Ludzie petycje piszą... szkoda czasu i energii

  • 21.01.2019, 23:57 (aktualizacja 23.01.2019, 18:12)
  • Arkadiusz Michałowski
Ludzie petycje piszą... szkoda czasu i energii
Każdy sezon grzewczy to docierające zewsząd głosy dotyczące wdychanego przez nas smogu. Ostatnio w Tomaszowie powstała petycja, którą mieszkańcy miasta ochoczo podpisywali. Skierowana była do Prezydenta Miasta. Po co? Uważam, że jest akt politycznej bezsilności i braku pomysłu na faktyczne działania. Dlaczego tak myślę? Bo większość samorządów ma ograniczone możliwości działania.

Czy ktoś wierzy w to, że jakikolwiek burmistrz, prezydent czy wójt nie chciałby aby na jego terenie wyborcy oddychali świeżym powietrzem. Kluczem do poprawy sytuacji nie są działania lokalne ale rozwiązania ustawowe i regulacje centralne. Smog nie pojawił się dzisiaj ani nawet wczoraj. On jest obecny w naszym powietrzu od lat.

 Dzisiaj działacze Platformy Obywatelskiej alarmują! Tylko co robili przez ostatnie lata? Hipokryzja, czy słaba pamięć? Oczywiście to nie jest tak, że żadnych działań nie podejmowano, natomiast ich skuteczność, jak widać chociażby na tomaszowskich sensorach była... żadna.

Dotacje na tzw. termomodernizacje, wymiany źródeł ciepła są u nas dostępne z różnych funduszy o instytucji od wielu lat. Cóż z tego skoro system, jaki funkcjonuje jest mało przyjazny dla obywatela. Często wydaje się, że bardziej wspiera sektor bankowy niż faktyczną ochronę środowiska. Chcesz dotację? Musisz wykonać szereg czynności związanych z wypełnieniem dziesiątek dokumentów, zlecić audyt energetyczny, a następnie zaciągnąć kredyt.

Ktoś założył, że skoro masz pieniądze, nie potrzebujesz się zadłużać, to dotacja ci nie potrzebna. A przecież nie mają one charakteru socjalnego. Mają być zachętą do działań proekologicznych. Tymczasem połowa udzielonej dotacji po drodze zwyczajnie... znika. 19 procent już na starcie trzeba odliczyć, bo traktowana jest jak dochód, następnie koszty kredytowe i formalne. Jeśli z 30 tysięcy zostanie 15, to już spory sukces.

Samorządowcy robią, co mogą, ale ich możliwość są mocno ograniczone. Żadna petycja tego nie zmieni. Doraźne karanie mieszkańców za palenie w piecach śmieci ma charakter represyjny i jest nieskuteczne na dłuższą metę. Miasta i gminy nie mogą też finansować wymiany pieców w każdym domu. Żadnego samorządu na takie działania nie stać. W dodatku piece węglowe, wymieniane są na... piece węglowe... tyle, że nowsze. Produkt spalania przecież zawsze będzie ten sam. Może w nieco mniejszej ilości.

Co więc zrobić? Zmieniać prawo.  Eliminować węglowe piece a w ich miejsce wprowadzać źródła odnawialne. Dopłacać do fotowoltaliki, bo na przykład z informacji, jakie docierają do nas, w tym roku dopłat do słonecznej energetyki nie będzie. Będą jedynie dopłaty do kredytów.

Rząd powinien rozważyć możliwość wprowadzenia opłaty środowiskowej dla właścicieli domów opalanych węglem. Musi ona być na tyle dotkliwa, by zachęcała do wymiany pieców. Wystarczy 10-15 zł rocznie od metra powierzchni użytkowej domu. Z kolei zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczać w całości na wymianę pieców u osób, których na to nie stać. Przy czym fundusz powinien być dochodem własnym gminy i powinien mieć charakter celowy. Dotkliwe? Może nie do końca? Wystarczy dać 3 letnie vacatio legis.

Upadną kopalnie? Może nie od razu i nie tak szybko. Chronić je można przez zakaz importu węgla ze wschodu. Proste rozwiązania ale mało "polityczne". Dlatego lepiej bombardować prezydentów, wójtów, burmistrzów niezbyt mądrymi petycjami, które świata nie zmieniają. 

Arkadiusz Michałowski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czy w PRLu wkłady do masek byłyby lepiej dostępne?
Czy w PRLu wkłady do masek byłyby lepiej dostępne? 23.01.2019, 03:14
Gdzie w Tomaszowie można kupić wkłady do masek? Tych neopranowych, najbardziej popularnych. W takiej sytuacji powinny być za max. 1,5 zł. Taka wkład powinien być używany max 30 minut, potem zmieniany. Czyli przynajmniej dwa wkłady dziennie.

Przy zakupie dużych ilości na pewno jakiś producent by na te 1,5 zl poszedl. Są (w internecie), po ...3 zł za sztukę. Trzeba kupić 3 + wysyłka. Wychodzi ok 20 zł za 3 maski... Az trudno w to uwiezyc. Naprawdę :O

Tyle badziewia produkuje się w Chinach, w Polsce sprzedając w sklepach "Wszystko za zlotowke" , a wkłady do masek takie drogie i trudno dostępne :( To nie jest bardzo skomplikowany w produkt. 2 warstwowy materiał z tworzywa sztucznego.

Druga sprawa - to jest tak gdy nie ma żadnego handlu państwowego. Za komuny na bank byłyby w Składncy Harcerskiej na Strzeleckiej. Ile tam rzeczy było :O Od butów do podstawówki, mundurka (bo w pierwszych klasach jeszcze w nich chodziliśmy), wszystko było. Czasem się chodziło tylko popatrzeć.

Zabrzmi to oczywiście jak herezja (przywyklem), ale z końcówki PRLu ja jakoś nie pamiętam by czegoś brakowało. Ok, kupowało się dywany na zapas, jakieś meble aż z Rawy, raz na kilka lat! Ale generalnie jedliśmy tak jak teraz, wszystko do szkoły miałem, a od połowy podstawówki czyli właśnie tak od roku 87 sam już to kupowałem. Wszystko było.

Teraz niewidzialna ręką rynku sama często niedowidzi.

Są za to elektryczne odświeżacze powietrza. Philips - który ma zwykle najlepsza relacje jakości do ceny, wycenia najtańszy na trzysta złotych...

Wkładow do masek nie chce się widocznie produkować, bo zysk na tym mały. Nadal wielu ludzi uważa chodzenie w nich za obciach, więc zjawisko wydaje się sezonowe. Przecież my będziemy mieli ten smog w miastach (bo jest w całej Polsce), co najmniej przez najbliższe 10 lat. Do masek musimy się przyzwyczajać.
Adek
Adek 22.01.2019, 19:48
Kotły węglowe 5 klasy spełniają normy i nie widzę powodu dla którego miał bym nie opalać węglem . Mało tego na taki kocioł należy się dotacja. Węgla ze wschodu nie zablokujemy pomijając to że jest i lepszy i tańszy to musieli byśmy wystąpić z Unii żeby to było możliwe więc nie ma co gdybać. I piec to może być do pizzy czy chleba w domach pali się w kotłach.
ETaM
ETaM 22.01.2019, 14:40
Co do tego złego węgla ze wschodu to radzę wziąć się za lekturę opracowań czy badań nad jego parametrami (polecam np ten artykuł https://wysokienapiecie.pl/495… a nie powielać ten narodowy mit o naszym polskim czarnym złocie
m&m
m&m 22.01.2019, 09:30
Celna uwaga w artykule o kosztach dotacji. Dopóki nie uprości się tego systemu wywalając garba w postaci banków, kredytów itd, to taka dotacja jest kpiną i zaprzeczeniem logiki i dobrego gospodarowania. Nigdy efekt takiej "pomocy" nie będzie zadowalający, bo to zwykle oszustwo i nabijanie kabzy bankom. Gdyby Państwo rzeczywiście chciało pomóc, to by po prostu dalo jakieś ulgi przy zakupie i montażu nowych plecy zdejmuje jakiś podatek z ceny zakupu lub nawet z producentów, w ten sposób obniżając cenę. A tak to jest udawanie, że coś się robi.
revolution
revolution 21.01.2019, 07:44
A przepraszam skoro nowe piece węglowe spełniają wszystkie normy emisji i są prawnie dopuszczone do obrotu przez Państwo to z jakiej paki ich użytkownicy mają płacić jakąś kolejną bzdurna opłatę środowiskową mało już oddają w podatkach temu choremu państwu?? Przy tym poziomie zarobków i tak dużym klinie podatkowym długo się pod tym względem w naszym kraju nie zmieni - widać to szczególnie w takich miastach jak Tomaszów gdzie umówmy się ludzie nie zarabiają kokosów.
w_p
w_p 21.01.2019, 00:09
Jechałem kiedyś przez wieś w południowo-wschodniej Polsce i na każdym domu był panel solarny...
he-man
he-man 20.01.2019, 18:06
Dobrym rozwiązaniem byłoby też wprowadzenie możliwości sprzedaży prądy elektrownią przez osoby fizyczne, które mają panele słoneczne. Zwiększyłaby się wtedy ilość takich paneli zmniejszając równocześnie ilość pieców węglowych. I w kraju mielibyśmy więcej prądu który mógłby być tańczy.
Rafał
Rafał 20.01.2019, 15:29
Chciałem wziąć dotacje na piec gazowy, ale warunkiem było wyrzucenie pieca zwykłego i zaspawanie komina itd. To wziąłem kredyt na własną rękę i używam pieca gazowego a jak będzie problem z dostawą gazu, czy jak ostatnio miałem problem finansowy to miałbym zamarznąć a tak to napalę w piecu i będzie ciepło.
Gość
Gość 20.01.2019, 14:15
Podpisuje się pod tym. Petycja od polityków opozycji - hipokryzja - tyle lat mieli na działania. Śmiechu warte - w tm Witko to chyba pierwszy prezydent, który podejmuje jakieś działania i szuka wyjścia - a opozycja zamiast pomagać - to chce zbijać na tym kapitał polityczny. Wstyd. Tak chą niby współpracować - tylko te chęci pokazują jedynie przy rozdziale stołków w komisjach.
Gość
Gość 20.01.2019, 13:36
Zgadzam się, że potrzebne są rozwiązania ustawowe jednak nie mogę zgodzić się z tym, że samorządy nie mogą z tym nic zrobić. Spójrzmy na Kraków, który do 2020r chce zlikwidować możliwość palenia węglem można ? Oczywiście można powiedzieć, że to większe miasto i ma więcej pieniędzy itp. Jeśli chodzi o Tomaszów to najlepiej będzie jak opiszę to na swoim przykładzie. Mieszkam w centrum miasta w kamienicy zarządzanej przez TTBS od około 5-6 lat staram się o podłączenie kamienicy do gazu który jest na całej ulicy Św.Antoniego. Każdy prezes TTBS mówi mi zawsze to samo a mianowicie kamienica jest zadłużona i nie podłączą jej. Dowiedziałem się, że na 13 lokatorów regularnie płaci 7 to jest śmieszne, że reszta lokatorów może mieszkać w centrum i nie płacić czynszu. Dodam jeszcze, że za czynsz w skład którego wchodzi : tylko zimna woda, wywóz śmieci i oczywiście metraż płacę ponad 550 zł. Jedynym rozwiązaniem jakie mi zaproponowano to wyprowadzić się ale przecież to nie jest rozwiązanie bo za mnie przyjdzie kolejny lokator który nie będzie płacił czynszu i zdewastuje mieszkanie. Czy właśnie o to chodzi zarządowi TTBS ?
Podobno od kilku lat po mieście miała chodzić straż miejska i sprawdzać czym się pali w piecu u mnie w kamienicy nie była ani razu.

Jeśli chodzi o politykę centralną to naprawdę nie rozumiem dlaczego nie możemy postawić na odnawialne źródła energii. Oczywiście zaraz odezwali by się górnicy ze strajkami a ja się pytam gdzie górnicy byli jak w centrum Polski upadał przemysł tkacki wtedy siedzieli cicho. Jeśli rząd boi się walki z górnikami to jest jeszcze inne rozwiązanie a mianowicie postawić na odnawialne źródła energii i dalej wydobywać węgiel i sprzedawać go na wschód w ten sposób Polska by się wzbogaciła.

Pozostałe