W jaki sposób Tomaszów Mazowiecki walczy o czyste powietrze? 

  • 10.12.2018, 10:38 (aktualizacja 10.12.2018, 12:08)
  • Mariusz Strzepek
W jaki sposób Tomaszów Mazowiecki walczy o czyste powietrze?
Czy petycje o poprawę stanu miejskiego powietrza są potrzebne? Zapewne tak. Ich podstawowym walorem jest funkcja edukacyjna. Czy wpływają na działania władz miejskich? W ograniczonym zakresie. Jakiej jakości powietrze mamy w Tomaszowie widac każdego dnia na wskaźnikach, zamontowanych przez magistrat. Urząd podejmuje szereg działań, ale bez pobudzenia świadomości mieszkańców, zmiany nawyków, będą one mało skuteczne. Mimo wszystko warto prześledzić katalog aktywności oraz plany, na przyszłość.

Na czterech kołach

Na pocżątek komunikacja. Do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego trafiło pod koniec ubiegłej kadencji 25 hybrydowych, ekologicznych autobusów w celu eliminacji emisji spalin. Wprowadzono też bezpłatną komunikację. Według przeprowadzonych badań z autobusów korzysta teraz o 60% więcej osób. To jednak nie koniec, bo Marcin Witko zapowiada w kolejnym roku zakup już typowo elektrycznych pojazdów. 

 

Po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji miejskiej i nowego rozkładu jazdy, Miejski Zakład Komunikacyjny wykonuje 773 kursy (wzrost o 40,6 proc.) w dniu powszednim (nauki szkolnej), 375 kursów w soboty (wzrost o 30,7 proc.) i 323 kursy w niedziele (wzrost o 56,8 proc). Miesięcznie pojazdy komunikacji miejskiej wykonują blisko 200 tys. kilometrów.

W maju 2018 r. w Tomaszowie Mazowieckim firma Public Transport Consulting przeprowadziła kompleksowe badania marketingowe wielkości popytu na usługi przewozowe, które objęły wszystkie kursy na każdej linii. Wynika z nich, że w dniu powszednim najwięcej pasażerów przewieziono na linii nr 8 (3 087 osób dziennie). Kolejną, pod względem wielkości przewozów, okazała się linia nr 4 (2 770 osób dziennie). Najmniejszą liczbę pasażerów zanotowano na większości linii podmiejskich (od 75 do 222 pasażerów).  

W stosunku do 2017 roku średniomiesięczna liczba pasażerów tomaszowskiej komunikacji miejskiej wzrosła aż o 195 558 osób, tj. o 56,8 proc. - w granicach miasta o 193 952 osoby (69,2 proc.), natomiast na obszarze podmiejskim o 1 606 osób (2,5 proc.).

W skali przeciętnego miesiąca popyt na usługi tomaszowskiej komunikacji miejskiej ukształtował się na poziomie 472 903 pasażerów, co daje prawie 6 mln osób rocznie.

Krok w kierunku ograniczenia liczby samochodów na naszych ulicach został zrobiony. Pora na zamianę przyzwyczajeń i poszukanie odpowiedzi na pytanie, czy na pewno zawsze musimy korzystać z własnego samochodu, skoro przystanek znajdują się tuż za naszym oknem. Tym bardziej, że Tomaszów jest na tyle małym miastem, że z jednego jego końca na drugi można w tempie spacerowym przejść w 40 minut (sprawdzone przez naszą redakcję)

 

Przeciwko "kopciuchom"

Miasto pozyskało dofinansowanie na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Środki są rozdysponowywane zgodnie z regulaminem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotychczas wpłynęły 662 wnioski. Łącznie rozdysponowano 1 354 014,56 zł. Najchętniej decydowano się na montaż instalacji gazowej. Przyłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej zadeklarowało jedynie 27 mieszkańców. Władze miasta podkreślają, że otrzymaliśmy na ten cel najwyższą dotacje w woj. łódzkim. 

Wsparcie w wysokości 4,915 mln zł. Dzięki temu mieszkańcy naszego miasta będą mogli otrzymać dofinansowanie wymiany pieców w wysokości 40% kosztów kwalifikowanych.

 

Pilotażowy monitoring

Zakład Gospodarki Ciepłowniczej zainstalował w Tomaszowie Mazowieckim ponad 40 sensorów jakości powietrza firmy Airly. Dane są dostępne na stronie internetowej www.airly.eu/map oraz w aplikacji mobilnej. Starają się również o dofinansowanie na rozwój sieci ciepłowniczej. Wedlug zapewnień rzeczniczki Prezydenta, Joanny Budny, złożono już w tym temacie wnioski. 

Po nowym roku prowadzona będzie „ekoinwentaryzacja miasta”, żeby dokładnie zdiagnozować problem i namierzyć najbardziej newralgiczne miejsca – co pozwoli na podjęcie kolejnych działań.

 

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec
Mieszkaniec 18.12.2018, 11:08
Samochody dzisiejsze nie są głównym, a nawet znaczącym problemem w zanieczyszczaniu powietrza. Główną winę ponoszą mieszkańcy którzy palą w piecach śmieciami. I z tym należy walczyć głównie...węgiel zwłaszcza tej złej jakości i systemy grzewcze to jakie mamy też mają znaczący wpływ. Jednak skoro już tak niektórzy widząc problem w zanieczyszczeniu środowiska w pojazdach to nóż w kieszeni się otwiera jak widzę efekty budowy i remontów dróg i rond! Ruch co raz bardziej jest w mieście spowalniany niby w imię bezpieczeństwa co jest totalną bzdurą! A przez takie myślenie siłą rzeczy pojazdy stoją w coraz większych korkach co chwilę muszą zwalniać co wiążę się z wytwarzaniem większej ilości spalin!!! Chore wysepki, mijanki, śpiący policjanci, małe ronda bez dodatkowych pasów, brak lewo i prawo skrętów i co raz węższe drogi. To absurd który kiedy się znajdzie ktoś normalny odpowiedzialny za projekty infrastruktury trzeba będzie zmieniać i wydawać po raz kolejny pieniądze!!! Ktoś za takie planowanie powinien nieźle beknąć !!!
absolwent LO
absolwent LO 18.12.2018, 13:54
Uczono nas że wszystkiemu winna jest dziura ozonowa i proszę nie zmieniać opinii naszych wychowawców sprzed lat i pisać teraz bzdury że w zanieczyszczeniu środowiska winien jest dym z kominów ludzi chroniących się przed wyziębieniem którzy spalają drogi węgiel. Pył kosmiczny wpada przez dziurę ozonową i tyle, ogrzewając tym samym nieco lodowce na biegunach.
KK
KK 19.12.2018, 07:42
A kto w takim razie powoduje SMOG! he?
ciśnienie
ciśnienie 10.12.2018, 14:50
https://www.pgi.gov.pl/psh/mat…

Przeczytajcie wątek "chemizm wód podziemnych" i "zagrożenia wód podziemnych".Jeszcze nie tak dawno usychały drzewa a teraz uzdrowisko i rekreacja :))).
Bąbel
Bąbel 10.12.2018, 13:40
I to są jakieś konkretne działania. Trzeba dbać teraz o to, aby zostały zrealizowane do końca, a nie pozostały papierkowymi/propagandowymi sukcesami. Natomiast niektórzy uważają, że petycją można usunąć smog. Takie czary. Podpisik i odetchnij świeżym powietrzem.

Pozostałe