×

Pięćdziesiątka "stuknęła" w Czternastce

  • 18.11.2018, 12:10
  • Mariusz Strzepek
Pięćdziesiątka "stuknęła" w Czternastce
Szkoła Podstawowa nr 14 w Tomaszowie Maz. świętowała 50-lecie działalności. Z tej okazji 15 listopada odbyły się uroczystości nadania szkole imienia Orła Białego.

Zbiegły się one z rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, co dodatkowo podniosło rangę szkolnych wydarzeń.

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele NMP Królowej Polski przy ul. Słowackiego, którą celebrował ksiądz biskup Marek Marczak. W trakcie mszy poświęcony został nowy sztandar szkoły , który przekazany został dyrektorowi placówki Sławomirowi Żegocie. Uczniowie szkoły po raz pierwszy złozyli urocyste ślubowanie na sztandar szkoły.

 

Po mszy uroczystości kontynuowane były w murach Czternastki.

 

Tu odczytano akt nadania szkole imienia Orła Białego i przekazano jej poświęcony wcześniej sztandar.

 

Po wystąpieniach okolicznościowych dyrekcji szkoły. Uczniowie szkoły odśpiewali specjalnie ułożony na tą uroczystą okoliczność nowy hymn szkoły i przedstawili wzruszający montaż słowno - muzyczny.

 

Przybyli na uroczystość goście mieli okazję zwiedzić szkołę i przygotowane na okoliczność nadania placówce imienia Orła Białego, wystawy tematyczne.

 

Szkoła Podstawowa nr 14 w Tomaszowie Maz. swoje 50. urodziny miała 25 września 1968 roku. Wówczas to nowo wybudowaną placówkę otworzyły władze wojewódzkie oraz władze oświatowe, obecny był ówczesny minister oświaty i wychowania oraz ambasador ZSRR w Warszawie.

 

Szkołę utworzono z nauczycieli i uczniów przeniesionych ze Szkoły Podstawowej nr 8 i 3. W pierwszych latach do szkoły uczęszczało około 600 uczniów, ale ich liczba z roku na rok rosła. W końcu lat 80 było ich 1100 a na poczatku lat 90 w szkole uczyło się 1 300 dzieci.

 

Dyrektorami szkoły przez minione lata byli: Józef Lenarczyk, Jan Arkuszyński i Ryszard Kołodziejczyk.
Od 1991 roku do dziś funkcję dyrektora pełni Sławomir Żegota.

 

Przez minione 50 lat szkoła podstawowa zmieniła się nie do poznania. Od czasów mundurków, skromnie wyposażonych sal dydaktycznych oraz co tygodniowych apeli, na sale lekcyjne zaopatrzone w ergonomiczne meble oraz tablice multimedialne.

 

Kiedyś żelazna kurtyna izolowała społeczeństwa bloku komunistycznego od reszty świata, dziś dzieci z Czternastki realizują zadania wymiany międzynarodowej współpracując z wieloma partnerami w krajach Unii Europejskiej.

 

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe