Naturalne sposoby na ból pleców w ciąży

  • 10.01.2019, 17:20
  • Mariusz Strzepek
Naturalne sposoby na ból pleców w ciąży
Chociaż oczekiwanie na narodziny dziecka to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, często towarzyszy mu wiele uciążliwych objawów. Jedna z typowych dla tego okresu dolegliwości to ból pleców – w ciąży uskarża się na niego większość pań. Sprawdź, jak temu zaradzić w całkowicie naturalny sposób.

Ból pleców w ciąży to popularna przypadłość, która pojawia się w okolicach drugiego trymestru. Wiąże się to m.in. z powiększającym się brzuchem i przesunięciem środka ciężkości, niemały wpływ ma również wzmożona produkcja reklaksyny – hormonu, który rozluźnia więzadła oraz miednicę. Aby poradzić sobie z przykrymi skutkami tych zmian, wystarczy zastosować się do kilku poniższych wskazówek.

Zadbaj o właściwą pozycję ciała

Przyjmowanie prawidłowej pozycji ciała pozwoli zmniejszyć prawdopodobieństwo dolegliwości bólowych spowodowanych zmianą środka ciężkości.

Plecy powinny być wyprostowane, a łopatki ściągnięte. Klatkę piersiową staraj się unosić ku górze. Zwróć uwagę na to, by nie łączyć kolan, zaś przyjmując pozycję stojącą, rozstaw szeroko stopy i przenoś ciężar ciała raz na jedną, raz na drugą stronę.

Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów

Podnoszenie ciężkich przedmiotów nie jest wskazane. Jeżeli jednak zachodzi taka konieczność, należy pamiętać, by:

  • kucnąć i podnieść się siłą nóg,
  • nie zginać się w talii i nie unosić przedmiotów siłą mięśni pleców.

Często odpoczywaj

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie musisz rezygnować z aktywnego trybu życia. Nie forsuj się jednak i pamiętaj, by odpoczywać częściej niż do tej pory.

Korzystaj z basenu

Pływanie to jedna z zalecanych ciężarnym kobietom form aktywności. Ćwiczenia w wodzie działają odciążająco na plecy i relaksująco. Zanim jednak udasz się na basen, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym – da Ci to pewność, że nie istnieją do tego żadne przeciwwskazania.

Zafunduj sobie masaż

Prawidłowo wykonany masaż nie tylko rozluźnia, ale i potrafi zmniejszyć dolegliwości. Jeśli dokucza Ci silny ból, umów się na wizytę do rekomendowanego fizjoterapeuty lub masażysty. Specjaliści dobiorą odpowiednie techniki – całkowicie bezpieczne dla przyszłych mam.

Wykonuj odpowiednie ćwiczenia

W łagodzeniu bólu pleców pomagają niektóre ćwiczenia – doskonale sprawdza się np. tzw. koci grzbiet. Przyjmij pozycję klęku podpartego, kolana i stopy rozstawiając na szerokość bioder. Zaokrąglij plecy, wykonując wdech. Następnie opuść brzuch, wyginając lekko plecy – na wydechu. Wykonaj parę serii po 10 powtórzeń. Wracaj do tego ćwiczenia nawet kilka razy dziennie.

Stosuj ciepłe okłady

Jeżeli dolegliwości bólowe są nie do zniesienia, możesz zastosować ciepły okład. Przyłóż do obolałego miejsca koc lub termofor (wypełniony ciepłą, a nie gorącą wodą!). Ulgę przyniesie także kąpiel – podgrzana woda rozluźnia napięte mięśnie.

Ból pleców w ciąży można skutecznie wyeliminować lub złagodzić. Jeżeli jednak powyższe metody pomagają Ci tylko doraźnie, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe