Alergiczny katar – jak leczyć?

  • 06.12.2018, 11:28
  • Mariusz Strzepek
Alergiczny katar – jak leczyć?
Alergiczny katar nazywany jest także alergicznym nieżytem nosa czy katarem siennym. Jak leczyć ta przypadłość? Jakie są jej objawy? Jak podjąć leczenie? O tym wszystkim w poniższym tekście. Gotowi? Zapraszamy do lektury.

Alergiczny katar – co to takiego?    

Alergiczny katar to zapalenie błony śluzowej, które powoduje kichanie, swędzenie nosa oraz wodnisty katar. Jest to choroba atopowa. Według statystyk zmaga się z nim co czwarty mieszkaniec naszego kraju. Wiele osób natomiast zapomina, że stanowi on chorobę przewlekłą i wymaga podjęcia leczenia. Często bagatelizujemy jej objawy, a to poważny błąd.  

 

Przyczyny alergicznego kataru   

Katar alergiczny powodowany jest albo przez predyspozycje genetyczne, albo kontakt z alergenem. Główne ich rodzaje to pyłki roślinne, sierść zwierząt, roztocza oraz pleść. Powstaje on w momencie połączenie się pyłku z immunoglobulinami klasy IgE wydzielanymi rzez organizm, co powoduje wydzielenie histaminy i podrażnienie błony śluzowej.    

 

Objawy alergicznego kataru   

Główne objawy alergicznego kataru to: wodnista i dość obfita wydzielina z nosa, kichanie, świąd i zatkany nos, zapalenie spojówek, łzawienie oczów, światłowstręt oraz ból głowy. Zazwyczaj symptomy te występują podczas spaceru i przebywania na świeżym powietrzu. Warto notować sobie momenty nasilenia objawów, co znacznie ułatwia ustalenie przyczyny, która zazwyczaj jest związana z pyleniem jakiejś rośliny.   

 

Jak rozpoznać katar alergiczny?   

Postawienie diagnozy wymaga przeprowadzenia badania laryngologicznego, podczas którego specjalista ogląda jamę ustną. Na tej podstawie może stwierdzić obrzęk i zaczerwienienie śluzówki nosa. Czasami wymagane są dodatkowe badania, np. testy skórne. Wykonywane są one u alergologa i opierają się na wstrzyknięciu do skóry potencjalnych substancji alergicznych w bardzo niskim stężeniu. Testy te oceniają reakcję organizmu pacjenta na histaminę. Jeżeli mamy alergie na daną substancję, to w miejscu wstrzyknięcia alergenu powstaje bąbel albo zaczerwienienie. W przypadku wątpliwości czy cierpimy na katar alergiczny lekarz może skierować nas na tomografię komputerową zatok obocznych.     

     

Jak leczyć alergiczny katar?      

Leczenie alergicznego kataru wymaga unikania alergenów i ich kontrolowania. Skuteczne leczenie wymaga zidentyfikowania alergenów, na które mamy uczulenie. Kolejny krok to dobranie leków odpowiednich dla danego pacjenta. Głównie są to leki przeciwhistaminowe. Ich główny cel to blokowanie mechanizmu odpowiedzialnego za powstawanie alergii. Ponadto chorym zalecane są także leki mające za zadanie obkurczanie naczyń krwionośnych umiejscowionych w błonie śluzowej. Można je przyjmować jedynie przez tydzień.   

Dodatkowo można stosować także odczulanie. Opiera się ono na podawaniu alergenu w coraz większych dawkach, co ma zwiększyć odporność naszego organizmu na tę substancję.     

 

Inne rozwiązania

Czasami katar alergiczny dopada nas np. tylko w okresie pylenia jakiegoś drzewa, ale sam katar jest raczej delikatny i nie wymaga leczenia farmaceutycznego. W takiej sytuacji warto po prostu wyjechać w miejsce, w którym będziemy mogli odpocząć, np. na zagraniczną wycieczkę. Jeśli brakuje nam na ten cel oszczędności, z pomocą mogą przyjść pożyczki przez Internet w Profi Credit. Dzięki takiemu wsparciu finansowego będziemy mogli zakupić wymarzoną wycieczkę, a możliwość spłaty pożyczki przez Internet w ratach nie obciąży znacząco naszego budżetu. Pamiętajmy jednak, że pożyczki przez Internet wymagają terminowej spłaty, dlatego upewnijmy się, że nie będziemy mieli trudności w spłacie.

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe