Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 01:19
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Prawym okiem: oświata ważna nie-słychanie

Cóż, dwa tygodnie pozostało już do wyborów samorządowych. Czasu niezbyt wiele. Płoty, ogrodzenia, elewacje upstrzone są banerami, których utylizacja będzie niemałym problemem. Po raz kolejny mamy więc kampanię wizerunkową. Pokazujemy twarze i cyferki z numerami list, zamiast konkretnych propozycji dla mieszkańców. Skończy się jak zawsze. Wybierzemy ludzi, na których za kilka tygodni zaczniemy narzekać, a nawet zapomnimy jak się nazywają.

Tymczasem osoby te będą przez kolejne pięć lat współdecydować o tym, w jakim kierunku rozwijać (lub zwijać) będzie się nasze miasto i powiat. Do tych lokalnych wyborów powinniśmy podchodzić w sposób szczególnie odpowiedzialny. Czytać, słuchać i analizować... Unikać plotkarskich "szeptuch". Tylko co analizować?

Czy poza programem ogłoszonym przez KWW Marcina Witko ktoś zna tezy programowe i propozycje jego konkurentów? Nie znajdziemy och nawet na profilach internetowych komitetów i kandydatów na radnych, czy prezydenta. Próbowałem szukać i... nic. Jeden ze znajomych podesłał mi dzisiaj coś na kształt ulotki z tezami dotyczącymi oświaty, które proponuje Koalicja Obywatelska (PO i .N). Przyznam, że słowo "żenujące" nie odda w pełni uczucia zniesmaczenia... Zresztą każdy może ocenić sam.

Zanim rozstałem się z kolegami i koleżankami z Platformy Obywatelskiej, przekonywałem, że kampanię wyborczą Barbary Klatki należy oprzeć na oświacie, jako główny  filarze. Miałem na to kilka pomysłów, których nikt nie chciał słuchać. Ważniejsze były inne sprawy (pisałem na ten temat kiedyś felieton). Nad programem pracowałem ponad rok. Wymyśliłem nawet pewną symbolikę, która obrazowała ideę rozwoju miasta, poprzez oddziaływanie na funkcjonowanie szkół.

Nie o to jednak chodzi, by moje pomysły wcielać za wszelką cenę w życie, ale wydawało mi się, że tematyka jest wprost idealna dla byłej nauczycielki, dyrektorki szkoły i radnej powiatowej. Dla mnie to tak oczywiste jak to, że po hossie musi przyjść bessa (lub odwrotnie). Chyba jednak nikt nie był w  stanie zrozumieć koncepcji opartej na znalezieniu płaszczyzny łączącej ucznia, nauczyciela i rodzica. Przedstawiciele różnych korporacji zawodowych mają to do siebie, że patrzą na problemy w sposób obejmujący jedynie wąski horyzont. Koncentrują się jedynie na własnych interesach i korzyściach. Rzadko są w stanie wyjść poza sztywne mundurki tej czy innej profesji.

Trzeba przyznać, że zapowiedzi były szumne. Komitet Wyborczy powołał zespoły programowe, które miały opracować propozycje dla poszczególnych dziedzin życia samorządowego. Powstał tez zespół do spraw oświaty. Efektem jego pracy, jest prawdopodobnie podesłana mi ulotka. Zawiera ona pięć podstawowych tez.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że umieszczono je na niej w sposób chaotyczny i nieprzemyślany. I żeby było jasne... nie chodzi mi o krytykę samą w sobie, ale o dyskusję programową, której mi wciąż brakuje. Nie można przecież wszystkich wyborców traktować jak głupców, pobudzając jedynie nienawiść i emocje.   

Przejdźmy do propozycji... Jak wspomniałem jest ich pięć: autonomia szkół i przedszkoli, więcej żłobków, więcej zajęć dodatkowych i klasy sportowe, likwidacja Centrum Usług Wspólnych, budowa hali sportowej przy II LO. Prawda, że jest "bogato"? Może program zawiera szersze opracowania ale z tego hasłowego wyznacznika niewiele wynika. Wygląda jakby pisał je licealista i to taki, który niezbyt przykładał się do nauki... a przecież to właśnie na oświatę i pomoc społeczną wydajemy z budżetu najwięcej. Nie można ograniczać jej do pięciu pustych haseł. 

Zacznijmy od początku. Mówienie o autonomii szkół i przedszkoli (cokolwiek by to nie oznaczało) wydaje się wynikać z niezrozumienia zadań jakie wynikają z ustaw samorządowych. Gmina - miasto, czy też powiat są organami prowadzącymi i to one odpowiadają za politykę oświatową na swoim terenie. Trudno więc ograniczać władztwo podmiotu ponoszącego odpowiedzialność za lokalne funkcjonowanie systemu. Autonomie posiadają szkoły i przedszkole prywatne. Szkolnictwo publiczne musi być szkolnictwem skoordynowanym.

Postulatu budowy żłobków, kiedy projekty i pozwolenia na budowę są już gotowe, trudno z sensem skomentować, podobnie jak pozostałe propozycje. Nie jest wielką sztuką wprowadzić dodatkowe zajęcia, czy klasy sportowe. Sztuką jest zapewnić ich właściwy poziom. Obecnie zdarzają się bowiem nader często przypadki zajęć dodatkowych, które odbywają się jedynie pro forma.  

 Generalnie wszystkie te pomysły robią wrażenie jakby miały na celu poprawienie wygody kilku dyrektorów szkół. Najlepszym przykładem jest tutaj propozycja likwidacji Centrum Usług Wspólnych, które z założenia porządkować ma działalność placówek od strony finansowej i formalno prawnej. Można dyskutować o usprawnieniu działania, ale na pewno nie likwidacji. Poza tym jakie ma to znaczenie dla jakości kształcenia? Na ile to interesuje uczniów, nauczycieli i rodziców?

W odróżnieniu od PO i .N mamy nieco inne pomysły. Odwołują się one do współpracy wszystkich uczestników procesu kształcenia na różnych jego szczeblach. Szkoły na różnych poziomach ale i wyższe uczelnie, a także przedsiębiorcy. 

Chcemy uruchomić konkurs na najciekawszy autorski program edukacyjny mający na celu przygotowanie dzieci do dorosłego życia i pomoc w wyborze zawodu. Kładziemy nacisk na specjalistów potrzebnych w mieście a nie podmioty "eksportowe". Znając kreatywność nauczycieli (przynajmniej niektórych - którym się chce) można oczekiwać naprawdę fajnych efektów.

Zamierzamy też stworzyć Miejski Program Wspierania Talentów. Nagradzać pedagogów, którzy staną się prawdziwymi "poławiaczami szkolnych pereł".

Ważna rzecz moim zdaniem jest taka, że będziemy dzieciaki uczyć przedsiębiorczości przy współpracy z lokalnymi firmami i organizacjami przedsiębiorców. Pamiętajcie, że niektóre szkoły biorą udział w konkursach z zakresu przedsiębiorczości? Chcemy skorzystać z doświadczeń nauczycieli prowadzących.

Ważne jest też dla nas bezpieczeństwo przy szkołach i w samych szkołach /vide miejski monitoring - konsultacje społeczne już były i wiele miejsc przy szkołach było wskazywanych przez przedstawicieli społeczności lokalnej/.

Tak mniej więcej wygląda różnica w podejściu do tomaszowskiej oświaty dwóch komitetów.  Wybór należy oczywiście do Was.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie małe

Temperatura: 1°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ten Alior Bank, to zupełne dno!!! Jak można było dopuścić do takiego przekrętu, wykonanego przez zwykłą pracowniczkę ?!?!?! Niech wszystkich Pan Bóg broni przed korzystanie z tego banku!!! Posiedzi cwana baburica parę wiosen i co z tego?!?! Kto odda kasiorkę klientom tego banku??? Ludziska: omijajcie z daleka taki przekrętny bank.Źródło komentarza: Klienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Autor komentarza: tTreść komentarza: Czy będzie można zamieszczać swoje materiały. Czy materiały będą cenzurowane.Źródło komentarza: Nowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaAutor komentarza: Odpowiednie osoby naodpowiednimmiejscuTreść komentarza: Paweł PiwowarskiŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Do "Bareja". Jeżeli ja podpisałbym się "Jan Kępa" - też byś to łyknął, jak młody indor kluchy?! Oczywiście, kompletnie nie interesuje ciebie to, co napisała ta Aleksandra Kępa: "... nie ma tak Wielkiego, oddanego Człowieka dla Tomaszowa." Wg mnie], ta tzw. Kępa, to totalny idiota. Dlaczego? Proste, jak świńska kita. Wyrazy: wieki człowiek pisze debil z dużej litery, a ponadto zapomniał debil, że starosta, to jest samorządowy szef powiatu tomaszowskiego, a nie Tomaszowa. Dla debila, to jeden chuk.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Roman WildertTreść komentarza: Całe to skorumpowane towarzystwo na śmietnik historii ,może czas na kogoś młodego ,ambitnego ?Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Panie Adamie: ogólnie wiadomo, że jest Pan dobrym drogowcem, bo pracuje Pan w tym zawodzie (szkoda, że nie w Tomaszowie). W swoim wpisie ma Pan 100 % racji. Jednak nasze miasto jest tak zaniedbane pod względem komunikacji (głównie skrzyżowania), że takich przykładów, jakie Pan podał, znalazłoby się wiele więcej. Czasy się zmieniają i oczekiwania ludzi też się zmieniają. I to jest normalne. Jednak, nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że "... Batorski znów chce się pokazać...". Zapomina Pan o tym, że Pan Batorski chce się pokazać nie dlatego, że jest taki ładny], tylko dlatego, że Pan Radny Batorski reprezentuje swoich i nie tylko swoich wyborców. I ten facet już wielokrotnie pokazywał, że nie tylko przed wyborami wiedział, po co został wybrany na radnego, czyli na przedstawiciela mieszkańców miasta. W podsumowaniu: taki ktoś, jak Pan, też przydałby się jako radny: miejski, a raczej powiatowy, bo ma pan łeb na karku w sprawach drogowych. Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama