Szczepienia dla seniorów

  • 14.09.2018, 10:23
Szczepienia dla seniorów
Seniorzy w wieku 65 + mogą po raz pierwszy skorzystać z refundowanej przez NFZ szczepionki przeciwko grypie. Zbliża się sezon grypowy, dlatego warto pomyśleć o zaszczepieniu. Szczepienie pozwala uniknąć zachorowania na grypę i związanych z nią powikłań, które są szczególnie groźne dla Seniorów.

 

 

Od 1 lipca 2018 r. podlega refundacji z odpłatnością 50%, szczepionka przeciw grypie VaxigripTetra, zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce, 0,5 ml.

 

Wskazaniem do refundacji jest czynne uodpornienie osób powyżej 65. roku życia w zapobieganiu grypie wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa typy wirusa grypy B, które zawarte są w szczepionce.

 

Osoby, które ukończyły 65 lat, mogą kupić w aptece szczepionkę jako refundowaną na podstawie recepty wystawionej przez lekarza leczącego danego pacjenta (lekarz POZ, lekarz specjalista, lekarz z prywatnego gabinetu, itd.). Za refundowaną szczepionkę pacjent, który ukończył 65 lat, zapłaci 22,88 zł.

 

Informujemy, że w przypadku pacjentów, którzy nie ukończyli 65. roku życia, szczepionka nie podlega refundacji i dostępna jest wyłącznie na 100%. Szczepienie przeciw grypie powinno być powtarzane co sezon epidemiczny, ponieważ wirusy grypy podlegają bardzo częstym zmianom genetycznym. Poziom przeciwciał, które powstają w wyniku szczepienia, spada wraz z upływem czasu. Może więc nie być wystarczająco wysoki, aby zabezpieczyć przed zachorowaniem w kolejnym sezonie epidemicznym.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe