Choćby zmieniło się wszystko

  • 03.11.2018, 10:26
  • Tomasz Bąk
Choćby zmieniło się wszystko
„Nic mnie nie zmieni” to najnowszy album tomaszowskiego rapera występującego pod pseudonimem STB Zygi.

Na kolejny krążek ludwikowskiego artysty przyszło nam czekać od 2015 roku (o poprzedniej płycie informowaliśmy tutaj: https://www.nasztomaszow.pl/kultura-rozrywka/bog-demon-sluchaj-i-oceniaj/). Rap, który proponuje STB Zygi, skrzy się od lokalnych kontekstów i nawiązań. Tak jest w utworze „Tomaszów”, w którym gościnnie udziela się HRG. Tekst tego numeru zagląda miastu za biusthalter i odsłania przykrą prawdę o funkcjonowaniu sporej części mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. Nie jest to jednak zapis frustracji – odbieram go jako swoisty pokaz siły, umiejętność zmierzenia się z problemami dnia codziennego. Kolejnym wyróżniającym się utworem na płycie jest „Młody dzieciak”, w którym raper rekonstruuje swoją drogę i opisuje początki swojej działalności. Na szczególną uwagę zasługuje to, co dzieje się w tle – kawałek został naprawdę bogato zaaranżowany.

 

Wątki lokalne podejmuje także utwór „Tomaszowskie podziemie”, w którym rapera wspierają Kubal i Herman. Tekst – cóż za niespodzianka! – poświęcony jest tomaszowskiej scenie hip hopowej, która wydaje się warta osobnego artykułu.

 

W utworze „Uwierz w siebie” gościnnie pojawia się Glon. Moim zdaniem wszystkie wspomniane wyżej kolaboracje dobrze robią tej płycie, wprowadzają niezbędne urozmaicenie i pozwalają zaczerpnąć nieco powietrza. Nie znaczy to jednak, że krążek sam z siebie nie jest różnorodny – autor podejmuje wiele tematów, bawi się konwencjami, przebiera w stylach i z reguły wychodzi z tego obronną ręką.

 

Warto pochwalić ludwikowskiego rapera za podkłady, które stoją na naprawdę dobrym poziomie. Melodie są interesujące, bas pompuje zgodnie ze wszystkimi prawidłami rzemiosła, wszystko buja i jak najbardziej się zgadza. Wydaje się, że wersje instrumentalne byłyby przyjemnym bonusem dla słuchaczy.

 

Premiera płyty w wersji fizycznej – wkrótce.

 

Póki co, możecie ją pobrać tutaj

 

 

Tomasz Bąk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe