"Bajończycy i inni… Szkice z dziejów polskiej irredenty" - sesja historyczna w GOK-u w Ujeździe

  • 5.10.2018, 23:13
  • Joanna Sztymelska
"Bajończycy i inni… Szkice z dziejów polskiej irredenty" - sesja historyczna w GOK-u w Ujeździe
W czwartek, 4 października 2018 roku, w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe odbyła się konferencja, zorganizowana z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zatytułowana "Bajończycy i inni… Szkice z dziejów polskiej irredenty". Honorowym patronatem imprezę objęli: Mirosław Kukliński, Starosta Powiatu Tomaszowskiego i Artur Pawlak, wójt gminy Ujazd.

 

Wykładowców i uczestników spotkania powitała Monika Saktura, dyrektor GOK-u w Ujeździe.
Inspiracją dla organizatorów konferencji była postać Lucjana Malcza, urodzonego w Olszowie w gminie Ujazd. Historię bohatera przybliżył słuchaczom autor monografii pt. "Olszowa. Historia i ludzie", prof. Zdzisław Pakowski, zaś o dziejach samej formacji "bajończyków" opowiedział Krzysztof Menel. Uczestnicy spotkania wysłuchali także wykładu prof. Jolanty Daszyńskiej z Uniwersytetu Łódzkiego, która mówiła o pieśniach towarzyszących polskiej irredencie. Kolejnym prelegentem była dr Agnieszka Jędrzejewska, opowiadająca o zbiorach Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, poświęconych tematyce odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Jak się okazało, równie istotne eksponaty posiada Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, filia Miejskiego Centrum Kultury, o czym opowiadał mgr Zbigniew Cichawa, kierownik tej placówki. Słuchacze poznali też historię eskadry samolotów "Błękitnej Armii Hallera", która stacjonowała  Piotrkowie Trybunalskim.  O tym opowiedział pracownik Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, dr Maciej Hubka.Nie mogło również zabraknąć wykładu Jarosława Cielebona, który mówił o tym, jak w Ujeździe i okolicach przebiegał proces odzyskiwania niepodległości i z jakimi problemami borykali się wówczas mieszkańcy tych ziem.


 


Choć konferencja została wpisana w obchody Senioraliów w gminie Ujazd, cieszy fakt, że ciekawe wykłady przyciągnęły również młodzież ze Szkoły Podstawowej w Niewiadowie i szkoły w Ujeździe. Była to dla nich niecodzienna lekcja historii.
Konferencji towarzyszył wystawa przywieziona przez pracowników Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.


Każdy z wykładowców, z uwagi na krótki czas, przeznaczony na prezentację, omówił temat w skrócie. Jarosław Cielebon obiecał jednak, że w niedługim czasie powstanie opracowanie konferencji, w którym każdy temat będzie opisany szczegółowo.

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe