Straż Miejska weźmie się na poważnie za tomaszowskich trucicieli

  • 29.11.2017, 00:54
Straż Miejska weźmie się na poważnie za tomaszowskich trucicieli
Jakość powietrza w naszym mieście możemy na bieżaco obserwować za pomocą internetowej aplikacji oraz dzięki zamontowanym w Tomaszowie czujnikom. Krótko mówiąc: sytuacja jest tragiczna. Tomaszowianie dzielą śmieci na te które daje spalić się w dzień i na te które do pieca należy wrzucać w nocy. Straż Miejska już zaczyna wystawiać mandaty. Od grudnia akcja ścigania trucicieli będzie jeszczez bardziej intensywna.

O działaniach poinformował dzisiaj tomaszowski magistrat. Władze miasta mają świadomość tego, że sezon grzewczy wiąże się również z wysokim zanieczyszczeniem powietrza, co negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. - Wiele osób źle rozpala w piecach lub spala w nich śmieci, co znacząco wpływa na jego złą jakość. Od kilku tygodni w Tomaszowie działa sieć sensorów, które na bieżąco badają to czym oddychamy. Dzięki aplikacji mieszkańcy mają stały dostęp do informacji. Wyniki te, to również ważna informacja dla miasta. Straż Miejska natomiast na tej podstawie prowadzi kontrole - informuje Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. 

 

Dzięki zbieranym za pomocą sensorów danym Urząd Miasta będzie mógł aplikować o środki na rozwój ekologicznych źródeł ciepła, sieci gazowniczej czy miejskiego ciepłociągu. W tym roku, dzięki Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomiono dotacje na wymianę pieców. Wpłynęło aż 408 wniosków. 399 zostało zakwalifikowanych do realizaji.  

 

Z danych przedstawionych podczas konferencji pt. „Współpraca administracji rządowej i samorządowej – niezbędne narzędzie poprawy jakości powietrza”, w której uczestniczył prezydent Marcin Witko wynika, że w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza rocznie umiera ok. 50 tys. osób i grozi nam epidemia chorób układu oddechowego, takich jak astma, alergia i przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 

Straż Miejska prowadzi intensywne kontrole. W tym sezonie grzewczym w wyniku zgłoszeń i własnych obserwacji podjęła już 39 interwencji. W 11 przypadkach, szkodliwe działanie nie zostało potwierdzone. Natomiast w 12 interwencja zakończyła się mandatem karnym, w 8 przypadkach strażnicy miejscy pouczyli właścicieli posesji. W kolejnych 8, sytuacja była spowodowana złym sposobem rozpalania w piecu, strażnicy miejscy poinstruowali w związku z tym właścicieli nieruchomości jak prawidłowo to robić. Od 1 grudnia Straż Miejska trucicieli będzie bezwzględnie karać mandatami. W przyszłym roku, zakupiony zostanie również dron, dzięki któremu, kontrole strażników będą jeszcze efektywniejsze.

 

Warto przypomnieć, że z ciekawą inicjatywą wystąpiła niedawno radna Rady Powiatu, Bogna Hes, która złożyła wniosek do Budżetu Obywatelskiego. Dzięki pieniądzom z ttego źródła proponowała zakup mobilnego laboratorium, które stanowiłoby skuteczne narzędzie w walce z lokalnymi spalaczami śmieci. Wniosek nie trafił do publicznego głosowania, a szkoda. 

 

Zapraszamy też na profil Facebokoowy 

https://www.facebook.com/Czysty-Tomasz%C3%B3w-167509903714112/

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (52)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

are
are 10.12.2017, 12:08
Problem jest w tym jak skutecznie karać. Bo dotychczasowe kary są mało skuteczne.
Johan Van Nikczemnicky
Johan Van Nikczemnicky 7.12.2017, 10:51
Do bydła, które twierdzi, że nie wpuszczą "czarnych" (co za brak kultury, co za zbydlęcenie - w domu was tak nauczyli szacunku do czyjejś pracy? Kim byli wasi rodzice, komuchami? Czy może takim samym bydłem jak wy albowiem niedaleko padła jabłko od jabłoni?!) - za odmowę powinno się wam: a) wymierzyć karę finansową (minimum 50 tys zł), b) wyrok więzienia (areszt na 3 miesiące z obowiązkowym codziennym łomotem polegającym na okładaniu waszych pustych, jak meczety nocą, łbów ciężką pałą milicyjną nabitą gwoździami - rozumu od tego wam, bydlaki, nie przybędzie, ale za to jak byłoby śmiesznie oglądać śmierdziela z rozkwaszonym łbem!), c) w ekstremalnych przypadkach przepadek mienia (wystarczą 3 kontrole z rzędu z negatywnym wynikiem i cały dobytek pod młotek).

Osoby, które palą śmieciami powinny być karane następująco: a) kara finansowa (minimum 100 tys złotych), b) kara pozbawienia wolności (minimum rok z obowiązkiem bezpłatnej pracy - sprzątanie rowów, latanie dziur w drogach, zamiatanie ulic, etc), c) pozbawienie mienia (dom, samochód, lokaty, wszystko, taki śmieć ma zostać z niczym). Po wprowadzeniu ww GWARANTUJĘ, że żaden bydlak nie będzie palił śmieciami. Aha, jeszcze jedno, bardzo ważne, powinna być kara śmierci dla najbardziej ekstremalnych przypadków - wszak taki bydlak jeden z drugim walnie przyczynia się do zwiększenia zachorowań na bardzo poważne rzeczy!

Straż miejska powinna odwiedzić WSZYSTKIE domy, na koszt właścicieli powinny być montowane specjalne czujniki (koszt jest śmieszny), które na żywo sprawdzałyby skład dymu - za każde odstępstwo od normy 100 tysięcy złotych kary i bydło pieprzone nauczy się, że śmieciami się nie pali (no, chyba, że bydło samo się zutylizuje).
hmm...
hmm... 11.12.2017, 08:43
Po twoim wpisie widać kto miał rodziców komuchów ;-)
szacunek do pracy? za którą płacę ja ty i inni obywatele kraju płacący podatki,a czarni są od wszystkiego i od niczego. Taka panie smutna ale PRAWDA!!!
Johan
Johan 11.12.2017, 10:49
Chyba ty! Tak, szacunek do pracy, trzeba szanować to, że ktoś jakąś sumiennie wykonuje - trzeba być zezwierzęconym komuchem, mzwykłym bydłem, żeby tych ludzi bezpodstawnie wyzywać (zwłaszcza, że operują w granicach swoich obowiązków). Płacisz podatki? Super! Ja też! A co jeśli płacę więcej? Chyba mam zatem więcej do powiedzenia - takim, którzy wyzywają SM bez podstaw zwyczajnie w świecie wyrywałbym ozora, żywcem, puszczając streama w tv, żeby inne bydło się kultury i szacunku nauczyło. Proste. Ale komuch jak ty nie załapie.
♥
11.12.2017, 13:07
Ty to chyba jesteś jakiś niedobitek Hitlera. Czytając twoje wpisy odnoszę wrażenie, że to jakieś obwieszczenia z okresu II WŚ.
MS
MS 4.12.2017, 16:03
Czy na Białobrzegach tj. Osiedle domów na ul. Witosa to jakiś czujnik się pojawi? Bo tam to bez przerwy mgła....a czujnika ani jednego.....
siwy dym
siwy dym 3.12.2017, 21:05
skoro już kontrolują i zbierają dane (kolejne już o nas) to gdzie ta możliwość skorzystania z aplikacji i samokontroli powietrza w najbliższym otoczeniu?
Jacek
Jacek 1.12.2017, 03:02
Obserwując dane z czujników - mieszkamy w NAJBARDZIEJ ZANIECZYSZCZONYM PYŁAMI MIEŚCIE W POLSCE. Niejednokrotnie w niektórych rejonach naszego miasta norma przekroczona jest ponad 1000 krotnie. A przy takich stężeniach to chyba powinna być prowadzona ewakuacja takiego obszaru. Bo kto mi później zapłaci za leczenie?? Miasto powinno chociaż wprowadzić dla nas ulgi od podatków. Powinna być również prowadzona darmowa diagnostyka chorób płuc. A nie jak poszedłem do jedynej poradni przyszpitalnej w październiku to pierwszy wolny termin zwykłej wizyty był na marzec 2018. A sam mam astmę. Przypominam, że za jakość powietrza odpowiadają również władze miasta - to one mają lub mogą mieć odpowiednie narzędzia do kontroli!!!!! A zdrowie mamy tylko jedno. Po za tym leczenie jest cholernie drogie. Ja przy swojej astmie rocznie wydaje około 10 tyś złotych na wizyty , leki , badania.
jacek
jacek 29.11.2017, 20:03
Juz widze jak biegną Panowie/Panie ze SM.... na kebabie to siedzą po kilka godzin....
P
P 29.11.2017, 19:37
Zapraszam na Piękną, gaz w ulicy, a palą śmieciami, za poprzedni sezon grzewczy woda + ogrzewanie około 4000 za gaz za 180 m2 ludzie jak wam nie wstyd!! Jakoś nie widzę tej straży miejskiej. I co z tego że gaz w ulicy jak nie korzystają z niego ludzie bo niby ich nie stać. To tylko zła wola. Jakoś śmieci się nauczyli segregować bo muszą, prąd pobierają. A dym z komina czarny... Jakież było zdziwienie jak wyrzucałem śmieciucha ...a w czym sąsiad będzie śmieci palił...
duzo
duzo 30.11.2017, 09:46
za węgiel 3 tony x 800zł =2400 plus metr drzewa 250 zł od września do połowy kwietnia. dom 102metry
...
... 11.12.2017, 12:57
Policz to biorąc realne ceny. 3 tony x 1200 = 3600 zł. Mając 1000 zł emerytury to niestety trudno odłożyć co miesiąc kwotę ponad 300 zł..
fctm
fctm 18.12.2017, 09:54
wczoraj brałem dobry węgiel . tona 850zł.
m&m
m&m 29.11.2017, 18:45
Polacy truja siebie nawzajem, ale największą przyczyną jest po prostu bieda. Mandat w wielu przypadkach może nie pomóc. Każdy chciałby mieć pompę ciepła albo gaz sterowane że smartfona. Tylko jak to zrobić, jak na miche ledwo starcza. Póki co przede wszystkim edukacja.
Samer
Samer 29.11.2017, 17:10
Ja mieszkam w domu 107 m2 dukondygnacyjnym ocieplonym. Ogrzewanie gazowe zesZły sezon grzewczy 2700 zl. W lato za ogrzewanie wody i kuchnie gazowa płacę 300 - 320 zł na dwa miesiace. Piec gazowy 18-to letni ze sterownikiem. Temp. W domu w ciagu dnia 22C w nocy 21C. Licze co roku i smiac mi sie chce jak ktos mówi ze gaz jest drogi. Natomiast problem smogu i zanieczyszczenia pojawia sie w naszym mieście nawet w lato. Przecież najcieplejsza woda w trakcie upału jest ze smieci zebranych w domu i puszczonych w komin. Nie raz siedze z dzieckiem na podwórku w lato a tu trzeba do domu uciekać do nie da sie oddychac.
^^
^^ 29.11.2017, 16:09
Skoro ogromne pieniądze zostają wydawane na jakość powietrza w naszym kraju (w naszym mieście zamontowano dużą ilość czujników oraz wdrożono stały monitoring).
Do "13" czy nie maja takich uprawnień to nie wiem ale można w trybie bardzo pilnym uchwalić odpowiednie przepisy i ustawy (prawo lokalne).
ja
ja 29.11.2017, 15:57
A prawobrzeżny Tomaszów, jak nie miał gazu tak niema i puki co mieć nie będzie.
♥
29.11.2017, 17:10
W mojej okolicy jest taka dość długa ulica, a przy niej 74 posesje. Ciągnie się ta ulica od ul.Zgodnej do ul.Równej. Przecinają ją 3 większe ulice (Zgodna, Sosnowa, Szczęśliwa, gdzie biegnie gaz), natomiast na tejże ulicy nie ma nitki gazu, a nawet chodnik jest kawałkami tylko po jednej stronie, a po drugiej rośnie sobie trawka.
FCTM
FCTM 29.11.2017, 13:26
Jakim prawem straż miejska ma wejść na teren mojej posesji ba nawet do domu.
Bez nakazu na pewno nie wpuszcze ewentualnie poszczuje psem.
lepiej niech refundują nowoczesne ogrzewanie zamiast płacic darmozjadą z SM.
an
an 5.12.2017, 09:56
ma takie prawo i już . Poczytaj sobie. Za chwilę każdy działający legalnie organ będzie mógł cię odwiedzić
Enc.
Enc. 29.11.2017, 13:48
Dzialania strazy miejskiej reguluje odpowiednia ustawa + prawo lokalne, i tak straznik miejski ma prawo wejsc i dokonac kontroli tego co jest spalane, a na posesje moze wejsc wbrew woli wlasciciela jesli jest to sprawa niecierpiaca zwloki (a zauwazenie kolorowych klebow dymu unoszacych sie z komina, jest taka sytuacja). Oczywiscie pozniej wlascicielowi przysluguje mozliwosc wniesienia zazalenia. Ps. Przepraszam za brak PL znakow, ale takie mam ustawienia klwiatury.

Jeszcze ad. Czyjejś wypowiedzi odnoanie ogrzewania gazowego za 1.5k miesiecznie, to ktos Panu naopowiadal glupot. Ogrzewam gazem dom jednorodzinny i nigdy nie widzialem rachunku czterocyfrowego :-)
Pozdrowienia
FCTM
FCTM 30.11.2017, 09:43
Chyba zartujesz ! kim jest niby czarny żeby mógł mi na siłe wchodzić do domu?
ale niech próbuje mój owczarek bardzo się ucieszy ;-)
Enc.
Enc. 30.11.2017, 12:19
Artykul 379 z Ustawy prawo ochrony srodowiska mowi m.in o tym, ze osoba uprawniona do prowadzenia kontroli sa m.in. straznicy gminni (w naszym przypadku miejscy).
A za nie wpuszczenie straznika art. 225 kk :>
Naprawde jest mnostwo artykulow w sieci, ktore o tym mowia, i sa podparte odpowiednimi artykulami a nie gadaniem, ze nie ma prawa wejsc.
Oczywiscie musi to byc straznik miejski odpowiednio przeszkolony do prowadzenia takiej kontroli.
Ponownie przepraszam za brak PL znakow.
Pozdrowienia!
♥
29.11.2017, 14:14
Napisałem, że zależy to od powierzchni ogrzewanej. Te 1500 zł/m-c dotyczyło domu o pow. 150 m2.
Weź pod uwagę emerytów i rencistów, którzy mają trzycyfrowe emerytury. Ich nie będzie stać na taki luksus jak założenie gazowego co, bo będą mieli do wyboru: zapłacić ogrzewanie, albo wykupić leki, lub zakupić żywność. Alternatywa - siedzieć w cieple, codziennie 3 x jeść ziemniaki z kartoflami i zażywać część leków przepisanych przez lekarza.
Emc.
Emc. 29.11.2017, 14:24
Ja ogrzewam 140 m2 dwukondygnacyjny z nieocieplonym poddaszem i nieocieplona piwica. Budownictwo lata 90 ocieplone styropianem bodajze 15?
Co do kosztow przylacza, to tu sie zgodze, sa za wysokie, natomiast same rachunki naprawde nie sa tak wysokie. Moze wlasbie tu jest problem, sa dofinansowania na wymiane pieca, a moze nalezaloby dofinansowywac rowniez podlaczenie do sieci gazowej (jesli nie jest to juz realizowane, bo takowej wiedzy nie posiadam).
Pozdrowienia!
♥
29.11.2017, 13:43
Przejdź się wieczorem ul.Sosnową to poczujesz woń nie fiołków alpejskich, tylko palonych opakowań plastikowych, lub też sklejki ze starych mebli.
FCTM
FCTM 30.11.2017, 09:41
Rozumiem że ludzie palą czym popadnie ale sosnowa i jej okolice to starsi ludzie. głodowa emerytura to radzą sobie jak się da.
jak ktoś ma ochotę wpuszczać smutnych panów z SM do mieszkania to proszę bardzo. Ja na pewno bez nakazu nawet nie będę z nimi rozmawiał.
he-man
he-man 29.11.2017, 12:55
To niewątpliwie jest problem. Nie tylko miast ale i wsi. A tu nikt nic nie mówi. le nie wystarczy tylko karać. Trzeba też edukować, kontrolować jakość węgla. I umożliwiać ludziom dostęp do innych tańszych źródeł ogrzewania. Chociażby poprzez budowę sieci gazowej.
♥
29.11.2017, 13:14
Ile kosztuje doprowadzenie gazu do domu? Gdzieś na Forum ktoś pisał, że około 20 000 zł, nie licząc mapek, planów i innej makulatury, którą trzeba zakupić przed podłączeniem się do sieci. A co mają zrobić ci co mieszkają przy ulicach nie mających ww. sieci?
Czy wiesz ile kosztuje miesięcznie ogrzanie mieszkania gazem? Z tego co się orientuję to ca 1500 zł/m-c. w zależności od wielkości domu.
DO 12
DO 12 29.11.2017, 12:48
A NA KO0MPUTER CIE STAC?
Koksownik
Koksownik 29.11.2017, 13:07
Komputer znalazłem na wystawce. Kosztowała mnie tylko wymiana twardziela. I co? Łyso ci?
Koksownik
Koksownik 29.11.2017, 11:37
A mine nie stać na węgiel. Na jesień zbieram w lesie hrust i suche szyszki. Tym rozpalam w piecu, a potem dodaję pocięte stare opony. Nie chcą się dobrze palić ale jak doleje stary olej silnikowy to wtedy jest dobrze. Pale w nocy, to nikt nie widzi.
an
an 5.12.2017, 09:54
za takie gadanie powinni cie wsadzić. Prezydent powinien do ciebie dotrzeć i założyć ci sprawę
♥
29.11.2017, 12:57
Przyjdź do mnie. Na podwórku leżą dwie duże stare opony. Sprezentuję ci je na gwiazdkę za poczucie humoru.
Nie pisze się hrust tylko chrust. Przez "ch".
m&m
m&m 29.11.2017, 11:34
AIRLY. polecam. zacząłem zamyjac okna pod wieczor. Świadomość, ze ta wieczorna mgla zalegajaca na niektórych dzielnicach, to nie mgla jest nieoceniona. Mieszkańcom niektórych rejonów miasta naprawdę mocno można wspolczuc. Aplikacja, oprócz fajnej mapki i podawania stężeń zanieczyszczeń w poszczególnych punktach , dodaje krotkie komentarze dla uzytkownika, ktore mogą dać ogólny obraz rzeczywistości bez wczytywania się jakie są wartości dopuszczalne itd. Najgorszy z komunikatów, to zaczynający się od " Airmagedon!" i potem coś, że przebywanie na zewnątrz może powodować złe samopoczucie. Często u nas w mieście się wyświetla
Juzew
Juzew 29.11.2017, 10:35
Osoby, które palą śmieciami albo innym syfem powinny być bezwzględnie pozbawiane wolności, z automatu, bez pier...! To bydło TRUJE ludzi! TRUJE! Przyczynia się do śmierci/chorób innych ludzi! Mało tego! Oprócz pierdla powinna być OGROMNA kara finansowa, rzędu 100 czy nawet 500 tysięcy złotych! Nie ma pieniążków? Och, jak mi przykro! DO PIERDLA! I GWARANTUJE, że gdyby ww wprowadzić to po 2 TYGODNIACH mamy w TM krystalicznie czystsze powietrze a smrodziarze będą pierdzieć w stołek w pierdlu.
♥
29.11.2017, 14:01
Piszesz waść głupoty. Pozamykać wszystkich do pierdla, a my będziemy płacić za ich utrzymanie. A co do kar pieniężnych to się zgodzę, ale nie w takiej wysokości jak piszesz. Kara w wysokości 500 zł już będzie dotkliwą karą dla budżetu domowego takiego delikwenta. W przypadku recydywy należałoby ją podwoić na 1000 zł.
Juzew
Juzew 29.11.2017, 15:32
Głupoty? Po pierwsze, jak ścierwo sobacze nie ma kasy na utrzymanie to do roboty wygnać! Drogi łatać, krzaczory wycinać - już ja bym temu bydłu znalazł w pierdlu zajęcie żeby nie pierdzieli w pasiak bezczynnie. I tak to powinno wyglądać - tych pierd... smrodiarzy powinno się do pierdla zamykać bezwzględnie, mało tego, powinno się te hołotę zmuszczać do pracy (jak nie będzie pracowało takie bydle to zagłodzić, na śmierć, jednego śmiecia mniej będzie, wyrywanie chwastów nigdy nie było łatwiejsze). Ja bym tej smrodzącej hołocie zasponsorował terror bo tylko takie środki działają na wyobraxnie bydła, które pali oponami czy innym gównem.
♥
29.11.2017, 17:00
Nie bądź taki choop do przodu. Już widzę oczyma wyobraźni jak 80-cio letni emeryt będzie wycinał krzaczory, czy też łatał drogi.
Zagłodzić na śmierć? Toż ty nazistowskie taktyki chcesz stosować? Odwoła ci się jeden z drugim do Strasburga i dostanie wysokie odszkodowanie z naszych podatków. I co narobisz dobrego?
@
@ 29.11.2017, 10:31
Może tak władze UM i Straż Miejska zajęła by się jakością sprzedawanego węgla w naszym mieście (chodzi o jakość i posiadanie certyfikatów od producenta).
Dlaczego za złą jakość węgla ma odpowiadać konsument (zmuszony jest kupować to co dostanie), a nie sprzedawca (za jzłą akość odpowiada handlowiec).
ja
ja 29.11.2017, 11:51
Ale wiesz, że nie mają takich uprawnień?
♥
29.11.2017, 12:54
Więc kto do cholery ma takie uprawnienia, aby kontrolować jakość węgla?
Ten węgiel sprowadzany z Donbasu to ktoś kontroluje czy też nie?
Podobno to antracyt, ale diabli wiedzą czy to prawda.
http://www.rp.pl/Konflikt-na-U...nbasu.html
Audytor
Audytor 29.11.2017, 09:56
map.airly.eu/pl/#latitude=51.5 2616&longitude=20.02473&am p;id=997

to nie problem spalania śmieci. Tylko węgla czy nawet drewna w nieodpowiedni sposób. Spalanie przeciwprądowe jest przyczyną smogu w Tomaszowie. Edukacja palaczy jest tu podstawowym problemem. Najgorsze odczyty są w najbiedniejszych dzielnicach. Przoduje to TTBS, który remontuje piece kaflowe "paranoja" przykład http://bip.ttbs.com.pl/index.p...mp;id2=115
Panie Prezydencie zacznij Pan od swojego podwórka !!!!
c
c 29.11.2017, 09:29
trzeba wieczorne patrole uskuteczniac odpowiednich sluzb jak ludziska pala w piecach roznosciami i smierdzi....nie licza sie ze sobie piec komin zanieczyszczaja....nie mowiac o powietrzu... a pozniej piec niewydolny i czad ich zabija....

Pozostałe