Projekt Fundacji Moniki Pyrek "Kinder+Sport. Alternatywne lekcje W-F" w Ujeździe

  • 21.09.2018, 18:50
  • UM Tomaszów Mazowiecki
Projekt Fundacji Moniki Pyrek "Kinder+Sport. Alternatywne lekcje W-F" w Ujeździe
W czwartek, 20 września 2018 roku, w Gminnej Hali Sportowej Fundacja Moniki Pyrek, i specjalizującej się w skoku o tyczce, olimpijki z Sydney (2000), Aten (2004), Pekinu (2008) i Londynu (2012), trzykrotnej medalistki mistrzostw świata oraz wicemistrzyni Starego Kontynentu z 2006 roku reprezentantki kraju w pucharze Europy i drużynowych mistrzostwach Europy, zrealizowała alternatywna lekcję sportu. Gminna Hala Sportowa w Ujeździe była jednym z 15 miejsc, w jakich organizowane są w Polsce wydarzenia związane z realizowanym przez Fundację Moniki Pyrek projektem "Kinder+Sport. Alternatywne lekcje W-F". Nad całością lekcji czuwał Tomasz Zdonek, dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ujeździe.

 

 

Projekt Fundacji Moniki Pyrek skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 14 lat Skorzysta z niego ponad 80 tysięcy osób. W Ujeździe w Alternatywnej lekcji W-F udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół w Niewiadowie i Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe. Było to ponad 300 osób. Instruktorzy Fundacji zorganizowali cztery lekcje po 90 minut.


"Gminny Ośrodek Sportu i rekreacji w Ujeździe gości dzisiaj Fundację Moniki Pyrek, polskiej olimpijki, skoczkini  wzwyż. Robimy tę lekcję dla uczniów ze szkół w Niewiadowie i dla szkoły w Ujeździe. To są cztery lekcje 90-minutowe, w których uczestniczą uczniowie od klasy VI do klasy VIII. Pani Monka Pyrek rozmawia ze wszystkimi. To są alternatywne lekcje wuefu, które również pokazują sposób prowadzenia lekcji, które mają wprowadzić urozmaicenie do tego, co się na co dzień dzieje w czasie wychowania fizycznego. Myślę, że będzie to przykładem, a dzieci, widzę, że chętnie uczestniczą w tych lekcjach, zresztą nie tylko przyglądają się temu dzieci, ale również nauczyciele wychowania fizycznego. Mamy z kogo brać przykład i cieszymy się, że możemy Monikę Pyrek gościć na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ujeździe."  - powiedział dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ujeździe, Tomasz Zdonek.

 

 

 

 

 

"W projekcie "Kinder+Sport" Alternatywne lekcje W-F" wykorzystujemy zainteresowanie dzieci światem interaktywnym, multimediami, technologią i pokazujemy im jak mogą połączyć go ze sportem, jak mogą wykorzystać te urządzenia w bardzo pozytywny sposób. nawet jeśli korzystają z gier komputerowych, którym my, rodzice trochę się buntujemy, to my wybieramy takie, które angażują je tak stricte sportowo, czyli mają np. stanowisko kolarskie, gdzie muszą wsiąść na rowerek. Mimo, że się przełączają do tego świata wirtualnego i są w grze komputerowej, to w dalszym ciągu muszą wykorzystać tę swoją siłę nóg, żeby wygrać ten wyścig. Tak samo jest ze stanowiskiem bramkarskim, lecą na nie piłki interaktywne, a one muszą bronić i je wyłapywać, tak, że w dalszym ciągu jest zachowany naturalny ruch. Mamy stanowiska przyciągania liny, gdzie dzieciaki mierzą się z maszyną, tak naprawdę, i swoimi możliwościami. Niby klasyczna zabawa, już troszkę zapomniana w szkole, ale tutaj oblegana i dzieciaki chcą się mierzyć same ze sobą. Mamy tez bieg na 30 metrów sprinterski, gdzie mierzymy czas dzieciom na fotokomórkę i to są takie warunki zachowane, jak na Mistrzostwach Świata  czy Mistrzostwach Europy. Mamy też stanowiska refleksomierza, które są znane dzieciom chociażby z treningów pokazywanych naszej kadry piłkarskiej podczas Mundialu, kiedy oni się też mierzą ze sobą. Wykorzystujemy też sprzęt sportowy taki, jaki jest wykorzystywany w sporcie profesjonalnym, by pokazać dzieciakom, żeby wdrapać się jeszcze na ten szczyt sportowych możliwości i takiego sportu profesjonalnego, trzeba włożyć jeszcze bardzo dużo siły, treningu, żeby zmierzyć się z mistrzami tak naprawdę. Ale głównym celem tego projektu jest to, żeby pokazać dzieciom, że sport, to zabawa, że można fajnie spędzać razem czas, że sport, to przede wszystkim budowanie pewności siebie.
Do Ujazdu przyjechaliśmy na zaproszenie wójta W momencie, kiedy zobaczyliśmy infrastrukturę tutaj, salę gimnastyczną, Orlik, który jest obok szkoły, stwierdziliśmy, że nie trzeba nas bardzo długo namawiać, bo to jest idealne miejsce, żeby pokazać dzieciom sport, właśnie w tym naszym wydaniu. W jednym dniu naszego projektu może wziąć udział 300 dzieci.  W czterech grupach przyjeżdżają tutaj, To są zajęcia po 90 minut, gdzie dzieciaki w obwodzie stacyjnym tak naprawdę korzystają z wszystkich naszych symulatorów sportowych i tak naprawdę zarażamy ich wszystkich uśmiechem i miłością do sportu." - powiedziała o prowadzonych zajęciach prezes Fundacji, Monika Pyrek.

 


"Cała ta inicjatywa nie mogłaby się odbyć, gdyby nie zaangażowanie wójta gminy Ujazd, Artura Pawlaka, który znany jest ze swojego zamiłowania do sportu (to zresztą wieloletni zawodnik Stali Niewiadów). Wszyscy w gminie, którzy ze sportem mają jakąkolwiek styczność doskonale wiedzą, że wójt jest wielkim kibicem, nie tylko piłki nożnej, wszystkich dyscyplin i że zawsze mogą liczyć na wsparcie zarówno samego wójta, jak i Rady Gminy." - powiedział Bartosz Urbańczyk, radny Rady Gminy Ujazd, przewodniczący Komisji Budżetu i Promocji.

 


"Kinder+Sport to program edukacyjny przygotowany przez Grupę Ferrero w celu promocji aktywnego stylu życia wśród młodych pokoleń oraz ich rodzin na całym świecie.
U podstaw programu leży przekonanie, iż ułatwiając dzieciom i młodzieży dostęp do aktywności fizycznej, inspirujemy je do dołączenia do kultury ruchu, a tym samym wierzymy, że w przyszłości staną się aktywnymi dorosłymi.
Hasło programu – Joy of Moving – odkrywa nam jego formułę, która oparta jest na szczerej i naturalnej radości płynącej z ruchu!
W Polsce od 2008 roku program Kinder+Sport inspiruje najmłodszych do aktywnego spędzania wolnego czasu, jak również zapewnia im możliwość bezpłatnego uczestnictwa w licznych wydarzeniach sportowych organizowanych w ramach projektu." - czytamy na stronie Fundacji Moniki Pyrek na temat realizowanego przez Fundację projektu.

 

 

UM Tomaszów Mazowiecki
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe