Szkoła w Niewiadowie ze sportowymi patronami

  • 15.10.2018, 07:21
  • Mariusz Strzępek
Szkoła w Niewiadowie ze sportowymi patronami
Dzień jak dzień w Szkole w Osiedlu Niewiadów, podobny do innych, ale jakże odmienny. Lekcje zaczynają się według planu, jednak już na pierwszy rzut oka widać: galowe stroje uczniów, ostatnie prace porządkowe, cała grupa rodziców przygotowujących poczęstunek, pośpiech, ostatnie zdobienia sali korytarzy przez nauczycieli.


Godzina 10 – ta przybywają pierwsi goście, harcerze witają przed budynkiem szkoły, wprowadzają doń i dalej na boisko szkolne. Tak, tak mamy 5 października 2018r.,pora jesienna raczej, a kilka minut przed  jedenastą zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie zajmują miejsca na boisku szkolnym! Jest pięknie ponad 20 stopni i pełne słońce.

 

Trzy , może cztery minuty po jedenastej zaczyna się. P. Kornel Witkowski – Reprezentant Polski uroczyście wprowadza ogień – symbol światła, wiedzy i hartu ducha i zapala znicz. Prowadzący imprezę P. Karp – Kuta i P. Mazurek wyjaśniają w czym rzecz, choć wszyscy znakomicie wiedza czym jest ten dzień dla społeczności Szkoły, Osiedla i Gminy. Cyt.” Dzień 05 października 2018 r. zapisze się w historii naszej szkoły, jako jeden z najważniejszych. Właśnie dzisiaj nastąpi oficjalne nadanie szkole imienia POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW”.

 

Następuje przedstawienie zaproszonych, a Szanownych Gości. Obecni są między przed wszystkim Olimpijczycy:  P. Mieczysław Nowicki – wiceprezes PKOL, P. Wanda Panfil – Olimpijka, P. Artur Partyka – Olimpijczyk, P. Jaromir Radke – Olimpijczyk. Jak zawsze nie zawiedli, tak jak nigdy nie zawodzili na arenach sportowych całego świata. W imieniu władz Województwa Łódzkiego przybywa P. Joanna Skrzydlewska – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, w imieniu władz Gminy Ujazd P. Artur Pawlak – Wójt Gminy Ujazd, p. Dominika Marjańska – skarbnik Gminy Ujazd oraz P. Kamila Kochelska – sołtys Osiedla Niewiadów. Naturalnie są z nami nasi Radni Gminy Ujazd z wiceprzewodniczącym P. Tomaszem Białkowskim. W imieniu Łódzkiego Kuratora Oświaty przybywa P. Jadwiga Lekan – wizytator, a w imieniu władz olimpijskich Panowie: Waldemar Wendrowski – Dyrektor  Centralnego Ośrodka Sportu w Spale i  Robert Papis – Członek Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Nie zawodzą nas kierownicy jednostek Gminy Ujazd i w 100 procentach zaszczycają nas swoją obecnością.

 

Przybywają i są wprowadzone poczty sztandarowe: szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Ujeździe oraz Ochotniczej Straży pożarnej w Przesiadłowie. Wiceprzewodniczący Rady Gminy P. Tomasza Białkowskiego odczytuje Uchwałę Rady Gminy Ujazd o nadaniu Szkole Podstawowej w Osiedlu Niewiadów imienia Polskich Olimpijczyków, a dyrektora szkoły i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego o odebranie aktu nadania imienia.Ksiądz  Kanonik Bogumił Bylinka proboszcz Parafii Św. Wojciecha  w imieniu władz kościelnych, a na prośbę Rodziców uczniów szkoły , dokonuje święcenia Sztandaru Szkoły. Rodzice chwilę później przekazują ufundowany przez siebie sztandar dyrektorowi szkoły, a ten społeczności uczniowskiej. Wszystko odbywa się z należytą powagą w obecności honorowych patronów nadania imienia – zaproszonych Olimpijczyków oraz P. Skrzydlewskiej i Wójta Artura Pawlaka. Sztandar jest niezwykle piękny i na zgromadzonych robi wyjątkowe wrażenie. Dyrektor przedstawia historię Szkoły i wygłasza krótka laudację na cześć patronów – Polskich Olimpijczyków, podkreślając patriotyczne wartości polskiego sporu oraz wychowawcze ideały Olimpizmu.


Wójt Artur Pawlak podkreśla starania „ Swojego Zespołu” – pracowników Gminy Ujazd o poprawę życia mieszkańców oraz infrastruktury, podkreślając wagę oddawanego w dniu dzisiejszym nowego boiska przy szkole. Oficjalne otwarcie supernowoczesnego, wyposażonego w sztuczne oświetlenie „świeżutkiego” orlika następuje kilka minut później, wraz z odsłonięciem przez Pana Wójta oraz zaproszoną czwórkę Olimpijczyków tablicy pamiątkowej „Polski Olimpijczykom społeczność Szkoły, Osiedla Niewiadów i Gminy Ujazd”. Na koniec części oficjalnej goście dziękują za zaproszenie: P. Mieczysław Nowicki odczytuje w imieniu Prezesa PKOL okolicznościowy list gratulacyjny, a  Pani Wizytator życzenia od Dyrektora Delegatury ŁKO w Piotrkowie Trybunalskim.


Goście przekazują całe mnóstwo upominków dla uczniów szkoły, głównie w postaci sprzętu sportowego i wydawnictw albumowych na temat Polskiego Olimpizmu. Również rodzice – naturalni i niezawodni sprzymierzeńcy i przyjaciele Szkoły przekazują kosz piłek i koszulek na zajęcia wychowania fizycznego.Po wyprowadzeniu sztandarów  kończy się część oficjalna, a uczniowie szkoły ( jak zawsze niezawodni ) pokazują swoje umiejętności i talenty w części tzw. „artystycznej”.


Całość zamyka śpiewany  przez Dominika, a potem właściwie przez wszystkich obecnych utwór „We are The Champions”. Dalsze rozmowy przenoszą się w kuluary i trwają jeszcze blisko godzinę. Atmosfera jest niezwykle ciepła i serdeczna. Jesteśmy  dumni, że już od piątku Polscy Olimpijczycy są   patronem naszej szkoły. To zobowiązuje a my wykonaliśmy jedynie pierwszy krok.

 

Jarosław Kaczorowski


Składam serdeczne podziękowania dla Wójta Gminy Ujazd P. Artura Pawlaka za wsparcie przedsięwzięcia, Radzie Rodziców – P. Iwonie Pryczek, P. Michałowi Pawłowskiemu, P. Martynie Wojciechowskiej, P. Agnieszce Świtek i wszystkim rodzicom , P Magdzie Karp – Kuta za poświęcenie całego mnóstwa czasu i energii, nauczycielom za wszelkie trudne i żmudne przygotowania, oraz znakomitą opiekę nad młodzieżą, wszystkim uczniom za zaangażowanie, pomoc i postawę.

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe