Edukacja to priorytet

  • 8.10.2018, 01:02
Edukacja to priorytet
- Dobra edukacja dzieci to priorytet rodziców. Patrząc chociażby przez pryzmat budżetu naszego miasta, który w znacznej mierze przeznaczany jest na prowadzenie placówek oświatowych, jest to również priorytet dla samorządu – mówi Marcin Witko.

Od lat subwencja oświatowa Skarbu Państwa nie pokrywa wszystkich niezbędnych kosztów związanych z edukacją najmłodszych mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. Stanowi jedynie 75% kosztów. Brakująca część uzupełniana jest dochodami pochodzącymi m.in. z podatków czy sprzedaży miejskich nieruchomości. W roku szkolnym 2016/2017 wydatki na realizację zadań oświatowych wyniosły 52 mln zł, gdy dodamy do tego koszty związane z edukacją przedszkolną to osiągają one kwotę blisko 69 mln zł. Powstaje więc pytanie: czy na oświacie powinno się oszczędzać? Odpowiedź brzmi oczywiście: nie. Powinno się racjonalizować koszty i zwiększać efektywność przeznaczanych na ten cel środków. To założenie przyświecało tworzeniu nowych rozwiązań w administrowaniu placówkami oświatowymi - utworzeniu zespołów szkolno-przedszkolnych. Dziś, po kilku latach ich funkcjonowania widoczne są pozytywne rezultaty.

 

Dodatkowe zmiany organizacyjne związane były z wdrożeniem rządowej reformy oświaty: wygaszanie gimnazjum, tworzenie nowych szkół podstawowych.  Założenia reformy  polegały m.in. na przenoszeniu dzieci z przepełnionych szkół podstawowych do tych powstałych z przekształcenia gimnazjum. Zmiana szkoły dla młodego człowieka to ogromne wydarzenie, dlatego Prezydent pozostawił tę ważną decyzję rodzicom, nie narzucając rozwiązań systemowych. - Proces wdrażanie reformy oświaty wiązał się z wieloma obawami, zarówno wśród nauczycieli jaki i rodziców. Dziś, z perspektywy kolejnego roku realizacji zapisów reformy, można stwierdzić, że dzięki zaangażowaniu dyrektorów szkół, nauczycieli oraz wyrozumiałości rodziców, zdaliśmy ten egzamin – mówi Zofia Szymańska wiceprezydent Tomaszowa.

 

Bieżące administrowanie placówkami oświatowymi to tworzenie jak najlepszych warunków do realizacji procesu dydaktycznego. - Przyszłość tomaszowskich placówek oświatowych to realizacja wizji nowoczesności. Chcemy kontynuować tworzenie  bezpiecznych i komfortowych warunków pobytu ucznia w szkole.  W tym celu rok rocznie zwiększamy nakłady na remonty i inwestycje. Trafionym pomysłem było wyposażenie szkół w źródełka wody pitnej. Dzieci chętnie z nich korzystają, co więcej wyprzedziliśmy działania Ministerstwa Edukacji, które dopiero pracuje nad rozporządzeniem m.in. o stałym dostępie uczniów do wody pitnej. Kolejne ważne działanie to sukcesywne wyposażanie szkół w szafki szatniowe. Epoka straszących boksów z krat dobiega końca – mówi Marcin Witko.

 

Obecnie trwają prace nad wprowadzaniem dzienników elektronicznych, które pozwalają na bieżące pozyskiwanie informacji o wynikach edukacyjnych dzieci oraz utrzymywać stały kontakt z wychowawcą i szkołą. Informatyzacja nie ominęła również przedszkoli. Już od dwóch lat funkcjonuje elektroniczny pomiar czasu pobytu dziecka w placówce, co niewątpliwie wpływa na bezpieczeństwo dzieci,  jak również pozwala  na przejrzyste naliczanie opłat ponoszonych przez rodziców. Miastu również na zdrowym żywieniu przedszkolaków, dlatego rozpoczyna współpracę z dietetykami, którzy będą czuwać nad zdrowym, dostosowanym do potrzeb rozwojowych dzieci jadłospisem. Sukcesywnie uzupełniane jest też zaplecze przedszkolne w bezpieczne place zabaw.

 

 

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe