×

Rajd „ Śladami niepodległości w Tomaszowie Mazowieckim” w Szkole Podstawowej nr 11

  • 20.11.2018, 18:32 (aktualizacja 20.11.2018 22:22)
  • M.Ś.
Rajd „ Śladami niepodległości w Tomaszowie Mazowieckim” w Szkole Podstawowej nr 11
W ubiegłą sobotę w SP nr 11 odbył się VI Rajd Pieszy „A może byśmy tak …..do Tomaszowa”, w tym roku pod hasłem „ Śladami niepodległości w Tomaszowie Mazowieckim”.

Jest to kolejne przedsięwzięcie w „jedenastce” związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Organizatorem rajdu było Szkolne Koło Krajoznawczo-  -Turystyczne prowadzone przez Annę Pająk. Do rajdu zgłosiło się dziewięć drużyn z terenu powiatów tomaszowskiego, piotrkowskiego i opoczyńskiego. I tak odwiedzili nas młodzi turyści z Komorowa, Opoczna, Wolborza, Szynczyc, Brzustowa i Milejowa. Oczywiście nie zabrakło również przedstawicieli naszego miasta. Uczestnikami rajdu byli uczniowie ze szkół podstawowych.

 

W czasie rajdu odbyły się dwa konkursy sportowe połączone ze zwiedzaniem areny lodowej. Przedstawiciele poszczególnych drużyn zmagali się również w konkursach: ekologicznym, wiedzy o PTSM oraz wiedzy o Julianie Tuwimie. Podczas rajdu odbyła się gra terenową sprawdzająca znajomość wierszy Juliana Tuwima, w której należało się wykazać nie tylko wiedzą , ale również kreatywnością i grą aktorską.

 

Konkurencje odbywały się w budynku SP nr 11, na ulicach naszego miasta oraz w Muzeum im. Antoniego hrabiego Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Dzięki uprzejmości władz muzeum przeprowadzono tam konkurencję dotyczącą znajomości postaci marszałka Józefa Piłsudskiego. Było to wyjątkowe miejsce, ponieważ dzieci pisały test w sali wystawy „100 lat temu w Tomaszowie” zorganizowanej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Po zmaganiach konkursowych uczniowie mogli zrobić interesujące zdjęcia na tle plansz prezentujących wygląd naszego miasta z lat I wojny światowej i okresu międzywojennego. Największe jednak zainteresowanie wzbudzały wśród dzieci  postacie ubrane w stroje z epoki. Uczniowie wszystkich drużyn wraz z opiekunami zwiedzali także wystawę „Insurekcja. Od Kościuszki do Reymonta” dotyczącą dwóch ważnych osób w naszej historii.

 

 W budynku SP 11 odbył się także konkurs dotyczący wiedzy na temat pieśni legionowych. Uczniowie musieli pochwalić się nie tylko znajomością treści utworów, ale  i zaprezentować swoje umiejętności wokalne. Po wyłonieniu zwycięzców we wszystkich kategoriach rajd zakończyło wspólne śpiewanie słynnej pieśni „My , Pierwsza Brygada”.  Wszyscy uczestnicy mieli szansę otrzymać nagrody, które ufundowali: OT PTSM w Piotrkowie Tryb., Urząd Miasta Tomaszów Maz. oraz Starostwo Powiatowe.

M.Ś.
Podziel się:
Oceń:

Zdjęcia (6)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe