×

Dla małych pacjentów

  • 6.11.2018, 10:05
  • Mariusz Strzępek
Dla małych pacjentów
Od 1 listopada 2018 roku do dwóch ośrodków w Łodzi – ICZMP i CSK UM przy ul. Spornej - realizujących program lekowy „PROFILAKTYKA ZAKAŻEŃ WIRUSEM RS”, dołącza nowa placówka Tomaszowskie Centrum Zdrowia.

Niemowlęta zakwalifikowane do terapii paliwizumabem w ramach programu lekowego muszą co miesiąc zostać zbadane przez lekarza i otrzymać lek, nowy ośrodek znacznie ułatwi korzystanie z takiego leczenia małym pacjentom z południowo-wschodniej części Łódzkiego. Łódzki OW NFZ podpisał umowę z TCZ – wybranym w październikowym konkursie ofert - do 30.6.2021 r.

 

PAP NAUKA: wcześniaki są szczególnie zagrożone zakażeniami wirusem RS i ich poważnymi powikłaniami, mają bowiem znacznie słabiej rozwinięty układ odporności i wiele innych układów, także oddechowy. Taka infekcja może zahamować rozwój malucha, a nawet być dla niego śmiertelna.

Wirus RS (syncytialny wirus oddechowy) atakuje oskrzela i płuca. Na zakażenie nim wcześniaki narażone są szczególnie w okresie od listopada do kwietnia. Jedyną możliwością ochrony przed wirusem RS jest domięśniowe podawanie maluchom paliwizumabu w całym sezonie zakażeń. Dzięki takiej ochronie znacznie maleje ryzyko oddechowych powikłań, z powodu których wcześniaki często wracają do szpitala na oddział intensywnej terapii noworodków, gdzie muszą być wentylowane mechanicznie. To może być przyczyną trwałego uszkodzenia ich delikatnego układu oddechowego.

 

Do programu kwalifikowane są niemowlęta:

  1. w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyli pierwszego roku życia i spełniają następujące kryteria:

I. wiek ciążowy ≤ 28 tygodni

lub

II. dysplazja oskrzelowo-płucna

  1. b) w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyli szóstego miesiąca życia i spełniają kryterium:

I.wiek ciążowy 29 - 32 tygodni.

 

Lek podawany jest podczas sezonu zakażeń wirusem RS (od 1 października do 30 kwietnia) co miesiąc – od 3 do 5 razy. Leczenie może odbywać się w poradni neonatologicznej lub o ile wymaga tego stan zdrowia pacjenta w czasie hospitalizacji na oddziale neonatologicznym.

 

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe