Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 01:42
Reklama
Reklama Odnawialne źródła Energii

Wspólnota nie musi być tylko sloganem

W krajach anglosaskich słowo community ma wiele znaczeń. Najprostsze z nich to społeczność, ale to też wspólnota, zbiorowość, osiedle, gmina, światek. Słowo to jednak w Polsce jest wytartym sloganem, a już powiedzenie nasza wspólnota budzi spore zainteresowanie i wiele pytań: co to takiego.

Bez filozoficznego podejścia do słowa chcę opisać jedną z zaobserwowanych wyspiarskich wspólnot, która swą prostotą mnie zauroczyła.”The Bridge Community” to 27 letnia społeczność zamieszkująca przy moście w centrum miasteczka zbudowana poprzez integrację, a może raczej normalizację, ale przede wszystkim poprzez wspólną pracę ludzi o specjalnych potrzebach, wolontariuszy i lokalnego środowiska.

Ta ekskluzywna zbiorowość ludzka  o nieformalnej strukturze, traktowana jako własność zbiorowa połączona jest silną więzią emocjonalną. Ta więź jest najważniejsza, a polega na prawdziwej integracji, a naprawdę ma związek z poczuciem przynależności i relacji, a nie ze stawaniem się "normalnym" Przeczytajcie jak ta społeczność tworzy część kręgu wsparcia, którego przecież wszyscy potrzebujemy w takiej czy innej formie. 

Integracja i normalizacja są obecnie popularnymi słowami, często używanymi zamiennie, ale jeśli świadomie myślimy o tym, co oznaczają te terminy, istnieje świat różnicy. Słownikowa definicja "integrowania" brzmi: "połączyć się w całość, doprowadzić do równego członkostwa w społeczeństwie". Z drugiej strony "normalizacja" to „uczynić lub stać się normalnym, aby spowodować zgodność". (Słownik angielski Oxford)

Integracja bowiem według mnie oznacza szacunek i uznanie siebie i innych, a także pragnienie stworzenia społeczeństwa, w którym niepełnosprawni z wszelkimi dysfunkcjami mogą należeć do równorzędnych członków społeczeństwa. Normalizacja ma jednak znacznie bardziej niejednoznaczne. To bowiem idea, aby próbuje zmienić siebie lub inną osobę tak, aby stała się społecznie akceptowana. To droga, która wymaga ostrożności i świadomej świadomości własnej motywacji.

Tak więc za sprawą integracji i normalizacji zbudowana została przez 27 lat społeczność, która mi się śniła przez wiele lat. A tak naprawdę odkąd obserwuję codziennie zmagania samotnej matki wychowującej córkę o specjalnych potrzebach. Celowo nie użyłam słów niepełnosprawną czy dysfunkcyjną, bo te wyświechtane obrzydliwe słowa mnie irytują, żeby nie napisać dosadniej.

27 letnia Ola nie ma szans na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, które niepełnosprawność wykorzystuje tylko przedwyborczo, a najczęściej w celach politycznych. Pokazując się na zdjęciach z wózkersami, czy niosąc pomoc przez dwa miesiące kampanii. Ta taka nasza rzekoma akceptacja specjalnych potrzeb jest nie warta dla złamanego grosza. A rozmawiając z Olą wiem jak bardzo oczekuje, aby stać się przez chwilę częścią osiedla, albo poczuć więź „do wewnątrz”, która przewyższa tą „na zewnątrz”.

Owszem mamy Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy dziennego pobytu, czy Domy Pomocy Społecznej, ale to wciąż miejsca gdzie „ONI” potrzebują nas, a nie my ich.

„The Brigde Community” cudownie odwróciła role. Urzeczona widokiem „Gardy” pijącej poranną kawę przyrządzoną w kawiarni, czytelni, czy sklepiku z pamiątkami pomyślałam czy to możliwe w Tomaszowie?, Czy możliwe jest, abyśmy biegali po ekologiczne warzywa do „manna shop”, albo zajadali bułeczki z domowej piekarni w centrum miasta, czy możliwe jest abyśmy zaakceptowali świnki, kaczki, kury, gęsi, owce, perliczki, ekologiczny warzywniak w miejskim parku spacerując w nim leniwie z psem o poranku w niedzielę? A to przecież praca i sensowna aktywność są ważne dla wszystkich i nadają życiu sens i godność.

Każdy bowiem może wnieść swój wkład i mieć do odegrania jakąś rolę, czy to w domach lub warsztatach, służąc klientowi w kawiarni, jako część zespołu do zmywania czy robiąc śniadanie dla wszystkich w domu, pieląc ogród, zajmując się zwierzętami, robiąc cudne kilimy, łapacze snów, pamiątki.

W ten sposób wszyscy możemy uświadomić sobie, że jesteśmy współzależni i wspieramy się nawzajem! I to jest właśnie naturalny, organiczny most, który łączy. Strategia wyspiarskiej wspólnoty na lata 2017-2020 to „Kreowanie naszej przyszłości” tak mówi pięknie wydana broszura informacyjna. Wizja przewiduje społeczeństwo, w którym każda osoba może cieszyć się pełnym obywatelstwem świata w oparciu o swój wyjątkowy wkład w równość społeczną.

Misja jest wydawałoby się prosta  i polega na tworzeniu wzajemnie wspierających się środowisk, które pomagają ludziom żyć zgodnie z ich życzeniem i wypełniać ich potencjał poprzez pielęgnowanie społecznych więzi społecznych, zapewnianie bezpiecznych miejsc do życia oraz możliwości dla ludzi w znalezieniu sensu i przynależności.

Myślę, że mamy wiele do zrobienia dla naszych sąsiadów o specjalnych potrzebach i samych siebie, ale i z radością obserwuję moją mamę, która odnalazła się w tworzonej dzięki wielu programom „wspólnocie senioralnej” może więc przyszedł czas na tworzenie w Tomaszowie innych wspólnot? Bo czyż nie wszyscy chcielibyśmy się czuć potrzebni? Moje pomysły nie tylko rodzą się we snach, większość wynika z obserwacji podczas podróży, bo moje buty są zrobione do chodzenia czego i Wam życzę.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
574 09.01.2019 22:11
Świetny tekst! Proszę o więcej na takie tematy!

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama