Strażnicy miejscy ujęli nietrzeźwego rowerzystę

  • 04.12.2018, 12:05 (aktualizacja 05.12.2018, 01:50)
  • Straż Miejska w Tomaszowie Mazowieckim
Strażnicy miejscy ujęli nietrzeźwego rowerzystę
Patrol Straży Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim ujął nietrzeźwego rowerzystę. Do zdarzenia doszło w sobotę 24 listopada 2018 roku.

Około godziny 15:35 funkcjonariusze, patrolujący ul. Warszawską, zauważyli mężczyznę, którego sposób jazdy wskazywał na to, iż może on znajdować się w stanie po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających. W celu wyeliminowania zagrożenia, jakie stwarzał mężczyzna jadący w tym stanie rowerem, strażnicy niezwłocznie podjęli interwencję, powstrzymując rowerzystę od dalszej jazdy.
W trakcie rozmowy, mężczyzna ten przyznał się, że spożywał alkohol. Na miejsce wezwany został patrol Policji, któremu strażnicy przekazali sprawcę wykroczenia. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu potwierdziło, iż znajdował się w on stanie nietrzeźwości. Dodajmy, że stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub jego zawartość w jednym dmᶾ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg. Rowerzysta – 39-letni mieszkaniec gminy Tomaszów został ukarany mandatem karnym.
Prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem z art. 87 § 1a Kodeksu wykroczeń. Osobie jadącej rowerem pod wpływem alkoholu grozi mandat karny w wysokości 500 złotych, a w skrajnych przypadkach sąd może orzec karę grzywny,  oraz zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.


Art. 87 kodeksu wykroczeń
1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1,
podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.
Według obowiązujących przepisów, jazda rowerem w stanie nietrzeźwości nie jest przestępstwem, a jedynie wykroczeniem. Jednak alkohol, jak również inne środki podobnie działające, osłabia zdolność koncentracji i zdolność szybkiego reagowania, oraz ogólną sprawność psychofizyczną prowadzącego pojazd, co z kolei ma duży wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
 

Straż Miejska w Tomaszowie Mazowieckim

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Edek
Edek 05.12.2018, 17:16
nie ośmieszajcie się takimi artykułami
Rower wodny
Rower wodny 05.12.2018, 14:17
Powinni otrzymać nagrody, najlepiej finansowe np. po 1500 zł brutto. Na święta jak znalazł. Jeśli nie, to przynajmniej rzeczowe np. szable z dedykacją albo gumowe pałki z grawerowaną przewieszką.
Adam Tomaszek
Adam Tomaszek 04.12.2018, 22:53
Do prostych zadań straż się nadaje
mak
mak 04.12.2018, 22:49
Cytat: "zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne". Czyli mechaniczne moze nadal prowadzic! A jakie sa te nie-mechaniczne, bo nie wiem.
qe
qe 05.12.2018, 18:06
furmanka?
question
question 04.12.2018, 22:00
Strażnicy wykazali się nader wielką odwagą, że ze dwójkę lub większą ilością funkcjonariuszy (w tytule liczba mnoga , więc więcej niż jeden) zdołali udaremnić dalszą jazdę i zatrzymać kierowcę będącego pod wpływem. Jakąż to trzeba wykazać się nadprzyrodzoną siłą, aby takiego czynu dokonać. Należy się tym funkcjonariuszom przynajmniej order najniższej klasy, pod warunkiem jednak, że zatrzymają przynajmniej setkę rowerzystów jadących chodnikiem miast ulicą, chodnikiem lub ulicą miast wyznaczoną ścieżką rowerową. Bo właśnie rowerzyści to ta odmiana użytkowników dróg, która najczęściej ma w nosie wszelkie regulacje prawne dotyczące ruchu drogowego. W ten sposób odważni strażnicy mogą zasłużyć na order nawet w jeden dzień.
Tak na marginesie - sposób napisania tej notatki przypomina mi notatki z kronik milicyjnych okresu PRL publikowanych w prasie lokalnej.

Pozostałe