Ilu Polaków korzysta z prywatnej opieki medycznej?

  • 11.01.2019, 23:13
  • Mariusz Strzepek
Ilu Polaków korzysta z prywatnej opieki medycznej?
Coraz więcej na rynku pracy wolnych zawodów, które nie są wykonywane w ramach umowy o prace. Nic zatem dziwnego, że zainteresowanie prywatną opieką zdrowotną stale rośnie. Wprost proporcjonalnie do poziomu niezadowolenia z publicznej służby zdrowia w ramach NFZ.

Prywatna opieka zdrowotna zapewnia nam jakość usług, szybki dostęp do wizyty u lekarza oraz ułatwia wykonanie badań diagnostycznych. Dla osób, które nie pracują na etacie – to nawet tańsze i lepsze rozwiązanie. Warto więc zainteresować się dobrym pakietem medycznym lub ubezpieczeniem zdrowotnym, ponieważ możemy wyciągnąć z tego wiele korzyści na przyszłość.

 

Pakiet medyczny a ubezpieczenie zdrowotne

Te dwa pojęcia często pojawiają się zamiennie, choć oznaczają dwa zupełnie różne produkty.

Chcąc zakupić pakiet medyczny, zdarza się, ze szukamy ubezpieczenie zdrowotne Medicover na www.ubezpieczeniaonline.pl, jednak znajdziemy to, na czym dokładnie nam zależy.

Bazując na przykładzie grupy Medicover – pakiet medyczny to produkt, który w ramach stałej opłaty zapewnia nam dostęp do darmowej opieki medycznej w prywatnych placówkach Medicover w określonym zakresie.

Grupa Medicover oferuje klientom indywidualnym aż 6 wariantów cenowych, dzięki czemu można dopasować pakiet medyczny zarówno według własnych oczekiwań, jak i możliwości finansowych. Rozpiętość cenowa jest spora, ponieważ najtańszy pakiet kosztuje 615,60 zł rocznie (ok. 51 zł miesięcznie), najdroższy zaś – 1782 zł (ok. 148 zł miesięcznie).

Ubezpieczenie zdrowotne to z kolei produkt ochronny, który zabezpiecza nas na wypadek zachorowania na konkretną chorobę (zazwyczaj poważną – np. udar mózgu, nowotwór, choroba Parkinsona). W przypadku zdiagnozowania choroby objętej ochroną, ubezpieczyciel wypłaca świadczenie, które można przeznaczyć na dowolny cel, np. na rehabilitację czy kosztowne leczenie.

Polisa zdrowotna może również zapewnić transport medyczny, wsparcie psychologiczne czy zorganizować pomoc domową w czasie hospitalizacji.

Niektóre warianty oferują również dostęp do darmowych badań, które należą do dość kosztownych, jak np. tomografia czy rezonans magnetyczny. Jeśli interesuje nas taka polisa, możemy sprawdzić ubezpieczenia zdrowotne w serwisie www.ubezpieczeniaonline.pl, gdzie znajdziemy więcej szczegółowych informacji o dostępnych produktach.

 

Pakiet czy z publiczna opieka zdrowotna?

Po pierwsze – w ramach darmowej opieki medycznej mamy teoretycznie dostęp do całkowitej opieki medycznej, w skład której wchodzi hospitalizacja, lekarz pierwszego kontaktu, podstawowe badania diagnostyczne czy zabiegi ambulatoryjne czy pogotowie ratunkowe.

W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej – szpitale są przepełnione, przez co na operację, która nie zagraża bezpośrednio naszemu życiu – musimy czekać miesiącami, podobnie jak na wizytę u lekarza specjalisty, do lekarza pierwszego kontaktu zapisywać musimy się z kilkudniowym wyprzedzeniem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, badania diagnostyczne powinny być darmowe, jednak w przychodni publicznej często wykonuje je firma zewnętrzna, która uznaje tylko część skierowań, natomiast część wykonywana jest odpłatnie (koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych), z kolei pogotowie ratunkowe często odmawia przyjazdu z powodu dużej ilości zgłoszeń lub wykluczając zagrożenie życiu człowieka.

Posiadając pakiet medyczny – możemy zapewnić sobie darmowy dostęp od 7 do 21 lekarzy specjalistów – maksymalnie w ciągu kilku dni roboczych od zgłoszenia takiej potrzeby, wizytę u lekarza pierwszego kontaktu tego samego dnia, darmowe zabiegi ambulatoryjne, badania diagnostyczne, jak również wizytę domową lekarza lub pielęgniarki. Medicover oferuje również pogotowie ratunkowe oraz możliwość hospitalizacji we własnych placówkach szpitalnych. Ponadto uzyskać możemy darmowe szczepienie przeciwko grypie, możliwość skorzystania z całodobowej infolinii medycznej.

Dostępne są również pakiety innych grup – dlatego tak ważne jest porównywanie produktów ze sobą, by móc znaleźć rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb.

 

Polisa zdrowotna – wyłączenia zamiast kolejek do lekarza

Bez względu na to, co wybierzemy – zwróćmy uwagę na to, czy nasz produkt posiada jasno określone wyłączenia odpowiedzialności oraz karencję.

Wyłączenie odpowiedzialności to sytuacje, w których ubezpieczyciel odstępuje od wypłaty świadczenia czy gwarantowanego wsparcia. Sytuacje te najczęściej to uraz lub problemy zdrowotne wynikające z:

  • prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu;
  • brania udziału w bójkach lub rozruchach;
  • próby samobójczej lub samookaleczania się.

Karencja jest okresem pomiędzy zawarciem umowy, a rozpoczęciem realnej i pełnej ochrony nad ubezpieczonym. W przypadku różnych sytuacji – karencja może wynosić zupełnie inny okres czasu. Stąd właśnie warto dokładnie ją sprawdzać. Jeśli zatem np. po zakupie polisy zdrowotnej zdarzy nam się zajść w ciążę po upływie miesiąca – możemy nie otrzymać świadczenia z tytułu narodzin dziecka, ponieważ w wybranym produkcie karencja dotycząca zajścia w ciążę ustalona będzie np. na pół roku.

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kryno
Kryno 13.01.2019, 09:36
Próba samobojcza jest wynikiem choroby

Pozostałe