Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 20:38
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Czyste powietrze to priorytet

Zawał serca, rak płuca, udar mózgu - to tylko niektóre z fatalnych skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Od blisko czterech lat Tomaszów Mazowiecki realizuje szereg projektów w walce ze smogiem. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas ma wpływ na to, czym oddychamy.

Można powiedzieć, że smog to rodzaj sztucznej mgły, która utworzyła się w sposób nienaturalny, jako efekt działań człowieka oraz niesprzyjających okoliczności przyrody. Powstaje on na skutek wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami powstającymi w wyniku działalności człowieka. Smog to efekt m.in. nieodpowiedzialnego palenia słabej jakości węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w piecach. Za jego pojawienie się odpowiada również pogoda, klimat, ogólne uwarunkowania terenu czy coraz większa liczba samochodów na drogach.

 

Skutki smogu są o wiele bardziej dalekosiężne, niż się niektórym wydaje - ma on negatywny wpływ na nasze zdrowie, prowadząc między innymi do: wywołania chorób układu krwionośnego i serca, pojawienia się chorób nowotworowych, pojawienia się alergii oraz astmy, wywołania niewydolności oddechowej, obniżenia odporności całego organizmu.

 

- Od blisko czterech lat podejmujemy działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w naszym mieście – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. - Nie tylko realizujemy zadania w ramach programu STOP SMOG, ale także współpracujemy z Instytutem Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej w zakresie rozwoju elektromobilności w Polsce. Natomiast wspólnie z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej realizujemy projekt "Gmina Samowystarczalna Energetycznie”. Każdy z nas ma wpływ na to, czym oddychamy.  Pamiętajmy o tym podejmując decyzję o sposobie ogrzewania naszego domu. Dbajmy o zdrowie swoje, najbliższych i wszystkich mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego – dodaje.

 

W jaki sposób Tomaszów Mazowiecki walczy o czyste powietrze?

 

  • Do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego trafiło 25 hybrydowych, ekologicznych autobusów w celu eliminacji emisji spalin.
  • Miasto pozyskało dofinansowanie na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Środki są rozdysponowywane zgodnie z regulaminem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  • Zakład Gospodarki Ciepłowniczej zainstalował w Tomaszowie Mazowieckim ponad 40 sensorów jakości powietrza firmy Airly. Dane są dostępne na stronie internetowej www.airly.eu/map oraz w aplikacji mobilnej.
  • Straż Miejska na bieżąco sprawdza, co jest przyczyną złej jakości powietrza na konkretnych ulicach.Strażnicy edukują też mieszkańców w zakresie poprawnego rozpalania ognia w piecach, a także pomagają zmierzyć wilgotność drewna (im mniejsza wilgotność, tym większa wydajność energetyczna).
  • Miasto stara się o gazyfikację terenów, które do tej pory nie zostały objęte siecią.
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyznaje osobom potrzebującym zasiłki celowe na zakup opału.

 

W jaki sposób rozpalać w piecu?

 

Warto wiedzieć, że odpowiednia technika palenia daje możliwość ograniczenia zadymienia, a także pozwala oszczędzić paliwo. Najlepsze efekty daje cykliczne rozpalanie od góry.

 

FOTO

 

Masz pytania? Pracownicy Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska są do Twojej dyspozycji (Urząd Miasta, budynek E, ul. Mościckiego 12, tel. tel. 44 724 23 11, wew. 242).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
jacek 24.11.2018 01:54
Chwalicie się że od 4 lat walczycie z polepszeniem jakości powietrza i jaki jest tego efekt? Jak pokazują czujniki aplikacji airly - żaden!!!! Wystarczy wyjść wieczorem z bezwietrzny dzień na zewnątrz i się zaciągnąć. Czy tak trudno Wam po prostu podejść do tematu racjonalnie.Tu nie wystarczą tylko kampanie, broszury, itp. konieczne są poprostu konkretne kary sprawiedliwie wymierzone. Przecież widać kto pali śmieciami, kto jeździ kopcącymi samochodami. Wy doskonale wiecie kto sprowadza odpady na nasze wysypisko. Ale nic z tym nie robicie na poważnie. Pewnie jak wszędzie liczy się kasa i układy. Ale pamiętajcie że tu będą mieszkać wasze dzieci a wy będziecie wydawać grube pieniądze na swoje zdrowie. Oczywiście dobrze że zakupiliście kilka autobusów ale jaki to ma wpływ na zmniejszenie smogu jak samochodów ciągle przybywa a te autobusy nie stanową nawet 0,1 procenta wszystkich samochodów w mieście. Lepszy efekt już byście osiągnęli wyprowadzając ruch samochodów ciężarowych z miasta. Sytuacja w naszym mieście jest tragiczna w niektórych dniach normy pyłów zawieszonych przekroczone są o 1800 %. To nie są żarty i taki stan powietrza ma bardzo realny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli nie potraficie realnie kontrolować jakości powietrza trzeba będzie napisać pozew zbiorowy o nieudolne działanie władz miasta w zakresie kontroli jakości powietrza. Myślę że znajdzie się duża grupa ludzi z chorobami układu oddechowego inie tylko.

Tom 20.11.2018 17:40
Czy w tym mieście Policja i Straż Miejska sprawdza samochody tzw. śmieciarki, zamiatarki, ciężarówki na zgodność z normami zanieczyszczenia. W większości za tymi samochodami ciągną się wielkie czarne chmury (można to zobaczyć jak te pojazdy ruszją). Ciekawe jakie to tzw. Stacje Kontroli Technicznej dopuszczają takie pojazdy do ruchu (należało by zabierać uprawnienia i karać wysokimi grzywnami).

Reklama
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama