Mniej węglowych, więcej gazowych

  • 30.11.2017, 22:01
Mniej węglowych, więcej gazowych
Jak poinformował Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, mieszkańcy złożyli ponad 400 wniosków o udzielenie dotacji dla inwestycji w wymianę pieców lub przyłączenie domów do miejskiej ciepłowni. W ramach wdrażanego przez magistrat programu wnioskodawcy mogą uzyskać zwrot nawet 40 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych.

- W ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji – PONE dla Tomaszowa Mazowieckiego na lata 2017-2018 miasto pozyskało dofinansowanie na wymianę starych pieców na nowe ekologiczne źródła ciepła. O dofinansowanie mogły ubiegać się m.in. osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe i osoby prawne. W ramach programu dotacja mogła zostać udzielona na wymianę starych pieców  i zastąpienie ich: kotłownią  gazową, kotłownią olejową, podłączeniem do sieci cieplnej, ogrzewaniem elektrycznym,- kotłownią na biomasę, kotłownią węglową czy odnawialnym źródłem energii (pompa ciepła) - informuje rzeczniczka prezydenta miasta Joanna Budny. 
 

Termin składania dokumentów w drugim naborze minął 27 października. Do Urzędu Miasta wpłynęło ich 408, a 399 zostało zakwalifikowanych do realizaji. Obecnie podpisywane są umowy. Największym zainteresowaniem cieszyły się dotacje na wymianę starych pieców  i zastąpienie ich kotłownią  gazową.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mewa
Mewa 5.12.2017, 11:09
Nie wstydźmy się zakładać: https://silesion.pl/maska-anty...10-01-2017 Niema wyjścia, bo w Tm się nic nie zmieni na przestrzenia najbliższych lat , co łatwo stwierdzić na podstawie tego co pisze Romek. Smutne, ale prawdziwe.
Mieszkanka
Mieszkanka 4.12.2017, 10:01
Chciałam w tym roku podpiąć się do sieci gazowniczej a na przyszły rok wymienić piec i kuchenkę. Pisma złożyłam dostałam umowę, a w niej czytam, że po podłączeniu muszę zacząć korzystać z gazu bo inaczej będę płacić kary. Nie stać mnie na to żeby od razu ponieść koszt całej inwestycji, chciałam to rozłożyć na dwa lata. Niestety nie udało się. Dotacje są ale na sam piec i to 40%. Koszty samego przyłącza do sieci gazowej są spore, do tego dochodzą koszty materiałów i robocizny (rury, mapki pozwolenia, pieczątki geodetów, gazowników i nie wiadomo kogo jeszcze,remont domku, bo jakoś muszę wejść rurami do kotłowni i kuchni). Domek mam oddalony od ulicy około 70m i to robi koszty. Więc odpuściłam wymianę pieca. Nie dlatego, że nie chciałam.
Romek
Romek 4.12.2017, 06:33
Zaczyna się polityka smogowa bo zima i smród. Nie wiem dla kogo te dotacje pisaliśmy trzy pisma do TBS-u odpowiedziano tylko na jedno o przyłączenie kamienicy do miejskiego węzła grzewczego, i nic Fabryczną układali rury do Domu Opieki podłączyli 1 kamienicę i ulica była rozkopana a my byliśmy gotowi partycypować w kosztach, nie pomogły wizyty u włodarzy miasta ulicę zasypano, asfalt położono dla kogo to dofinansowanie jest dla polityki i pokazywania że walka trwa . Z kim i dla kogo brak słów!!!!!!
o
o 3.12.2017, 09:35
Proponuję śledzić Airly. Niestety Tomaszów wypada fatalnie w porownaniu z innymi miastami. Nawet Kraków ma dużo czystsze powietrze. Ciekawy jestem jak reaguje nasza straż miejska na unoszace się gęste śmierdzące plastikiem dymy.
elegancko
elegancko 1.12.2017, 08:53
Składałem wniosek gdzie mogę dowiedzieć się czy został rozpatrzony pozytywnie bo jeszcze żadnego kontaktu z UM nie miałem. dzięki za odp.
O.M.
O.M. 1.12.2017, 08:33
Jak to się ma do blokowania przez tomaszowskie Starostwo możliwości podłączenia gotowej instalacji gazowej do budynku przy ul.Barlickiego?
Powodem ma być utrata gwarancji na w/w drogę.

W miesiącu maju bieżącego roku dużym nakładem własnych środków wyposażyłem budynek w gazową instalację centralnego ogrzewania.
Zgodą na moją inwestycję (pismo: NR 132/2017 z 09.03.2017r) był zaakceptowany przez Starostwo projekt instalacji wewnętrznej zawierający warunki przyłącza gazowego wydane przez Polską Spółkę Gazownictwa. Otrzymane 26.01.2017 br. Warunki przyłączenia do sieci gazowej: RT/W/2172/WP/1/2017 jasno precyzują rodzaj i parametry przyłącza do gazociągu usytuowanego w ulicy. Wszystkie dalsze działania pozostają wyłącznie w gestii Gazowni i nie wymagają z mojej strony żadnych dodatkowych: dokumentów i wyjaśnień. W otrzymanym ze Starostwa pozwoleniu z 09.03.2017 r nie ma mowy o objętej gwarancją drodze i możliwości zablokowania inwestycji.
Mowa o czystym powietrzu to bajki...
Mieszkanka
Mieszkanka 1.12.2017, 06:38
Ludwików należy zgazyfikować, bo teraz nie ma czym oddychać, jak wszyscy palą w piecach, a z tego połowa śmieciami!!!
MI
MI 1.12.2017, 13:45
Zgadzam sie w całosci. Tyle, ze raczej trzeba bedzie zmusic opornych do podlaczenia gazu, bo z tego co wiem nie wielu jest tym zainteresowanych. Zawsze latwiej palic smieci....
Maniek
Maniek 2.12.2017, 20:01
A dlaczego gazu ? Jest cala masa alternatyw. Mozna palic weglem czysto i ekologicznie, pelletem, drewnem itd., itp.

Pozostałe