Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 06:57
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Jako smakuje... aż się zepsuje

Termin wyborów coraz bliżej a jedyne czego jesteśmy świadkami to gigantyczna liczba banerów, jakie pojawiają się na tomaszowskich płotach. W tym wyścigu na liczbę pokazanych twarzy nie ma czasu na rzetelną merytoryczną debatę na temat przyszłości miasta. Nikt nie stara się przedstawiać programów. Wyborcy otrzymują "papkę" złożoną z haseł. Trudno nie przyznać racji jednemu z czytelników portalu, który z tych wszystkich górnolotnych sformułowań kpi niemal każdego dnia. Tak zwana opozycja wobec urzędującego Prezydenta skupia się na krytyce, ale czy sama stanowi jakąś alternatywę? Mam co do tego wątpliwości. Obejrzałem konferencję programową i przedstawione na niej propozycje są (delikatnie mówiąc) infantylne. Postaram się więc przybliżyć nieco Program KWW Marcina Witko. W sposób oczywiście subiektywny, bo sam jestem niejako jego współautorem. Na początek kilka zdań na temat ochrony zdrowia.

Zacznijmy od tego, że wśród zadań samorządu miejskiego nie ma takiego, które nakazywałoby prowadzenie szpitali, czy innych jednostek pomocy i opieki zdrowotnej. To zadanie powiatu. Nie oznacza to jednak, że miasto nie może na siebie przejąć części odpowiedzialności za zdrowie swoich mieszkańców. Dobrym przykładem jest tu działający od wielu lat Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych. To ewenement w skali nie tylko województwa ale też kraju. To placówka w całości finansowana z budżetu miasta. Nie ma tu kontraktów z NFZ.

 

Niestety, polski Rząd podejmując lata temu o nałożeniu odpowiedzialności za opiekę zdrowotną na tworzące się dopiero powiaty zapomniał, że te jednostki samorządowe dysponują ograniczonymi finansami. Praktycznie nie posiadają żadnych dochodów własnych (w odróżnieniu od miasta). Same środki na ochronę zdrowia jakie są przekazywane za pośrednictwem Funduszu są również nie wystarczające. W efekcie wszystkie szpitale powiatowe w Polsce borykają się z trudnościami finansowymi.

 

To, że samorząd miejski nie ma ustawowego obowiązku prowadzenia szpitala, nie oznacza że nie może tego robić. Dlaczegóż bowiem, miasto na którego terenie zamieszkuje połowa mieszkańców całego powiatu nie miałoby wziąć na siebie części odpowiedzialności za sprawowanie opieki na wysokim poziomie? Moim zdaniem nie tylko może taką odpowiedzialność na siebie wziąć ale wręcz powinno.

 

Tomaszowskie Centrum Zdrowia, czyli szpital to placówka, które czasy swojej świetności ma za sobą. Nowoczesny niegdyś obiekt, dzisiaj jest mocno anachroniczny. Często zdarza mi się mówić, że tak naprawdę należałoby go zburzyć i zbudować od nowa. Szpital potrzebuje dokapitalizowania oraz racjonalnego zarządzania. Tu jest klucz. Nakładów wymagają wszystkie oddziały. To wielomilionowe koszty, a przecież potrzebny nam jest też nowy blok operacyjny.

 

Majątek spółki to obecnie ok 28 milionów złotych. Proponujemy wspólnie z Prezydentem Marcinem Witko zwiększenie kapitału spółki i objęcie udziałów poprzez dokapitalizowanie. Warto zwrócić na to uwagę. Nie ma mowy o wykupie już istniejących ale o nowych udziałach. Gdyby miasto zapłaciło powiatowi za istniejące udziały, sytuacja placówki w żaden sposób by się nie zmieniła. My chcemy wprowadzić konkretną gotówkę, na konkretne zadania inwestycyjne. Być może w niektórych przypadkach mógłby to być aport rzeczowy.

 

Aby partnerzy mieli równe prawa kapitał spółki powinien zostać podwojony. Niekoniecznie od razu, ale na przykład w transzach. To już kwestia doprecyzowania zapisów umowy.

 

Wiele osób twierdzi, że problemem może być zarządzanie, decyzyjność a nawet wybór Prezesa czy członków zarządu takiej spółki. Cóż... zapewne łatwo nie będzie, ale przecież działać mamy na rzecz dobra mieszkańców. Jeśli ktoś mi mówi, że dwóch szefów samorządów nie będzie potrafiło dogadać się w interesie swoich wyborców, to zwyczajnie nie powinni pełnić swoich funkcji.

 

Kluczem  do sukcesu w szpitalu jest zmiana opinii na jego temat. Na przykład Piotr Kagankiewicz mówi (jedna z nielicznych osób mających o zarządzaniu służbą zdrowia pojęcie) ciągle o pieniądzach i inwestycjach w sprzęt. Tylko co nam po nich, jak ludzie mają TCZ za "umieralnie". Ten sposób postrzegania należy odwrócić (co nie znaczy że inwestycje są nieważne - chodzi o zrównoważenie). Nasz pomysł to zmiana na porodówce, oddziale neonatologii i oddziale dziecięcym.  Dobra opinia na ich temat zadziałać powinna jak wirus. Nie ma lepszego nośnika reklamy niż zadowolona mama i jej rodzina.

 

Ale, i to jest bardzo ważne.... Porody to świadczenia nielimitowane. Inwestycja w tę część szpitala się zwróci. Zresztą pomysły te są zbieżne z polityką prorodzinną miasta i działaniami na rzecz odwrócenia trendów demograficznych. Jako kolejny chcielibyśmy doinwestować oddz. rehabilitacji i ortopedii. Chcemy przywrócić zabiegi wszczepiania endoprotez kolan, które nam odebrano - one także są nielimitowane.  Zamierzamy też zabiegać o stworzenie oddziału udarowego w ramach działającej u nas neurologii.

 

Chcemy także wprowadzić programy prozdrowotne adresowane do różnych odbiorców, wiele z nich dla dzieci w wieku szkolnym.

Elementem profilaktyki zdrowotnej  mają być też szczepienia przeciwko wirusowi HPV, finansowane przez miasto - profilaktyka raka szyjki macicy. To naszym zdaniem bardzo ważne, ponieważ wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest uważany za główny czynnik ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Elementem profilaktyki są właśnie szczepienia przeciwko HPV, zalecane młodym dziewczętom.

W Polsce takie szczepionki są w tzw. w grupie świadczeń zalecanych i nie są finansowanie z budżetu państwa. Lokalnie są natomiast finansowane z własnych środków przez ponad 220 samorządów różnych szczebli.  

 

Chcemy też uruchomić ośrodek konsultacyjny dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Nie będzie  on jednak częścią miejskich struktur administracyjnych a zadaniem dla jakiejś lokalnej fundacji.

 

Mamy pomysł  na Tomaszowskiego Rzecznik Pacjenta. To swego  rodzaju wyprowadzenie rzecznika poza struktury jakiegokolwiek urzędu - podmiot zewnętrzny w postaci Stowarzyszenia bądź Fundacji.  Na dzień dzisiejszy taki rzecznik funkcjonuje w strukturze TCZ.

 

Pomysłów jest sporo więcej, ale o nich napiszę więcej przy okazji prezentacji Programu dla Seniorów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 1°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ten Alior Bank, to zupełne dno!!! Jak można było dopuścić do takiego przekrętu, wykonanego przez zwykłą pracowniczkę ?!?!?! Niech wszystkich Pan Bóg broni przed korzystanie z tego banku!!! Posiedzi cwana baburica parę wiosen i co z tego?!?! Kto odda kasiorkę klientom tego banku??? Ludziska: omijajcie z daleka taki przekrętny bank.Źródło komentarza: Klienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Autor komentarza: tTreść komentarza: Czy będzie można zamieszczać swoje materiały. Czy materiały będą cenzurowane.Źródło komentarza: Nowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaAutor komentarza: Odpowiednie osoby naodpowiednimmiejscuTreść komentarza: Paweł PiwowarskiŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Do "Bareja". Jeżeli ja podpisałbym się "Jan Kępa" - też byś to łyknął, jak młody indor kluchy?! Oczywiście, kompletnie nie interesuje ciebie to, co napisała ta Aleksandra Kępa: "... nie ma tak Wielkiego, oddanego Człowieka dla Tomaszowa." Wg mnie], ta tzw. Kępa, to totalny idiota. Dlaczego? Proste, jak świńska kita. Wyrazy: wieki człowiek pisze debil z dużej litery, a ponadto zapomniał debil, że starosta, to jest samorządowy szef powiatu tomaszowskiego, a nie Tomaszowa. Dla debila, to jeden chuk.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Roman WildertTreść komentarza: Całe to skorumpowane towarzystwo na śmietnik historii ,może czas na kogoś młodego ,ambitnego ?Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Panie Adamie: ogólnie wiadomo, że jest Pan dobrym drogowcem, bo pracuje Pan w tym zawodzie (szkoda, że nie w Tomaszowie). W swoim wpisie ma Pan 100 % racji. Jednak nasze miasto jest tak zaniedbane pod względem komunikacji (głównie skrzyżowania), że takich przykładów, jakie Pan podał, znalazłoby się wiele więcej. Czasy się zmieniają i oczekiwania ludzi też się zmieniają. I to jest normalne. Jednak, nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że "... Batorski znów chce się pokazać...". Zapomina Pan o tym, że Pan Batorski chce się pokazać nie dlatego, że jest taki ładny], tylko dlatego, że Pan Radny Batorski reprezentuje swoich i nie tylko swoich wyborców. I ten facet już wielokrotnie pokazywał, że nie tylko przed wyborami wiedział, po co został wybrany na radnego, czyli na przedstawiciela mieszkańców miasta. W podsumowaniu: taki ktoś, jak Pan, też przydałby się jako radny: miejski, a raczej powiatowy, bo ma pan łeb na karku w sprawach drogowych. Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama