Dożynki Prezydenckie Spała 2018. Ceremoniał Dożynkowy

  • 18.09.2018, 14:57
  • Joanna Sztymelska
Dożynki Prezydenckie Spała 2018. Ceremoniał Dożynkowy
W sobotę i niedzielę, 15 i 16 września 2018 roku, w Spale odbywały się Dożynki Prezydenckie 2018. W sobotę w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale odbył się konkurs na najładniejszy wieniec o nagrodę Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, natomiast w niedzielę Para Prezydencka, Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda osobiście wzięli udział w tym wydarzeniu.

 

 

Przed mszą święta, która rozpoczęła się w Kaplicy Polowej Ak w Spale, wręczyli podziękowania i nagrody za udział wszystkim grupom wieńcowym, które przyjechały z wieńcami na sobotni konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Każda grupa darowała Parze Prezydenckiej chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Agata i Andrzej Duda oglądali wszystkie wieńce, zachwycali się ich pięknem i podziwiali ogromny wkład pracy grup wieńcowych przy wykonywaniu wieńców.


Po mszy świętej odbyło się uroczyste sadzenie dębu w parku w Spale, niedaleko kościoła, a po tym barwny korowód przeszedł na teren Centralnego Ośrodka Sportu w Spale, gdzie na scenie odbył się Ceremoniał Dożynkowy. Zaproszonych gości, wśród których byli też gospodarze Ziemi Spalskiej: Zbigniew Rau - Wojewoda Łódzki, Witold Stępień - Marszałek Województwa Łódzkiego, Marcin Witko - Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Mirosław Kukliński - Starosta Powiatu Tomaszowskiego i Bogdan Kącki - Wójt Gminy Inowłódz, powitała prowadząca uroczystość Klaudia Carlos. Zaprosiła Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze", do zaprezentowania programu przygotowanego specjalnie na okoliczność tegorocznego święta plonów, obrzęd dożynkowy: część chlebną i wieńcową.


 

Dożynki w Spale zainaugurowane zostały w 1927 roku przez Prezydenta Ignacego Mościckiego. Starostowie tegorocznych dożynek: Ewa Szydłowska z Kazimierzowa, gmina Stara Kornica, powiat łosicki i Mariusz Załoga z Bukowia, gmina Wilków, województwo opolskie, powiat namysłowski przekazali Andrzejowi Dudzie chleb upieczony z mąki żytniej z tegorocznych zbiorów żyta, upieczony w Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Praszce na Opolszczyźnie.

 

Wszystkim rolnikom, dla których zorganizowane zostały te ogólnopolskie dożynki, podziękował Andrzej Duda za starania, za bardzo dobrą pracę. Następnie kilka słów powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Ceremoniał Dożynkowy zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze".

 

 

 


 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe