Tomaszowianie pokazali, że chcą mieć prawo do oddychania.

  • 9.12.2018, 17:30 (aktualizacja 09.12.2018 18:23)
  • Krzysztof Krasnodębski
Tomaszowianie pokazali, że chcą mieć prawo do oddychania.
Problem smogu w Tomaszowie Mazowieckim jest coraz bardziej nagłaśniany. Coraz więcej osób rozumie, że to czym oddychamy decyduje o naszym samopoczuciu, zdrowiu, a nawet życiu. Dzięki inicjatywie Bogny Hes, radnej Rady Powiatu Tomaszowskiego, wiceprzewodniczącej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska i kilku osób zaangażowanych w ten ważny temat, została przygotowana petycja do Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego i radnych Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim. Dziś pod petycją zaczęli podpisywać się Ci najważniejsi - mieszkańcy naszego miasta. Udało się zebrać aż 101 podpisów w bardzo krótkim czasie.

Dziś o godzinie 11:30 kilkuosobowa grupa mieszkańców naszego miasta z przygotowaną wcześniej petycją zebrała się w Galerii Tomaszów czekając na odzew tomaszowian. Na początku nie obyło się bez problemów czysto formalnych. Pracownicy ochrony próbowali wyprosić twórców tej ważnej inicjatywy. Doszło do sporu. W pewnym momencie zaczęli robić zdjęcia podpisującym petycję tomaszowianom.

Jednym z fotografowanych był również  radny Rady Miejskiej, który zagroził pracownikowi ochrony wezwaniem Policji w związku bezprawnym jego zdaniem uwiecznieniem jego wizerunku. Obyło się bez zbędnych interwencji funkcjonariuszy. Pracownik ochrony usunął zdjęcia ze swojego telefonu. Sytuacja została załagodzona dzięki pani Monice Kucharczyk z Tomaszowskiego Informatora Tygodniowego, która wykonała telefon do Zarządu Galerii. Dzięki umiejętnościom dyplomatycznym Pani Moniki inicjatorzy uzyskali oficjalną zgodę na dalsze działania na terenie Galerii Tomaszów. W tym miejscu należą się także podziękowania osobom decyzyjnym za udzielenie takiej zgody.

Mimo, że akcja zbierania podpisów nie była jakoś specjalnie szeroko komunikowana tomaszowianie wykazali się dużym zainteresowaniem tą inicjatywą. Niedziela niehandlowa, niezbyt przyjemna pogoda nie powstrzymała ponad 100 osób, które przyszły aby złożyć swój podpis. Tutaj największe słowa uznania i podziękowania dla ludzi niepełnosprawnych i starszych, którzy zmoknięci i zmarznięci przyszli poprzeć ważną dla nas wszystkich inicjatywę. Pojawili się także Radni Rady Miejskiej Tomaszowa i Radni Rady Powiatu oraz inne osoby publiczne.

Oprócz samego złożenia podpisu przez mieszkańców odbywały się krótsze bądź dłuższe rozmowy o charakterze edukacyjnym, służące wymianie poglądów i szukaniu wspólnego rozwiązania problemu smogu. Problemu, którego nie da się rozwiązać w jeden dzień ani miesiąc. Potrzebne jest zaangażowanie nie tylko władz miasta ale samych mieszkańców. Więcej na ten temat, na temat szkodliwości smogu w następnym artykule.

Inicjatorzy zapowiadają dalsze działania i zbieranie podpisów za tydzień. Tym razem wszystko będzie ustalone z Galerią Tomaszów. Następna niedziela jest niedzielą handlową. Zachęcam przy okazji zakupów do zainteresowania się dramatycznym stanem powietrza, którym wszyscy oddychamy. Jestem przekonany, że Władze Miasta, do których kierowana jest petycja nie potraktują jej jako sposobu na pokazanie roszczeń, żądań czy pretensji. Przeciwnie - wszyscy liczymy na to, że zdrowie i życie mieszkańców to najważniejszy interes publiczny i jesteśmy przekonani, że zarówno Pan Prezydent Marcin Witko jak i Rada Miejska mają tego pełną świadomość.

Krzysztof Krasnodębski

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (53)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Quick
Quick 12.12.2018, 19:50
Ha ha ha ha ,ni nie mogę co drugi to szewczyk dratewka ze smogiem będą walczyć tumany jedne .A wiecie o tym,że jakość powietrza teraz jest nieporównywalnie lepsza niż 10 lat temu ? Tak lepsza! Problem w tym,że trzeba wciskać kit ,bo spory biznes jest do zrobienia ,a przeciętny człowiek i tak na tym nei skorzysta ,bo stać go na to i tyle w temacie.My przeciętni tylko zasponsorójemy tylko to wszystko,aby cwaniaczki mogli się dorobić na tym ''smogu''.
śpie na przystanku
śpie na przystanku 10.12.2018, 20:23
wielokrotnie czuć w centrum na Pl. Kościuszki smród z kominów z okolic rynku i Piłsudskiego , palą śmieci aż w oczy szczypie , w okolicach byłego Wistomu złomiarze opalają kable aż ciemno się robi .... itd ...a gdzie są wtedy Ci działacze ? w cieplutkiej galerii bo walka ze smogiem zrobiła się modna . nawet walczą handlarze węglem gdy go polewają wodą żeby był cięższy a póżniej leją mazut będzie się pięknie palił.....najgłośniej krzyczą mieszkańcy z blokowisk gdzie w każdym mieszkaniu maja po dwa lub trzy stare auta z zachodu na rope lub opał gdy rano ruszają do pracy aż w ustach słodko się robi pod blokiem , może elektrociepłownie zmienimy na gaz? jaki będzie czynsz w blokach?
Klijent galerii
Klijent galerii 10.12.2018, 18:58
Byłem w tym czasie na Galerii Tomaszów widziałem jak 1 osoby które robiły zdjęcia były osoby z tego zgromadzenia, a nie ochrona. I niech te osoby najpierw zapoznają się z regulaminem galerii zanim to zaczną robic.
asto
asto 10.12.2018, 12:21
Są dwa czynniki powodujące, że w naszych miastach jest smog, pierwszy to piece węglowe, palenia śmieciami i węglem niskiej jakości i tu nie ma dyskusji, że trzeba to zmieniać. Drugi, planowanie przestrzenne, zabudowanie korytarzy powietrznych wentylujących miasta nowymi osiedlami, o czym wielu nie wie. W Tomaszowie drugi problem jest mniejszy ale w większości dużych miast istotny acz pomijany.
ciśnienie
ciśnienie 10.12.2018, 12:47
Wiesz o czym piszesz ?Korytarz powietrzny jest.To droga wyjazdowa na Piotrków Trybunalski, Al.Piłsudskiego,park im.Solidarności.W Polsce przeważają wiatry zachodnie.Od północy Al.św.Antoniego,ulica Warszawska.Jakie osiedla ?Te parę bloczków które wyrastają na małych działeczkach ?
asto
asto 10.12.2018, 20:15
Wyjazd na Piotrków to jest Południowy-Zachód i to z deczka zalesiony, w Polsce przeważają wiatry Północno-Zachodnie, tu do Tomaszowa może powiać (od Zaborowa) bo to akurat jedyna nie zalesiona strona więc jak napisałem w Tomaszowie to mniejszy problem (raczej Ceramiki czepiać sie nie chcę, budynki mają niskie). Mógłbym skończyć ale ponieważ geografii uczył mnie Pan Marek J. w SP 9 to bardzo ją lubię i przeanalizuję Twoją orientację w terenie względem kierunków i tak: św. Antoniego to ewidentnie południe miasta i układ N-S, Warszawska Północny - Wschód ku Północy, z Piłsudskiego ci sie udało. Ogólnie to tak ten układ a szczególnie dolinę Wolbórki trzeba zachować, jako niezabudowany korytarz powietrzny dla Tomaszowa, inaczej będzie d...... większa niż jest. I czytaj posty do końca.
Vincent Rostowski (prawdziwe nazwisko jeszcze nie wiem jakie, ale na pewno…
Vincent Rostowski (prawdziwe nazwisko jeszcze nie wiem jakie, ale na pewno inne), zeznaje w TVP Info 10.12.2018, 14:57
Tez te kilka bloczkow. Twoj przedmowca ma racje. Warszawa juz cierpi po zabudowaniu korytarzy w centrum.
ciśnienie
ciśnienie 10.12.2018, 10:41
Pamiętacie Wistom ?Teraz mamy drobiarskie.Smród nie do opisania kiedy przebywa się w okolicy.Szkoda tylko że wiatry nie wieją w stronę Urzędu Miejskiego bo szybko zajęto by się tą sprawą.Mogli przecież bojkotować w galerii znaną z serwowania kurczaków sieć która zaopatruje się u nas w drób.
Krzysztof Krasnodębski
Krzysztof Krasnodębski 10.12.2018, 12:11
Ten smrod zostal juz zlokalizowany. Wbrew pozorom to wysypisko a nie ta firma.
ciśnienie
ciśnienie 10.12.2018, 12:30
To dlaczego wysypisko nie śmierdzi w soboty i w niedziele ?Tylko przez 5 dni w tygodniu a nie 7 ?
Krzysztof Krasnodębski
Krzysztof Krasnodębski 10.12.2018, 12:55
Przejezdzam codziennie droga S8. W weekendy rowniez. Codziennie smierdzi przy pierwszym zjezdzie na Tomaszow. Im blizej "drobiarskich" tym smrod mniejszy. To sie niesie od wysypiska.
Adam
Adam 10.12.2018, 08:38
Mam piec węglowy. Zaczynam się czuć jak Żyd za okupacji.
Quick
Quick 12.12.2018, 19:57
Ja też ma węglowy piec i nie ma się czym przejmować,bo te piece wcale nie są złe jak i węgiel w nich palony.trzeba tylko wiedzieć jakiego węgla użyć do odpowiedniego pieca no i dobrze wyizolować dom co spowoduje mniejsze zużycie węgla . Na chwilę obecną najlepszym opałem oprócz gazu jest oczywiście drewno ,ale musi być ono porządnie wyschnięte i tak np. dąb,buk i grab musi schnąć co najmniej 3 lata i zapewniam was ,że po takim czasie w niczym nie ustępuje dobremu węglowi ,wiem bo sam to sprawdzałem.
Krzysztof Krasnodębski
Krzysztof Krasnodębski 10.12.2018, 11:58
Nie Pana winą jest posiadanie takiego pieca. Zlo polega na tym, ze Rząd ustalil normy węgla, ktore sa sprzeczne zpodstawami dbania o powietrze, srodowisko i zdrowie. Pali Pan takim weglem, ale nie ma Pan na to wplywu. Nikt Pana ani innych posiadajacych piece weglowe nie atakuje.
rysiek
rysiek 10.12.2018, 09:43
Dla nich i tak palisz śmieciami,butelkami pet i oponami..
koopa
koopa 10.12.2018, 05:10
Niech idą i zbierają podpisy na targowisko miejskie i w Al.Piłsudskiego.Tylko niech najpierw ubiorą się w pelerynki i gumiaki.Dlaczego ?Żeby nie zafajdały ich gołębie no i żeby przypadkiem nie weszli w psie odchody miedzy którymi trzeba iść slalomem.Tego problemu nie widać?
Krzysztof Krasnodębski
Krzysztof Krasnodębski 10.12.2018, 12:25
Kazdy moze wykazac sie inicjatywa spoleczna. Jesli ktoś widzi taki problem, niech znajdzoe sprzymierzeńców i działa. Proszę sie wiec tym moze zająć zamiast tracić czas na bezproduktywną krytykę.
Tomaszowianin
Tomaszowianin 9.12.2018, 22:47
Prezydent Witko działa w temacie poprawy powietrza ( geotermy, przyłącza gazowe, czujniki smogowe, spotkania odnośnie programu "Czyste Powietrze"). Ale dopóki nie zmienimy mentalności ludzi nic się na lepsze nie poprawi. Gdzie jest straż miejska jak gołym okiem widać i czuć jak kopcą przy Wierzbowej, Brzustówce o Ludwikowie nie wspomnę? Gdzie jest policja ze swoimi miernikami spalin ?
Średnio co 3 dni trafiam na samochód który powinien mieć zabrany dowód rejestracyjny za zatruwanie środowiska. Ale nikt z tym nic nie robi !!!
?
? 10.12.2018, 12:59
Nic im policja nie zrobi,bo wszystko jest legalne. Po prostu wegiel tez kopci i tez truje.

Tylko przylaczanie do sieci cieplowniczej miasta wszystkiego w czym ktos mieszka.

I nie budowac nowych domkow jednorodzinnych w miescie, i to przy gestej zabudowie z blokami. Nie ma smogu w Swolszewicach, Smardzewicach, Nagorzycach. Nawet gsy nie ma wiatru idzie w pole lub w las.

Ale gdy sie stawia domki przy blokach, no to czego oczekujemy?
Krzysztof Krasnodębski
Krzysztof Krasnodębski 10.12.2018, 12:28
Proszę przeczytać petycję. Jest tam mowa o wzmożonych kontrolach palenisk przez straż miejską. Cieszę się ze widzi Pan sposoby na rozwiazanie problemu. Zachecam do podpisania petycji w takim rszie.
?
? 10.12.2018, 14:59
PESEL jest konieczny?
Krzysztof Krasnodębski
Krzysztof Krasnodębski 10.12.2018, 17:53
Nie
Daria K.
Daria K. 9.12.2018, 22:31
Ty gościu " ja pierdziele" wiesz co piszesz człowieku? A zadymianie miasta i palenie rac też trzeba prezydentowi zgłaszać? Może się wypowiesz w tym temacie, czy też będziesz naszego radnego skarżył?
Gość
Gość 10.12.2018, 11:51
Takie jest prawo droga Pani i radni powinni je znać. To jest ustawowy obowiązek, któremu podlegają wszyscy. Każdy - nie ma wyjątków.
Gościu
Gościu 9.12.2018, 22:17
Do roboty nowi radni, po to was wybralem żebyscie odsogowali to miasto
Jatki
Jatki 9.12.2018, 21:37
Niestety niektorzy których dziś widziałem - to polityczne bicie piany z tego robią - bo można pokrzyczeć na miasto, które przecież powinno w 5 min problem rozwiazac. Nie maja rozpoznanego problemu tylko krzyczą wyświechtane hasła i zadają kar . Po co jakieś smsy wysyłać??? Jest aplikacja - działa tak samo, po co wydawać dodatkowa kase? W tym roku 3 razy w skrzynce miałem ulotkę o smogu. Takie to wszystko jest ogólne i nijakie z ta petycja. Trochę wyglada jak kopiuj wklej z różnych miast. A nikt nie wspomina o położeniu Tomaszowa i brak korytarzy wietrznych - co jest głównym problem. Chcecie lasy wyciąć? Powodzenia.
Krzysztof Krasnodębski
Krzysztof Krasnodębski 10.12.2018, 12:33
Noe bylo zadnego krzyczenia i bicia piany. Wysylanie smsow to dotarcie do wiekszej ilosci ludzi w celu zbudowania świadomości problemu. Trzeba przyznac ze nie wszyscy maja aplikacje a nawet smartfona.
Gość
Gość 10.12.2018, 18:20
SMS tez nie dojdzie do wszystkich - bo trzema najpierw złożyć zgodę w UM (RODO). Śmiem twierdzić; ze aplikacje ma 100000 więcej osób :) kasa w błoto
:(
:( 9.12.2018, 21:11
Jeszcze wiekszy krzyz. Kosciol jest oczywoscie odpowiedzialny za wszystko co zle. Za smog tez.

Łucja
Łucja 9.12.2018, 19:22
Dość smogu. W tym mieście nie ma czym oddychać. Gdzie ta petycja? Chce podpisać!
Bąbel
Bąbel 11.12.2018, 08:04
Uwielbiam takie hasła. "Dość smogu [...] Gdzie ta petycja? Chce podpisać". Swoim podpisem nie usunie Pani smogu. Chyba że ma Pani taką moc sprawczą.

Rozumiem, że petycja ma wywrzeć jakiś nacisk na władzę, jednak miałaby sens gdyby gospodarze miasta z nim nie walczyli. W takiej sytuacji kiedy realizowanych jest tyle działań w kierunku poprawy jakości powietrza petycja ma za zadanie bić polityczną pianę. Żadnego pożytku i uświadamiania. Tylko pokazać bierności władzy, której tak faktycznie nie ma w tej kwestii.
Krzysztof Krasnodębski
Krzysztof Krasnodębski 9.12.2018, 22:04
W weekend w galerii. Jesli Pani jie koze prosze odezwac sie do mnie na portalu Facebook. Przyjade do Pani do domu z petycja jesli bedzie taka potrzeba.
:(
:( 9.12.2018, 21:21
Wyprowadz sie z domku do blokow to bedzie mniej. Wierzbowa smrodzi calemu duzemu osiedlu Hubala I i II

Przejdz sie wieczorem i poobserwuj chmury dymu nad ul.: Panfil

Chodze po TM tylko na piechote. Do szpitala ostatnio bardzo czesto. Widze ten smrod nad Panfil.

Najlatwiej sie czepiac starszych bobek, ktore od czasu do czasu butelke PET wrzuca.

Wynosic sie z domkami za miast jak Redaktor, albo podlaczac sie do sieci miejskiej.

To jest glowne zrodlo smogu w Tomaszowie. Domki jednorodzinne wybudowane po 1989 roku. Wszystko poza podlaczeniem do sieci miejskiej jest zabiegiem kosmetycznym. Nierozwiwewany smrod z wegla, tez truje.

Gorzka prawda? Bo co? Bo uwazasz sie za nowoczesna, racjonalna osobe? Heh.

Rownie dobrze mozesz byc nowoczesnym koltunem.
KTOSIK
KTOSIK 10.12.2018, 13:15
Ty blokersie od domków jednorodzinnych to się odstosunkuj, bo najpierw były te domki i nie było smogu, a dopiero potem gdy potomkowie dawnych fornali w bańkach od mleka i w workach na jaja przenieśli się do miasta to pojawił się smog. Weźta te swoje bloczyska i paszli skąd przybyli, to zaraz powietrze będzie czystsze.
:(
:( 10.12.2018, 11:21
Jeśli władzom miasta będzie kiedyś naprawdę zależeć na likwidacji smogu, to tylko podłączanie kaminic TTBSu do sieci ciepłowniczej. I tylko ich. Bo trudno by z podatków, wyrzucać spore sumy, bo jeden rodzinie zachciało się domku z ogródkiem.

Wszystko inne to jest zabawa w gadzety (drony, mierniki wilgoci w pieńku drewna i inne bzdury), i pole do najtańszej promocji w lokalnej polityce
przyszły mieszkaniec domku
przyszły mieszkaniec domku 10.12.2018, 07:34
Brak składu w tej wypowiedzi, ale na jedno odpowiem.
Spróbuj podłączyć się domkiem do sieci miejskiej. Ja jestem w trakcie budowy i próbowałem. 120 metrów do najbliższego punktu sieci. I co? Jeśli pokryję koszt tych 120 metrów, to proszę bardzo (koszt jakieś 60tyś.) jeśli nie to ZGC się to nie opłaca, no chyba, ze sam znajdę jeszcze 10 domów w mojej ulicy, które zechcą się podłączyć. Dobrze wiedzieć o czym się pisze...
GGG
GGG 10.12.2018, 11:15
Chciałbyś za darmo? Ok, na kiedy?

Ale wczesniej idź do Orange i zapytaj czy ci podłączą światłowód :))

Ze smogiem będą jeszcze jaja, bo teraz najwięcej pyskują - bo wydaje im się, że to modny ekologiczny temat, taki trochę ich pozycjonujący wyżej od pospólstwo :),
a de facto domki to najwięksi truciciele. W miastach bez przemysłu.

Chciałbyś mieszkać i blisko i z ogródkiem, a z podatków na twoją wygodę :))
zzz
zzz 10.12.2018, 23:21
Popieram... dobrze wiedzieć o czym się pisze. Plakaty mówią, że za darmo. Dopiero jak się chcesz podłączyć to ma się opłacać usługodawcy (u nas ZGC). Chociaż... Ci co są bliżej podłączają się za darmo.
TFU
TFU 9.12.2018, 19:17
Brawo. Kto jest przeciw to jest zwyczajne głupi lub pali śmieciami i tyle w temacie. Każda akcja popierająca czyste środowisko jest ważna. Szkoda że tylko niektórzy radni tego nie rozumieją i zadymiają z rozmysłem. Tfu
.
. 9.12.2018, 22:59
No nie.

1. Gdyby to bylo takie proste juz byloby rozwiazane, niezaleznie od tego kto rzadzil.

2. Czy innym jest ekogroszkiem czym innym mialem, ktory to najbardziej syfi z tych legalnych opalow, czym innym jest palenie tym w TTBSach gdzie 2-3 stowy maja znaczenie, a czym innym wsrod zamoznych wlascicieli domkow.

Podjrzewam, ze statystycznie wszedzie pjsie tym samym. Mebli nikt nie pali w DH Niedzwiedz, a przeciez jak stamtad buchnie rano dym, to jest slaba widocznosc na calym najwiekszym tomaszowskim skrzyzowaniu. A to jest przeciez i tak przewiewne, wietrzne miejsce. I co? Ten smrod jest zdrowy? Mimo ze z legalnego opalu.
Ktoś
Ktoś 9.12.2018, 18:53
No, kilka lat temu ogłoszono, że z dachów domów i pomieszczeń gospodarczych należy usunąć bezwarunkowo eternit. Minęło kilka ładnych lat i co? Ano gów.o. Chałupy i komórki są nadal pokryte eternitem. Czy to ktoś sprawdził?
Łu.
Łu. 9.12.2018, 19:24
Są chyba jakieś sluzby od tego .
KTOSIK
KTOSIK 10.12.2018, 13:27
Gdzie są te służby? Bo ja ich nie widzę.
fiku miku w smogu
fiku miku w smogu 9.12.2018, 18:25

Komentarz zablokowany

To naprawde jest bezznaczenia, kto, co, jak i skąd

Gość
Gość 9.12.2018, 18:11
Hahahah - ej nie :) serio? Litosci :D Przecież zgłoszenie takiej akcji to oczywista oczywistość! Podpowiem - jak bedziecie to robić gdzieś na ulicy - musicie zgłosić to do Um:D może pozwoli to uniknąć niepotrzebnych telefonów dziennikarzy do zarządzania kryzysowego :D
Krzysztof Krasnodębski
Krzysztof Krasnodębski 10.12.2018, 12:38
Tak jak napisalem zgoda zostala uzyskana zaraz po uwagach ochrony. I wszystko odbylo sie zgodnie z prawem. Po co wiec drążyć aspekt poboczny artykulu zamiast rozmawiac o problemie, ktorego artykul dotyczy?
.
. 10.12.2018, 13:05
Bo jestes mega amtorem.
Roka
Roka 9.12.2018, 22:15
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.…
tu jest wszystko o petycji , a gdzie o zgłoszeniu?
Gość
Gość 9.12.2018, 18:07
Ja pierdziele - jacy ludzie nami rządzą... radny to osoba publiczna i może sobie rzadac ile chce usunięcia zdjęć. Dwa - zbierając podpisy stają się osobami publicznymi. Trzy - nie wolno jeżeli już to publikować zdjęć, w żadnej ustawie nie ma nic i robieniu. Kolejna rzecz - radni, którzy stanowią prawo - nie maja pojęcia, ze takie akcje trzeba zgłaszać????? NO LITOSCI!!!! A Tekst tej petycji, to śmiech na sali - słabe ze aż boli.
Krzysztof Krasnodębski
Krzysztof Krasnodębski 10.12.2018, 12:40
Skoro slabe, to prosze zaproponowac swoje pomysly na walke z tym dramatycznym zjawiskiem?
.
. 10.12.2018, 13:10
Podlaczac kamienice TTBSu do sieci cieplowniczej Zakladu Gospodarki Cieplowiniczej.

Zamiast gadzetow, dronow, sprawdzan paleniski coraz to smieszniejszych pomyslow.

Pieniadze sa na drogi, a nie ma na podlaczenie miejskich kamienic do wezla cieplowniczego?

Co jest wazniejsze? Samochodzik czy duszace powietrze.

Mądrala
Mądrala 9.12.2018, 22:29
słabe to twoje pisanie żądać przez rz?, trzeba zgłaszać petycje? No patrzcie jaka mądrala ortograficzna.
Gość2
Gość2 9.12.2018, 19:39
Gościu, Boli to glowa pd takiego syfu w powietrzu

Pozostałe