×

Jak domowymi sposobami ocenić rozwój dziecka?

  • 23.11.2018, 21:07
  • Mariusz Strzepek
Jak domowymi sposobami ocenić rozwój dziecka?
Każdy maluch rozwija się we własnym tempie. Zależy ono m.in. od uwarunkowań genetycznych oraz czynników środowiskowych, dlatego porównywanie dziecka z jego rówieśnikami nie daje miarodajnych wyników. Można jednak dość obiektywnie ocenić prawidłowość rozwoju – pomogą w tym siatki centylowe.

W pierwszym roku życia niemowlę powinno potroić swoją masę urodzeniową i zwiększyć wzrost o połowę. Do śledzenia zmian służą specjalne wykresy – siatki centylowe. Aby odczytywane z nich wyniki były najbardziej wiarygodne, pomiarów najlepiej dokonywać co miesiąc – przez pierwsze 3 lata życia maluszka.

 

Siatki centylowe – o czym informują?

Siatki centylowe to graficzny sposób przedstawienia danych statystycznych dotyczących wzrostu, masy ciała i obwodu głowy. Zostały opracowane na podstawie średnich wymiarów dzieci w danej grupie wiekowej. Siatki różnią się w zależności od płci malucha, inne wartości obowiązują również w przypadku wcześniaków.

 

Jak z nich korzystać?

Siatki centylowe mają formę wykresu i składają się z osi:

  • poziomej – na której zaznacza się wiek;
  • pionowej – odpowiadającej określonym parametrom, np. wzrostowi lub masie ciała.

Na każdej siatce wykreślone są krzywe, które informują, jaki procent dzieci w danym wieku osiąga taką samą lub mniejszą wartość pomiaru. Linie te wyznaczają tzw. kanały centylowe.

Na początku należy dokładnie zważyć i zmierzyć malucha, a następnie nanieść dane na wykres i poprowadzić linię prostą biegnącą od zaznaczonych punktów. Miejsce przecięcia linii to uzyskany wynik.

 

Jak interpretować wyniki?

Za normy uważa się pomiary zawierające się w zakresie między 3. a 97. centylem. Jeżeli przykładowo wzrost malucha mieści się w 75. centylu, oznacza to, że 75% dzieci w jego wieku mierzy tyle samo lub mniej, natomiast 25% – tyle samo lub więcej. Jeśli natomiast masa ciała sytuuje się w 10. centylu, wynika z tego, że 10% rówieśników waży tyle samo lub mniej, a 90% ma wagę taką samą lub większą.

 

Kiedy wynik powinien niepokoić?

Regularne korzystanie z siatek centylowych pozwala ocenić prawidłowość rozwoju dziecka. Niepokój powinny wzbudzić:

  • wyniki poniżej 3. centyla,
  • wyniki powyżej 97. centyla,
  • nagłe i znaczne zmiany kanału centylowego.

W takich przypadkach nieodzowna będzie konsultacja z pediatrą. W razie potrzeby lekarz skieruje maluszka do innego specjalisty, np. dietetyka lub endokrynologa.

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe