Subiektywne podsumowanie 2018 roku? NOW…

 • 27.12.2018, 20:00 (aktualizacja 27.12.2018, 20:21)
 • Aneta Grab
Subiektywne podsumowanie 2018 roku? NOW…
Tytuł nudny jak flaki z olejem, ale i tak wiemy, że wszyscy lubią podsumowania. A trzeba przyznać, iż 2018 obfitował w całą masę zdarzeń… (jak co roku) dobrych, złych. Jednych potraktowanych po macoszemu, innych z nawiązką! Publiczne pranie brudów jak co roku gwóźdź na miarę kupek wstydu!

 

Superranking…

Podsumowując rok będę patrzyła z dzisiejszej, może trochę ułomnej perspektywy (któż doskonale pamięta emocje z np. początku pierwszego kwartału?). Ustawię wedle zasady od najważniejszego do najmniej zapamiętanego 18 wydarzeń, które spowodowały, że rok 2018 był dla mnie rokiem o wiele ciekawszym niż 2017.

 

Najgorętsza osiemnastka

 1. Nie mieszam Boga z wojną. Odkąd odkryłam „zew włóczykija” szukam go w jego naturalnej postaci. Przerabiając całą tablicę Mendelejewa chemicznych wzlotów i upadków, mam hipisowski stosunek do dwóch instytucji: Małżeństwa i Kościoła.
 2. Słowo roku „single-use”, czy jednorazowego użytku. Przede wszystkim Świat zmierzył się z najpoważniejszym problemem - plastikowe śmieci i otrzymał poważny znak ostrzegawczy od Matki Natury.
 3. O #METOO mówiło się na całym Świecie. Co prawda hasztag pojawił się na portalach społecznościowych w końcówce 2017 roku, ale nabrał mocy w zimowych miesiącach raczkującego 2018 roku. Pod tym znakiem spędziłam wiele godzin: na paplaninach o molestowaniu seksualnym kobiet, co zaowocowało udziałem w Kampanii przeciw przemocy seksualnej i kilkoma tekstami dla Nasz Tomaszów.
 4. Jak świeci Kulig? Mocno… „To był jej rok”. „Zimna wojna” odbiła się szerokim echem na filmowych festiwalach i to wcale nie czkawką. Cannes, dalej oscarowa lista… doceniona za aktorski kunszt, za wokal, za słowiańską urodę. Nasza Polka. Zaraz później sukces na własnym podwórku - „Kler”.
 5. Stulecie praw kobiet… „nie składamy parasolek”. Pod tym hasłem kobiety w rekordowej liczbie poszły do wyborów. Niech Nam żyje dziadek Piłsudski!, który obdarował Nas prawami wyborczymi.
 6. Królowa jest tylko jedna! Maria Skłodowska-Curie Polką stulecia. W plebiscycie BBC została uznana za kobietę, która najbardziej wpłynęła na historię świata. Dziewczyny zaczęły nosić ją na koszulkach.
 7. Stało się! Świat usłyszał o modyfikowanych dzieciach. Dolly - owca inna niż wszystkie z 1996 roku pokazała, że człowiek prędzej czy później sięgnie dalej w zakresie modyfikacji kodów DNA. Czy chiński badacz Jiankui He dokonał modyfikacji dziewczynek, które przyszły na świat w 100% nie wiemy. Nie mniej jednak w zakresie kosmetyki poszliśmy dalej… zapragnęliśmy kosmetyki genów. Mój mentor Yuval Noah Harrari w książce Homo deus - człowiek bóg mówi „Skoro tak wiele już osiągnęliśmy, prawdopodobnie zechcemy sięgnąć po szczęście, boskość i nieśmiertelność - nawet jeśli nas to zabije”.
 8. Odeszła Kora w noc czerwonego zaćmienia Księżyca. Mówiła: „Widziałam, jak matka usypia nad talerzem z zupą, a potem ta zupa wylewa się na nią. Czy można spokojnie o tym mówić?!” Nie tylko bunt przeciw gorszym stronom rzeczywistości gotował się w niej. Rwało ją do przodu posiadanie mocy tożsamości, bycie sobą i zgoda na piękno tego świata. Wraz z jej rozkwitem wrócił Witalizm. A planety szaleją, szaleją, szaleją…
 9. Na waciki… Rytuał trzyma nas przy życiu… Młode Kobiety uciekają z rynku pracy lub co gorsza nie wchodzą na niego. Co zrobiło 500 plus?! Codzienność to właśnie to, czym naprawdę się interesujemy, zwykłe chwile. Kobieto edukuj się, pracuj, walcz, i z głową daj się zapładniać! Twoje zwykłe „niezwykłe” chwile warte są samoświadomości…
 10. Czy nasza przyszłość to Matrix?. Coraz bardziej podoba się nam słowo Rewolucja… Czy nasza przyszłość będzie należała do sztucznych doznań? Wirtualna znajomość, wirtualny sex, wirtualne małżeństwo. „Powstają kina z zapachami, mgłą, piorunami, deszczem. Bitcoin - kryptowaluta, która ma szansę stać się pieniądzem idealnym. Wirtualny Świat, to miejsce w którym stajemy się odpowiednio wybodźcowani. Wieszczę koniec globalizacji…
 11. Współżycie… Nastaje zmierzch miłości i przyjaźni. Jesteśmy szybcy i wściekli w obu relacjach. Chcemy brać. Tymczasem one potrzebują kompostowania… za cholerę nie da się tego przyśpieszyć.
 12. Dlaczego nie noszę spódnicy? Upodabniając się do mężczyzn, zrównałyśmy się z nimi. Gwałcimy swoją kobiecość i przeganiamy ich w pracy, w zarabianiu pieniędzy, w obyczajach, w dochodzeniu do władzy. Czy to źle? Nie. Kaganiec, który mężczyźni nakładali nam przez wieki ewaluował… Danuta Rinn śpiewała: Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy, mmm, orły, sokoły, herosy? Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów, gdzie te chłopy? - Jeee!...
 13. Męskie granie: trzy głosy Kortez, Podsiadło, Organek. Cieknącą testosteronem nazwę ociepla ONA 25.08.2018 Żywiec. Ona jest silna. Ona się nie boi. Ona chce ci coś powiedzieć. Ona walczy o siebie. Ona walczy o ciebie i o mnie. Ona myśli. Ona czuje. Ona kocha. Ona jest. Do tego ważny głos Deborah Dyer ze Skunk Anansie i Organek na scenie. Piękny gest solidarności z Kobietami. Pięknie ulepiony facet, pewny siebie i świadomy drugiej strony.
 14. Wielka polityka, wielkie plotki… Wybory samorządowe pokazały piaskownicę i marnej jakości foremki. Politycy to Królowie mediów… gdzie tam do nich Kubie Wojewódzkiemu.
 15. Czystka etniczna ludności Rohindża trwa. „Rząd prowadzi kampanię terroru i głodu”. Wołyń XXI wieku, któremu przygląda się Świat i nic z tym nie robi.
 16. Ewa Ewart z niesamowitym nowym dokumentem „Klątwa obfitości” o wydobyciu roby naftowej w Amazonii wystąpiła na szczycie klimatycznym COP24. Film o tym jaki człowiek człowiekowi zgotuje los… Pazerność, interesy liderów państw to zapowiedź apokalipsa lasu deszczowego. Film wstrząsający!
 17. Hałaśliwe RODO. 25 maja weszło w życie unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Tego dnia usłyszeliśmy, że Wielki Brat wie o nas Wszystko… Nie tylko Google zbiera o nas co chce i kiedy chce… co potwierdziły zapchane skrzynki od instytucji tylko przypominających nam, że mają nasze dane.
 18. Moda łagodzi obyczaje! Na Londyńskim Tygodniu Mody obok Anny Wintour naczelnej amerykańskiego „Vogue’a” zasidała po raz pierwszy w historii Elżbieta II. Co mieliśmy okazję zobaczyć?: Trendsetterzy, modelki i modele miksują płaszcze w ciemnych kolorach z intrygującymi, momentami rave'owymi dodatkami. Łańcuchy, tatuaże, kolorowe minimalistyczne okulary, ubrania w kratę. A co najważniejsze British Fashion Council, organizatorzy imprezy, zakazali podczas Tygodnia Mody 2018 prezentowania futer zwierzęcych.
Aneta Grab
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tomasz
Tomasz 30.12.2018, 15:46
Są faceci i faceci. Brawo Pani Aneto
AG
AG 30.12.2018, 20:57
Szczerość wydaje się taka prosta, a prosta dla niektórych nie jest... Dzięki bardzo T.
M
M 31.12.2019, 14:25
Kontynuuj, kontynuuj.....
Marek
Marek 28.12.2018, 15:18
Subiektywne paplanie, chorej z nienawisci feministki. Brak komentarzy pod tekstem swiadczy o braku zainteresowania. Ja napisalem z litosci i zeby choc jeden glos uswiadomił pani w jakim stanie sie znajduje, diagnoza na poczatku mojego wpisu
mały Miki
mały Miki 29.12.2018, 06:42

Komentarz zablokowany

Widze

AG
AG 28.12.2018, 20:13
Myślę, że nie rozumiesz pojęcia feminizm... Co do twojego wpisu: mój tekst nijak się ma do tego co napisałeś... przeczytaj uważnie. Pozdrawiam A.

Pozostałe