Poczuć chemię do mądrych Kobiet… w polityce?!

  • 13.12.2018, 17:47
  • Aneta Grab
Poczuć chemię do mądrych Kobiet… w polityce?!
Trend open source, który tak śmiało zaszczepiała Maria Skłodowskiej-Curie oznaczający szerokie, nieograniczone prawnie udostępnianie informacji, zdaje się pędzić w niewłaściwym kierunku.

Kilka wieków wstecz mądre kobiety nazywano wiedźmami i palono na stosie. Trochę później dobrze zorganizowane buntowniczki wchodziły na salony już jako wyedukowane, świadome siebie kobiety. Przebijały się do świata mężczyzn elokwencją - przestały łapać za serca ćmielowskie panienki. Czytając wzmianki o tym, że na Wyspach, a konkretnie w Szkocji, nie chcieli wspomnieć, że wybitny umysł - odkrywca radu i polonu, dwukrotna zdobywczyni Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii - była kobietą, Polką, ani trochę mnie nie zdziwiła.

Dobrze, że po kilku dekadach durnostrojki, które tak ochoczo zalewają Internety, przestaje się nosić na koszulkach. Już dzisiaj dziewczyny zakładają t-shirty z Marią Skłodowską-Curie, czy Ireną Sendlerową.

Chwała im za to! Polska ma wiele mądrych kobiet w każdej dziedzinie. Mamy jednak kiepską tradycję windowania kompetentnych Pań. POLKA zwyczajowo na drabinie sukcesu pojawiała się przez łóżko. I nie mówię, że tak nie jest. Szaleństwo mężczyzn w takiej rekrutacji działa na ich ego niczym ekstremalny sport. Taka nasza tradycja, że, jak Polak potrafi, a Polka tym bardziej, to gdyby nie Wielkie stolice Europy, świat o nich by nigdy nie usłyszał. Maria Skłodowska – Curie odkryłaby to, co odkryła i tyle.

Z okazji stulecia praw wyborczych kobiet chciałoby się to bezcenne poczucie wolności i niezależności przekłuć na coś pożytecznego. Życie w kieracie: pracy, nauki, wiecznego podnoszenia kompetencji, snu, powinno dać przyjemne uczucie samorealizacji… Wiek po Marii Skłodowskiej-Curie spędzamy na dyskusjach co kobiecie wolno, czego nie. Organizatorzy konferencji, Forum Kobiet i innych publicznych imprez dedykowanych istnieniu innych niż „nabotoksowane” próbują pokazywać, że mamy oprócz sterty ciuchów jakiś punkt widzenia. Że nie pocą się nam ręce gdy musimy wystąpić przed mikrofonem  i opowiedzieć coś o sobie, że nasze pokiereszowane życie jest wynikiem cennych doświadczeń, i że koronka przy szyi zwyczajnie drapie.

 

„Kobieta to nie mózg, to płeć”

W polityce to częste zjawisko. Pojawiają się i owszem te „obce”, reprezentujące kompetencje osobiste przypisywane zwykle mężczyznom: niezależna, intelektualna, racjonalna. Z wiarą obserwowałam Barbarę Nowacką, Katarzynę Lubnauer, posłankę Scheuring-Wielgus, Joannę Schmidt. Niestety przy okazji tej rebelii, doszło do kilku zadymek, które podniosły stereotyp „kłótliwych bab” do cech kobiet w polityce. Wypłynęło powszechne przecież, że przy starciu dwóch pań skalp (no ewentualnie w lżejszej wersji częściowa depilacja głowy) ściele się gęsto. Dekady pracy nad komunikacją, domykaniem kompromisów, „Panią furią” trafił szlag. Nowoczesna… Partia, która była synonimem etykiety zachowania, przypomniała mi buraczane twitty prof. Krystyny Pawłowicz.

 

Czy kobiety są jakieś inne?

Wchodząc do świata wielkiej polityki, Panie miały go ulepszyć, wręcz zrewolucjonizować swoją niechęcią do agresji. Na razie, przynajmniej w arcynowoczesnej Polsce, nic takiego się nie wydarzyło.

Trudno dzisiaj się bić za jakąś partię, trudno zapewniać, że ta czy inna kobieca osobowość w polityce ma atrybuty godne piedestału. Niemniej jednak ucho słuchało, a oko cieszyło się wizerunkiem wyedukowanych, ścisłych kobiecych umysłów, które wiały optymizmem, jak się okazało na chwilę.

Ścisłe umysły od zawsze mi imponują - szukam ich w każdej dziedzinie życia, może dlatego, że sama taki posiadam. Ponadto nowe twarze, młode osoby to nadzieja dla świata IT. W wirze nieustającego przetwarzania informacji to cenne ogniowo w procesie zmian, szczególnie skostniałej biurokracji. Wypada napisać wyszło jak zawsze. Chciałam wierzyć, że Panie chcę realizować jakąś wizję Polski, mają zaplanowaną strategię, tymczasem podzieliły ich kłótnie jak w piaskownicy.

 

Nowa Fala… i znów polityka, i erotyka

Po latach posuchy wracamy do tego co zekranizował Bernardo Bertolucci w jego ostatnim znaczącym tytule „Marzyciele” z 2003 r. opowieści o Nowej Fali, z polityką i erotyką na czele.  I znów szkoda moich praw wyborczych, mojego głosu…

Aneta Grab
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

WuPe
WuPe 05.02.2019, 12:39
Czemu inteligentnej kobiecie wydaje się, że musi koniecznie głosować na inteligentną kobietę?;-)
I wszystko jasne
I wszystko jasne 15.12.2018, 07:34
"Z wiarą obserwowałam Barbarę Nowacką, Katarzynę Lubnauer, posłankę Scheuring-Wielgus, Joannę Schmidt." taaa...
Road to home
Road to home 15.12.2018, 13:43
Tak. Jest parcie na łatwy piniądz u tej pani. To jest moja opinia i mam do niej prawo, skoro ona decyduje się i pisać pod nazwiskiem i prezentować się w roli jakiejś liderki.
Gdyby bla z PiSu popierał my nawet jeśli jakośc pisaniny byłaby podobna, bo też mam do tego prawo. Wtedy byłaby przynajmniej jedną szabla więcej w czynieniu Polski krajem naprawdę równych szans.

Ale tak, no to cóż, Pani Aneto, proszę poczytać o losach, o politycznych losach - bo tylko o to chodzi, reszta mnie nie interesuje, tomaszówianki Sylwia Koszarnej... Ijesli jest pani zainteresowana takim finałem - gdzie brakuje nawet na ksero (a ona ma dziecko!), to proszę trzymać z tymi z którymi pań trzyma.

Jakby nie mogła pani przystąpić do Prawa i Sprawiedliwośc, raz na pół roku klekac przy jakimś pomniku Antoniego czy tam innego świtego. Jak dyrektorka jednej ze szkół u nas. Jest pani Polka, ładna Kobieta, czas trochę dolać sobie oleju do banki.

Za 10 lat obecną ekipa rządząca już będzie inaczej opisywana w podręcznikach najnowszej historii. Modernizatorzy, obrońcy za wszelką cenę państwowości. Tak samo jak ewolucję od paszkwil do jednak stonowane krytyki przeszedł opis przedwojennej sankcji.! Pani się zastanowi kto jest Pani prawdziwymi przyjaciółmi.
AG
AG 16.12.2018, 14:12
Od człowieka, z którym zaczynam rozmawiać, wymieniać poglądy, ścierać się, nazywać kolegą/koleżanką, u mnie... długa droga. Co do zapisów... nie zamierzam podbijać niczyich rankingów... "Piniądz" nie jest wart takich zabiegów. Co do poglądów... każdy ma swoje... Człowiek zaczajający się na dobrą koniunkturę... tylko dla korzyści, słabe... Wielokrotnie pisałam, że Osobowości polityczne, mogą zmieniać światopogląd, również mój... Nie będę spłycała tej tezy... Mam wielki szacunek do kobiet, które oddały siebie dla ludzkości (pracownic, społecznic, polityczek). Gdyby nie one, nie mogłabym nosić spodni, zdobyć wykształcenia, pisać tego co piszę...
?
? 13.12.2018, 19:37
W w Marzycielach Bertolucci rozprawia się z mitem 1968 roku. Jako naoczny świadek maja 68 i weryfikator realizacji tych przez pokolenie dzieci tych z maja 68.

Co to ma wspólnego z jakąś "Nową Falą"?

Hedonizm młodych, którzy całymi dniami albo jedzą albo ...... się w chacie na weekend zostawionej im przez rodziców.
AG
AG 13.12.2018, 20:20
W mieście czuć atmosferę buntu... tak jak wtedy... niedługo ludzie wyjdą na ulicę. Już wychodzą. Świat próbował się zmienić... jak dzisiaj... pozornie... Toczyły się przecież dwie rewolucje jedna za oknami, druga w psychice głównych bohaterów... Film Bertolucciego przywołujący wydarzenia paryskiego maja '68 miał tchnąć w życie ludzi nowe potrzeby... nową falę. I nie czuć tam, tak jak dzisiaj ducha wielkich nadziei, realnych marzeń i wielkich szans. Nie ma prawd historycznych ani psychologicznych. Wygrywa utopijna wizja... Wygrywa Gad, który w nas siedzi. Tyle ma wspólnego...

Pozostałe