Szkolenie pt. „Skuteczna strategia eksportowa przedsiębiorstwa”

  • 28.11.2017, 10:35
  • Joanna Sztymelska
Szkolenie pt. „Skuteczna strategia eksportowa przedsiębiorstwa”
W piątek, 24 listopada 2017 roku, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim odbyło sie szkolenie pt. „Skuteczna strategia eksportowa przedsiębiorstwa”. Organizatorami byli: Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe. Program ukierunkowano na mikro, małych i średnich przedsiębiorców

 

Szkolenie dofinansowane zostało ze środków Unii Europejskiej,  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020, dzięki którym możliwa była realizacja projektu pt. „Kompleksowa promocja potencjału gospodarczego Miasta Tomaszowa Mazowieckiego i Powiatu Tomaszowskiego.


Przedsiębiorcom zostały przekazane informacje związane z prawnymi, organizacyjnymi i praktycznymi aspektami działań proeksportowych.  Zajęcia poprowadzili: Beata Witkowska, Piotr Guzowski i Zbigniew Popowski. Udział w nich wzięli właściciele tomaszowskich firm. Dominowały branże: budowlana i spożywcza, ale były też osoby z branży przetwórstwa czy poligrafii.

 

- Staramy się, żeby nasz projekt kompleksowo obejmował działania związane z inwestorami oraz z obecnymi potencjalnymi eksporterami. Nasze najbliższe plany, to stworzenie dedykowanego portalu internetowego, dwujęzycznego, (polski i angielski), który będzie zawierał oferty naszych terenów inwestycyjnych, oraz oferty przedsiębiorców w zakresie tego, co mogą eksportować. Będziemy pokazywali potencjał gospodarczy naszego regionu. W ramach projektu zaplanowaliśmy także szkolenia. Pierwsze z nich odbyło się 24 listopada, kolejne  -  w lutym 2018 roku i już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych eksportem. Możemy powiedzieć, że przyjechali do nas bardzo doświadczeni wykładowcy, z ogromną wiedzą w tej dziedzinie, więc będzie to ogromna korzyść dla naszych przedsiębiorców. W ramach projektu zaplanowaliśmy również wyjazdy na targi. Najbliższe, na które planujemy zabrać naszych przedsiębiorców, to BUDMA. Będzie też Polagra. Planujemy również wyjazdy na targi zagraniczne.”  -  mówi Natalia Rybarczyk-Kwiecień z Referatu Pozyskiwania Środków Pomocowych w Starostwie Powiatowym. 

 

Jako pierwszy swoją wiedzą i ogromnym doświadczeniem podzielił się Zbigniew Popowski. Specjalista z zakresu zabezpieczania i finansowania handlu międzynarodowego z 20-letnią praktyką w bankowości i finansach. Współorganizator i partner zagranicznych misji gospodarczych polskich przedsiębiorstw w kooperacji z m.in. Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Krajową Izbą Gospodarczą oraz Ośrodkiem Dialogu i Analiz ThinkTank. Zajmuje się doradztwem w zakresie handlu zagranicznego, zarządzania ryzykiem walutowym oraz ryzykiem inwestycji.

 

Następnie uczestnikom wiedzę przekaże Pan Piotr Guzowski -Prezes Polsko–Kazachstańskiej Izby Handlowo–Przemysłowej. Wykładowca SGH z zakresu zagadnień dotyczących gospodarek rynków wschodnich. Specjalista z zakresu eksportu oraz importu na rynki zagraniczne –w szczególności rynki wschodnie. Prelegent podczas wielu spotkań informacyjnych organizowanych na terenie całej Polski. W okresie maj - październik 2017 pełnił funkcję Operatora Polskiej Ekspozycji na Światowej wystawie w Kazachstanie EXPO2017 Astana. Polska ekspozycja otrzymała złoty medal.
 

Drugiego dnia wykład poprowadziła Beata Witkowska - Witkowska Kancelaria Prawna, Warszawa. Jako prawnik polski i niemiecki od lat doradza polskim podmiotom gospodarczym działającym w Polsce i za granicą. Wprowadza polskie firmy z branży budowlanej, na rynek niemiecki, austriacki, krajów półwyspu arabskiego itd. W swojej praktyce zawodowej koncentruje się na prawie gospodarczym, handlowym, prawie pracy, w tym zatrudnianiu cudzoziemców oraz prawie podatkowym. Swoją wiedzą dzieli się jako trener wierząc,że umiejętność korzystania z prawa przekłada się na większe zyski firm.

 


- Razem z Powiatem będziemy wspierać przedsiębiorców w zakresie rozwoju oferty eksportowej ale także potencjału inwestycyjnego. W celu uczestnictwa w różnego rodzaju wydarzeniach objętych w projekcie zachęcamy do kontaktów z lokalnymi punktami Informacji Gospodarczej. Jeden mieści się w Starostwie Powiatowym przy ulicy św. Antoniego 41 przy Referacie Pozyskiwania Środków Pomocowych, a drugi w Urzędzie Miasta przy Wydziale Inwestycji  - mówi Anna Przybyłkowicz, główny specjalista w Wydziale Inwestycji w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim


 

Joanna Sztymelska

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe