Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 10:28
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Zastosowanie ziela dziurawca - właściwości i porady praktyczne

Dziurawiec to roślina, którą można znaleźć w całej Polsce. Porasta łąki, polany, zbocza i skraje lasów. Będzie skutecznym lekarstwem na depresję, trudno gojące się rany, a nawet zaparcia. Nie są to jednak wszystkie właściwości tej byliny. Sprawdź, jakie jest działanie i zastosowanie lecznicze ziela dziurawca.

Dziurawiec

Dziurawiec to roślina o żółtych kwiatach, która dorasta do 1 metra wysokości. Znajdziemy ją na łąkach, skalistych zboczach, widnych lasach oraz w trawiastych zaroślach. Bylina kwitnie od maja do września. Mówi się, że kwiat dziurawca jest najbardziej okazały w okolicach 24 czerwca. W związku z tym roślina jest też nazywany zielem św. Jana.

Ziele dziurawca – właściwości

Dziurawiec zwyczajny posiada wiele właściwości leczniczych, które znajdują się w hyperycynie, hyperozydach i hyperforynie. Pierwszy z wymienionych składników jest czerwonym barwnikiem o działaniu moczopędnym. Hyperozyd wykazuje działanie przeciwbiegunkowe i skutecznie uszczelnia naczynia włosowate, podczas gdy hyperforyna działa antybiotycznie. Ziele i kwiat dziurawca jest też źródłem cennych olejków eterycznych, węglowodanów, soli mineralnych oraz witaminy A i C.

Zastosowanie lecznicze ziela dziurawca

Dziurawiec zwyczajny wykazuje działanie antydepresyjne i uspokajające. Spożywanie tego zioła jest szczególnie zalecane przy silnym stresie, wyczerpaniu nerwowym i niepokoju.  Może być też stosowany przez małe dzieci, które moczą się w nocy lub cierpią na lęki nocne.

Roślina będąca źródłem flawonoidów pomaga również w walce z kamicą moczową. Dziurawiec ma działanie moczopędne, przez co zwiększa wydalanie moczu nawet o 30%. Hiperycyna zawarta w dziurawcu sprawia, że napar z tej rośliny przybiera kolor czerwony i jednocześnie jest bardziej podatny na światło słoneczne. W związku z tym zaleca się unikanie słońca podczas spożywania naparu z dziurawca. W przeciwnym razie możemy narazić się na silne poparzenie i porażenie słoneczne.

Stosowane zewnętrznie ziele dziurawca jest polecane przy oparzeniach i odmrożeniach. Roślina, która ma działanie przeciwzapalne i ściąganie, korzystnie wpływa na błonę śluzową, jak również uszkodzone miejsca na skórze.

Dziurawiec zwyczajny będzie skutecznym lekarstwem na biegunkę, wzdęcia, brak apetytu, bóle brzucha i zapalenie jelit, gdyż posiada działanie rozkurczające. Z właściwości leczniczych tej rośliny skorzystają też osoby z trądzikiem. Przy trądziku, ropniach lub wrzodach zaleca się przemywanie twarzy naparem z dziurawca.

Więcej na temat zastosowania leczniczego ziela dziurawca znajdziesz w tym artykule https://fajnyogrod.pl/porady/ziele-dziurawca-zastosowanie-wlasciwosci-lecznicze-stosowanie-porady/

Dziurawiec – przeciwwskazania

Spożywanie dziurawca zwyczajnego nie jest wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Stosowanie tej rośliny nie jest też polecane osobom, które cierpią na zaburzenia funkcji wątroby lub mają nadwrażliwość na dziurawiec. Ważne jest, aby nie używać ziela dziurawca z innymi preparatami – digoksyną, cyklosporyną, dekstrometorfanem, teofiliną, warfaryną, amitryptyliną. Nie wolno go też łączyć przy przypadku leczenia zakażenia wirusem HIV, terapii antykoagulantami i antykoncepcji hormonalnej. Ostrożność powinny też zachować osoby, które mają depresję. W tym przypadku konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Ziele dziurawca – skutki uboczne

Nadmierne spożycie zarówno ziela, jak i kwiatu dziurawca może doprowadzić do rozwoju uczulenia na promienie nadfioletowe. W konsekwencji przyczyni się do zwiększenia wrażliwości na promienie słoneczne, a nawet oparzenia skóry, krwawienia i osłabienia organizmu.

Napar z dziurawca – zrób go sam!

Ziele i kwiat dziurawca możemy samodzielnie zebrać w okresie kwitnienia i wysuszyć w zacienionym, przewiewnym miejscu. Alternatywą może być zakup gotowego suszu w supermarkecie lub sklepie z herbatą. Napar przygotowujemy, parząc łyżeczkę dziurawca na szklankę wody o temperaturze 95 stopni Celsjusza przez 5 minut. Tak zrobiony napar możemy pić 2-3 razy dziennie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Grand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.Instruktor teatralny poszukiwanyOscarowe seanse w Kinie dla KoneserówAnimator pilnie poszukiwanyZapraszamy na występ zespołu Mali LubochnianieStudenci przeprowadzą ankietyMinister klimatu: umowa na finansowanie "Czystego Powietrza" na 6,4 mld złZapraszamy do CzerniewicKoncert Maxa MiszczykaKto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKlienci Alior Banku odzyskują pieniądze.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
pochmurnie

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama