XXI Kwesta Cmentarna w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego

  • 3.11.2018, 15:12
  • Joanna Sztymelska
XXI Kwesta Cmentarna w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego
W czwartek, 01 listopada 2018 roku, w dzień Wszystkich Świętych, już dwudziesty pierwszy raz Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego zorganizowało na cmentarzu kwestę.

Ponad stu wolontariuszy wzięło udział w tegorocznej akcji. Kwestowali przedstawiciele władz samorządowych miasta, członkowie Stowarzyszenia Amatorów Plastyków, Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego, Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,  tomaszowskich szkół, harcerze, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum, Biura "Omnitur", Tomaszowskiego Informatora Tygodniowego i strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1002. Zebrane środki zostaną przeznaczone na odrestaurowanie zabytkowych grobowców zasłużonych tomaszowian. Inicjatywa co roku spotyka się z przychylnością mieszkańców, którzy chętnie wrzucają pieniądze do skarbonek.

 

 

 

Wyjątkowo piękna, ciepła i słoneczna pogoda sprzyjała zbiórce pieniędzy. Wiele osób spacerowało. Rodziny z dziećmi nie spieszyły się, bo nikt nie zmarzł, nie zmókł. Każdy wolno, spacerkiem przechodził przez cmentarz i interesował się kwestą. W tym roku wydana została specjalna broszurka, w której pokazane zostały odnowione groby w ubiegłym roku i te, których odrestaurowanie jest w planach na ten rok.


- Tak jak co roku, po raz dwudziesty pierwszy kwestujemy, zbieramy pieniążki na renowację kolejnych nagrobków… W tym roku również zbieramy na renowację nagrobka w innej części tego cmentarza. Bardzo liczymy na hojne datki, jako że potrzeb w zakresie renowacji starych nagrobków jest bardzo dużo. Chciałbym również zaapelować w dniu dzisiejszym o zapalenie znicza na grobach bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę i w ten sposób może uczcimy stulecie niepodległości. Groby te dla ułatwienia są oznaczone kokardami biało-czerwonymi, tak że łatwo będzie Państwu je odnaleźć. Pamiętajmy o tych, którzy walczyli o naszą wolność - powiedział Marian Frączkowski, jeden z organizatorów działający w Towarzystwie Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego.


Prócz kwesty zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego co roku kwestę prowadzą również członkowie Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium w Łodzi, którzy pomagają w zbiórce pieniędzy klerykom łódzkiego Seminarium. 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe