Badanie uchroni cię przed rakiem

  • 24.01.2019, 11:10 (aktualizacja 24.01.2019, 17:08)
  • Mariusz Strzepek
Badanie uchroni cię przed rakiem
Polacy rzadko zgłaszają się na badania kolonoskopowe. Tymczasem to one pomagają uchronić się przed rakiem jelita grubego. Brak badań profilaktycznych jest przyczyną małej skuteczności leczenia raka okrężnicy.

W ubiegłym roku opublikowane dane Concorde-3, które wskazują, że pod względem pięcioletnich przeżyć Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie. Gorzej jest tylko w Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Chorwacji. Okazuje się, że w naszym kraju pięć lat po wykryciu nowotworu żyje 52,9 proc. chorych.

Dla porównania w Belgii aż 67,9 proc. chorych z tym nowotworem uzyskuje pięcioletnie przeżycia. Specjaliści twierdzą, że gdyby zastosować u nas belgijskie standardy, co roku przeżyłoby o 1365 osób chorujących na raka okrężnicy więcej niż obecnie. Według krajowego Rejestru Nowotworów w 2014 r. zachorowało na raka jelita grubego (okrężnicy i odbytu) 17,4 tys. Polaków, a 11,4 tys. zmarło. Onkolodzy twierdzą, że rakowi jelita można zapobiec, a badania kolonoskopowe mogą uratować życie

Czym jest kolonoskopia?  To wziernikowanie jelita grubego, pozwalające wykryć i podczas tego samego badania usunąć tzw. polipy, z których może się rozwinąć guz złośliwy. W naszym kraju wciąż zbyt mało osób zgłasza się na to badanie. W ramach badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego zgłasza się 17 proc. kwalifikujących się do nich pacjentów, podczas gdy w USA 40 proc., a w Belgii aż 60 proc.

Dlaczego tak się dzieje? Lekarze zapewniają, że badania są na ogół bezbolesna. Można je również wykonać w znieczuleniu ogólnym. Polacy jednak traktują je w sposób wstydliwy. Czasem działa mechanizm tzw. wyparcia, wolą nie wiedzieć. Pojawia się strach przed bólem. Wiele osób uważa, że problemy zdrowotne dotyczą innych.

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Adaś
Adaś 24.01.2019, 15:51
jestem po 50 i nikt nigdy mi nie proponował w przychodni żadnych badań kontrolnych sam wymuszam wszystkie badania
Firgolaszek
Firgolaszek 24.01.2019, 14:49
popieram nie taki diabeł straszny jak go malują, byłem zrobiłem badanie przy okazji okazało się że mam polipy wycięto ale okazało się że nie rakowe.również wykryto żylaki odbytu. Teraz intensywna dieta zmiana trybu życia mięso w odstawkę i będzie dobrze , jestem po 50 trzeba trochę jeszcze pożyć
On@
[email protected] 24.01.2019, 14:33
Pytanie brzmi, czy jakikolwiek lekarz pierwszego kontaktu proponuje kolonoskopie jako badanie profilaktyczne???

Pozostałe