Czyste powietrze to priorytet

  • 18.11.2018, 17:13 (aktualizacja 18.11.2018, 17:17)
  • Mariusz Strzepek
Czyste powietrze to priorytet
Zawał serca, rak płuca, udar mózgu - to tylko niektóre z fatalnych skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Od blisko czterech lat Tomaszów Mazowiecki realizuje szereg projektów w walce ze smogiem. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas ma wpływ na to, czym oddychamy.

Można powiedzieć, że smog to rodzaj sztucznej mgły, która utworzyła się w sposób nienaturalny, jako efekt działań człowieka oraz niesprzyjających okoliczności przyrody. Powstaje on na skutek wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami powstającymi w wyniku działalności człowieka. Smog to efekt m.in. nieodpowiedzialnego palenia słabej jakości węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w piecach. Za jego pojawienie się odpowiada również pogoda, klimat, ogólne uwarunkowania terenu czy coraz większa liczba samochodów na drogach.

 

Skutki smogu są o wiele bardziej dalekosiężne, niż się niektórym wydaje - ma on negatywny wpływ na nasze zdrowie, prowadząc między innymi do: wywołania chorób układu krwionośnego i serca, pojawienia się chorób nowotworowych, pojawienia się alergii oraz astmy, wywołania niewydolności oddechowej, obniżenia odporności całego organizmu.

 

- Od blisko czterech lat podejmujemy działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w naszym mieście – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. - Nie tylko realizujemy zadania w ramach programu STOP SMOG, ale także współpracujemy z Instytutem Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej w zakresie rozwoju elektromobilności w Polsce. Natomiast wspólnie z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej realizujemy projekt "Gmina Samowystarczalna Energetycznie”. Każdy z nas ma wpływ na to, czym oddychamy.  Pamiętajmy o tym podejmując decyzję o sposobie ogrzewania naszego domu. Dbajmy o zdrowie swoje, najbliższych i wszystkich mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego – dodaje.

 

W jaki sposób Tomaszów Mazowiecki walczy o czyste powietrze?

 

  • Do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego trafiło 25 hybrydowych, ekologicznych autobusów w celu eliminacji emisji spalin.
  • Miasto pozyskało dofinansowanie na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Środki są rozdysponowywane zgodnie z regulaminem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  • Zakład Gospodarki Ciepłowniczej zainstalował w Tomaszowie Mazowieckim ponad 40 sensorów jakości powietrza firmy Airly. Dane są dostępne na stronie internetowej www.airly.eu/map oraz w aplikacji mobilnej.
  • Straż Miejska na bieżąco sprawdza, co jest przyczyną złej jakości powietrza na konkretnych ulicach.Strażnicy edukują też mieszkańców w zakresie poprawnego rozpalania ognia w piecach, a także pomagają zmierzyć wilgotność drewna (im mniejsza wilgotność, tym większa wydajność energetyczna).
  • Miasto stara się o gazyfikację terenów, które do tej pory nie zostały objęte siecią.
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyznaje osobom potrzebującym zasiłki celowe na zakup opału.

 

W jaki sposób rozpalać w piecu?

 

Warto wiedzieć, że odpowiednia technika palenia daje możliwość ograniczenia zadymienia, a także pozwala oszczędzić paliwo. Najlepsze efekty daje cykliczne rozpalanie od góry.

 

FOTO

 

Masz pytania? Pracownicy Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska są do Twojej dyspozycji (Urząd Miasta, budynek E, ul. Mościckiego 12, tel. tel. 44 724 23 11, wew. 242).

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jacek
jacek 24.11.2018, 01:54
Chwalicie się że od 4 lat walczycie z polepszeniem jakości powietrza i jaki jest tego efekt? Jak pokazują czujniki aplikacji airly - żaden!!!! Wystarczy wyjść wieczorem z bezwietrzny dzień na zewnątrz i się zaciągnąć. Czy tak trudno Wam po prostu podejść do tematu racjonalnie.Tu nie wystarczą tylko kampanie, broszury, itp. konieczne są poprostu konkretne kary sprawiedliwie wymierzone. Przecież widać kto pali śmieciami, kto jeździ kopcącymi samochodami. Wy doskonale wiecie kto sprowadza odpady na nasze wysypisko. Ale nic z tym nie robicie na poważnie. Pewnie jak wszędzie liczy się kasa i układy. Ale pamiętajcie że tu będą mieszkać wasze dzieci a wy będziecie wydawać grube pieniądze na swoje zdrowie.
Oczywiście dobrze że zakupiliście kilka autobusów ale jaki to ma wpływ na zmniejszenie smogu jak samochodów ciągle przybywa a te autobusy nie stanową nawet 0,1 procenta wszystkich samochodów w mieście. Lepszy efekt już byście osiągnęli wyprowadzając ruch samochodów ciężarowych z miasta. Sytuacja w naszym mieście jest tragiczna w niektórych dniach normy pyłów zawieszonych przekroczone są o 1800 %. To nie są żarty i taki stan powietrza ma bardzo realny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli nie potraficie realnie kontrolować jakości powietrza trzeba będzie napisać pozew zbiorowy o nieudolne działanie władz miasta w zakresie kontroli jakości powietrza. Myślę że znajdzie się duża grupa ludzi z chorobami układu oddechowego inie tylko.
Tom
Tom 20.11.2018, 17:40
Czy w tym mieście Policja i Straż Miejska sprawdza samochody tzw. śmieciarki, zamiatarki, ciężarówki na zgodność z normami zanieczyszczenia.
W większości za tymi samochodami ciągną się wielkie czarne chmury (można to zobaczyć jak te pojazdy ruszją).
Ciekawe jakie to tzw. Stacje Kontroli Technicznej dopuszczają takie pojazdy do ruchu (należało by zabierać uprawnienia i karać wysokimi grzywnami).

Pozostałe