Edukacja Obronna Młodzieży w "Mechaniku".

  • 28.11.2017, 18:37
Edukacja Obronna Młodzieży w "Mechaniku".
Na terenie obiektów szkoleniowych 7 Dywizjonu Lotniczego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, zorganizowane zostało w dniach 27 - 29 listopada 2017 roku VIII Ogólnopolskie Forum Szkół "Edukacja Obronna Młodzieży".

Organizatorami Forum był Departament Edukacji Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, który odpowiada za koordynację  w resorcie działań w zakresie edukacji, kultury i dziedzictwa, a także współpracę resortu ze społeczeństwem, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim.

 

W spotkaniu udział wzięło blisko 150 reprezentantów szkół ponadgimnazjlanych z całej Polski zainteresowanych programem "Edukacja Obronna Młodzieży". Uczestnicy w ciągu trzech dni podzielonych na panele tematyczne, mieli możliwość zapoznania się min. z tradycjami i zadaniami 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz współpracą brygady ze społeczeństwem. Innymi tematami poruszonymi na forum podczas pierwszego dnia, były informacje dotyczące Wojsk Obrony Terytorialnej, programu "Strzelnica w każdym powiecie", koncepcji edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej i założeniom programu wychowawczego dedykowanego młodzieży klas wojskowych.

 

W trakcie drugiego dnia forum uczestnicy wysłuchali wystąpienia Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michała Dworczyka,  zastępcy dyrektora Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa MON Zbigniewa Cioska oraz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Macieja Kopcia. Następnie wszyscy udali się na zajęcia pokazowe z udziałem kadetów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz instruktorów 7 batalionu kawalerii powietrznej, biorących udział w programie pilotażowym. Po zakończeniu zajęć, uczestnicy forum zostali przewiezieni do naszej szkoły, gdzie przed rozpoczęciem zajęć panelowych, zapoznali się z obiektami i bazą dydaktyczną szkoły oraz prezentacją wyszkolenia kadetów klasy drugiej i trzeciej wojskowej. Dzień drugi zakończył występ dla uczestników forum, w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 

Ostatni dzień forum poświęcony został min. szkoleniu nauczycieli prowadzących zajęcia w klasach wojskowych, zasadom rekrutacji i powołania do służby wojskowej, używania munduru przez uczniów, możliwościom otrzymania przez szkoły dotacji oraz omówieniu założeń "Koncepcji funkcjonowania klas mundurowych w systemie przygotowań obronnych państwa". Forum zakończyła dyskusja uczestników połączona z wymianą doświadczeń, uwag i propozycji związanych z realizacją Edukacji Obronnej Młodzieży.

 

Wybór naszej szkoły i obiektów 25 Brygady Kawalerii Powietrznej na miejsce forum przez jego organizatorów, jest dla nas ogromnym wyróżnieniem, ale również docenieniem naszych dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie kształcenia proobronnego młodzieży oraz współpracy w tym względzie z wojskiem.

 

 

Zdjęcia (9)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe