Fundacja "Pasaże Pamięci" zaprasza na premierę książki "Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta"

  • 12.01.2019, 13:58 (aktualizacja 31.03.2019, 09:26)
  • Fundacja "Pasaże Pamięci" w Tomaszowie Mazowieckim
Fundacja "Pasaże Pamięci" zaprasza na premierę książki "Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta"
Fundacja "Pasaże Pamięci" zaprasza na premierę książki "Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta" na dziś, 12 stycznia 2019 roku, przy ulicy Barlickiego 30.

"Kiedy w 1939 roku wybuchła wojna Izrael Aliuhe Orenbach, zwany przez przyjaciół Lutkiem, mieszkał ze swoją rodziną w Bydgoszczy. Tam właśnie zdał maturę w Gimnazjum Humanistycznym, tam miał swoich przyjaciół, i co najważniejsze, ukochaną dziewczynę o imieniu Edith. Wybuch wojny spowodował rozstanie młodych przyjaciół. Edith wraz z matką wyjechała do Minden, natomiast Orenbachowie, Lutek z rodzicami oraz młodszą siostrą Bellą, przybyli do rodzinnego Tomaszowa Mazowieckiego.  W Bydgoszczy mieszkali jedynie w latach 30-tych. Od tego momentu rozpoczęła się intensywna korespondencja. pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim, a Minden oraz pomiędzy wieloma innymi miastami, w których pozostawali bydgoscy przyjaciele Lutka. Lutek pisał nieprzerwanie do Edith listy, od 1939 roku do 1942 roku. W tych listach opisywał życie, i doświadczenie wojny, doświadczenie tomaszowskiego gett, które zostało utworzone w maju 1940 roku. Listy, to nie tylko zapis wojny, ale również zapis jego ogromnej tęsknoty i miłości do Edith oraz doświadczeń artystycznych.  tomaszowskim getcie Lutek założył amatorski teatr oraz koło artystów. Grał, reżyserował, rysował. Książka, "Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta", to zbiór wszystkich listów Lutka Orenbacha do Edith Blau. jest to sto listów, 19 karykatur, zdjęcia przedwojennej Bydgoszczy oraz Tomaszowa i fotografie osób pojawiających się w listach Lutka. Wszystkie listy zostały przekazane przez Edith w latach 90-tych do Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie, gdzie znajdują się do dzisiaj. Książka, to nie tylko korespondencja Lutka, ale również obszerny rozdział poświęcony historii i strukturze tomaszowskiego getta. Bardzo gorąco zachęcam, aby poznać dynamiczny, wewnętrzny świat Lutka, Jest to świat wojny, z jednej strony świat rozpaczy i ogromnej tęsknoty, a z drugiej strony świat wielkiej pasji. Pasji do dziewczyny i pasji do teatru. 

 

 


Zapraszam na premierę książki, która odbędzie się już dzisiaj, 12 stycznia 2019 roku, o godzinie 17.00, przy ulicy Barlickiego 30." - zaprosiła wszystkich zainteresowanych nową książką mówiącą m. in. o historii Tomaszowa Mazowieckiego, dr Justyna Biernat, autorka książki, adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. 
 

Fundacja "Pasaże Pamięci" w Tomaszowie Mazowieckim
Podziel się:
Oceń:

Zdjęcia (3)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

?
? 12.01.2019, 22:31
Poodnawiane tam, mebelki też starannie dobrane - designerskie, raczej poza Tomaszowem pokupowane i nie tanie. Można zapytać kto sfinansował to miejsce?

Pozostałe