamontowany był zestaw radiostacji do łączności z lotnictwem. Pojazd wydobyty został w dniu 26 lipca 1996r.

 

Przekazany został do Muzeum w Tomaszowie Maz. decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Piotrkowie Tryb. dnia 28 lipca tegoż roku. Gruntownemu remontowi poddany został w zakładach "Głowno - Centrum Sp. Z o.o." w okresie od X 1996r. do IV 1997r. W czasie remontu przywrócono całkowitą sprawność techniczną pojazdu.

 

Odtworzono na pancerzu kamuflaż w brązowo - zielone plamy. Na burtach odtworzono zachowany numer taktyczny pojazdu "29", numer rejestracyjny "WH - 1743549" oraz napis z nazwą własną pojazdu "Rosi". W wydobytym transporterze znaleziono kilkaset przedmiotów będących elementami wyposażenia samego pojazdu jak i załogi w nim przebywającej.

 

Eksponaty te zostały także poddane konserwacji i wszystkie włączone do działu historycznego Muzeum w Tomaszowie Maz.

MariuszT

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

alo_ola
alo_ola 14.04.2007, 15:38
Ale fajnie ją to ja pamiętam od małego...mam przy niej fotki jak miłam kilka latek:)Super że o niej piszecie!

Pozostałe