"Przejrzyj na oczy - zbadaj się!" - spotkanie profilaktyczne w Urzędzie Miasta

  • 3.10.2018, 10:47
  • Joanna Sztymelska
"Przejrzyj na oczy - zbadaj się!" - spotkanie profilaktyczne w Urzędzie Miasta
We wtorek, 2 października 2018 roku. w sali obrad Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie profilaktyczne zatytułowane "Przejrzyj na oczy - zbadaj się!"

 

Organizatorami spotkania byli: Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, Centrum Kardiologii Scanmed, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Optica", Naturhouse, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (Koło Miejskie nr 2 oraz Oddział Miejsko-Powiatowy). Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.


Pomysłodawcą zorganizowania takiej akcji w Urzędzie Miasta był Marcin Witko, Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, który zaproponował by zaprosić do serca miasta osoby starsze, gdzie będą miały możliwość wysłuchać wykładów poświęconych zdrowemu trybowi życia, zmierzyć ciśnienie, zbadać poziom cukru we krwi.


Spotkanie było podzielone na trzy bloki.  W pierwszej części spotkania Marcin Dulas z Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim powiedział jak zapobiegać powstawaniu smogu, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia każdego człowieka. Następnie wystąpił komendant Straży Miejskiej, Sławomir Wieruszewski. Strażnicy miejscy mają uprawnienia,  by sprawdzać, jak mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego ogrzewają zimą mieszkania. Jeśli są to piece, co w tych piecach jest spalane. Uświadamiają ludzi, by nie wypalali śmieci, ponieważ w dużej mierze przez palenie śmieciami powstaje smog. 


Następnie prelekcję wygłosiła dr n. med. Beata Dobrzańska–Najdyhor na temat profilaktyki zmian na dnie oka w cukrzycy typu II;


O tym, jak zdrowo żyć po zawale serca powiedział lekarz kardiolog, dr hab. n. med. Tomasz Pawłowski i następnie mgr Elżbieta Przedbora, pielęgniarka naczelna Centrum Kardiologii "Scanmed" w Tomaszowie Mazowieckim poprowadziła wykład „Jak dbać o serce, żeby było zdrowe”.

 

 

 

 


Wiele osób skorzystało tego dnia z zorganizowanych w Urzędzie Miasta badań.  Każdy miał możliwość zbadania dna oka w kierunku zmian cukrzycowych, badań profilaktycznych: pomiar ciśnienia, poziomu cukru, pomiaru i analizy składu ciała w tym tkanki tłuszczowej i skonsultować się dietetykiem. Ponadto można było zapisać się na wykonanie elektrokardiogramu w Centrum Kardiologii "Scanmed".
 
"To już jest, można powiedzieć, któraś z kolei akcja, więc to wynikało  z potrzeby i prezydenta, który zawsze w takich spotkaniach uczestniczy, czy to z okazji Dnia Pielęgniarki, czy Dni Tomaszowa, czy Dni Inowłodza, gdzieś tam spotykaliśmy się. I wpadła na tai pomysł, że zaprośmy do serca Tomaszowa. Ta nazwa jest taka dobra. Serce Tomaszowa, skąd powinno samo dobro wychodzić dla ludzi, czyli ta profilaktyka zdrowotna. Dbałość o seniorów, ale i o dzieci. Tak naprawdę możemy ponad podziałami stworzyć coś pięknego dla tego miasta. jeżeli zawalczymy o swoje zdrowie, to wszystko inne przychodzi wtedy łatwiej, bo odchodzi najważniejszy problem." - powiedziała Elżbieta Przedbora pracująca na co dzień w Centrum Kardiologii "Scanmed", która uważa, że każdy człowiek powinien dbać o swoje zdrowie, że powinno być organizowanych wiele akcji podobnych do tej zorganizowanej w Urzędzie Miasta, aby każdy miał możliwość jak najwcześniejszego zdiagnozowania u siebie choroby. Jak mówi, dzięki takim właśnie akcjom udało się uratować wiele osób, które dowiedziały się o swojej chorobie i odpowiednio wcześnie podjęły leczenie. Aby mieć jeszcze lepszą możliwość pomocy mieszkańcom naszego miasta Elżbieta Przedbora kandyduje do Rady Miejskiej z okręgu nr 3, z listy nr 17 Komitetu Wyborczego Wyborców Marcina Witko, pozycja 1.

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe