Czym zajmuje się poligrafia?

  • 14.09.2018, 10:09
Czym zajmuje się poligrafia?
Poligrafia odpowiada za procesy tworzenia druków. Na początku opracowuje wzory i schematy rysunków, a następnie je drukuje. W zależności od zastosowanej podczas drukowania technologii wyróżnia się kilka rodzajów poligrafii.

Dane dotyczące przemysłu poligraficznego w Polsce

 

Z raportu GUS wynika, że wartość produkcji sprzedanej przemysłu poligraficznego w Polsce w 2015 roku wyniosła 13,9 mld zł, a to o 7 p.p. więcej niż rok wcześniej. Największy odsetek przedsiębiorstw poligraficznych (91,5%) stanowią mikro firmy zatrudniające do 9 osób. Czynnikiem, który napędza rozwój branży jest eksport. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny jego wartość wyniosła w 2015 8, 31 mld zł. Największy odsetek w eksporcie stanowiły książki, gazety i obrazki (5,1 mld zł). Na drugim miejscu znalazły się opakowania kartonowe i papierowe (2,9 mld zł), a na trzecim etykiety papierowe i kartonowe (327mln zł). Liderem zestawienia państw UE pod względem wartości przychodów w branży poligraficznej były Niemcy (19,4 mld EUR). Polska zajęła 8. miejsce z wynikiem 3,3 mld EUR. W kategorii państw, w którym funkcjonuje największa liczba firm poligraficznych zwyciężyła Francja (20 383 przedsiębiorstwa), a Polska z liczbą 8 796 firm, uplasowała się na 6. miejscu.

 

Urządzenia wykorzystywane w procesie drukowania

 

Do produkcji wydruków niezbędne są odpowiednie maszyny. Każda z nich musi być urządzeniem najwyższej jakości, by tworzyła doskonałe wytwory. Przykładowo, firma musi posiadać bardzo dobre oprogramowanie, lustrzanki i skanery, by móc wprowadzić projekty do komputera. Podczas samego drukowania niezbędne są prasy, różnego typu drukarki i plotery ułatwiające tworzenie wydruków o nierównej powierzchni. Wszystkie potrzebne maszyny dostępne są na: supportart.pl. Przy obróbce postpress konieczne jest użycie akcesoriów introligatorskich jak: gilotyny, gładzika, nożyka czy laminatora.

 

Proces produkcji druków – etapy

 

Proces tworzenia druków dzieli się na trzy kategorie: przed wydrukowaniem, drukowanie, po wydruku. Każdą z nich charakteryzują inne zadania, które należy wykonać. Przed drukowaniem trzeba właściwie przygotować projekt i obrobić obraz szablonu. Jest to niezwykle istotne, dlatego, że to ostatni moment na wprowadzenie jakichkolwiek poprawek. Potem następuje montaż i przygotowanie formy drukarskiej. Samą czynność drukowania również można podzielić na kilka rodzajów: bezfarbową, z formą i bezformową. Ostatnim etapem procesu produkcji jest oprawa elementu i jego zabezpieczenie oraz spedycja.

 

Proces tworzenia druków nie jest tak prosty, jakby się mogło wydawać. Gwarancją wysokiej jakości wyrobów są dobre urządzenia pochodzące od zaufanych producentów. Jak się okazuje, podczas drukowania wykorzystuje się wiele różnorakich maszyn, które w efekcie pozwalają na stworzenie plakatów, obrazów czy nadruków.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe