"Jak robią to inni" wizyta studyjna w interaktywnym muzeum Giganty Mocy w Bełchatowie

  • 7.10.2018, 22:21
  • Joanna Sztymelska
"Jak robią to inni" wizyta studyjna w interaktywnym muzeum Giganty Mocy w Bełchatowie
Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim jest realizatorem projektu "Muzeotrasy - aktywne zwiedzanie tomaszowskiego muzeum" dzięki nagrodzie przyznanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi w ramach konkursu "Koalicje Kultury" dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu "Bardzo Młoda Kultura 2016-2018".

 

 

W projekcie udział bierze 20 osób w różnym wieku i ich zadaniem jest utworzenie co najmniej dwóch muzeotras, Odbyły się już spotkania i wykłady przygotowujące uczestników do pracy nad tworzeniem muzeotras. Ostatnim dniem przygotowań był piątek, 5 października 2018 roku, kiedy to uczestnicy mieli możliwość zwiedzić Muzeum w Bełchatowie. Partnerem tomaszowskiego muzeum jest także Biuro "Świteź" w Łodzi z właścicielką Agnieszką Jacewicz i razem ze "Świtezią" uczestnicy wybrali się na wycieczkę do Bełchatowa.
Muzeum "Giganty mocy" jest muzeum interaktywnym, zupełnie innym niż nasze, tomaszowskie, bardziej tradycyjne muzeum. Zwiedzający bełchatowskie muzeum z XXI wieku cofają się do czasów 200 milionów lat przed nasza erą. Poznają żyjące wtedy zwierzęta, rośliny, poznają także historię człowieka rozumnego. 

 

 

 

 


Zaznajamiają się z maszynami pracującymi w kopalni węgla brunatnego, z insygniami górników. Jest możliwość grać w różne gry interaktywne, przymierzyć mundury górników, pobawić się w piasku i dotknąć bryłę węgla, pobawić się kołowrotkiem taśmociągu, na którym przesuwają się bryłki węgla.
Po wizycie w PGE Giganty Mocy w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie zaczyna się czas pracy nad stworzeniem muzeotras w naszym muzeum. Wiele pracy przed uczestnikami projektu. Już 26 października  uroczysty finał projektu. Odbędzie się krótki wykład i prezentacja dokumentacji fotograficznej i filmowej oraz udostępnienie muzeotras zaproszonym gościom i zwiedzającym muzeum.

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe