Kolejne przejście dla pieszych zostanie doświetlone

  • 23.01.2019, 23:54 (aktualizacja 24.01.2019, 07:13)
  • Mariusz Strzepek
Kolejne przejście dla pieszych zostanie doświetlone
W ubiegłym roku na ulicy Szerokiej powstało pierwsze w Tomaszowie Mazowieckim dobrze oświetlone przejście dla pieszych. Zarząd Dróg Powiatowych zainstalował je w formie pilotażowej. Lokalizację uzgodniono w radnymi komisji bezpieczeństwa. Rzeczywiście trudno o bardziej właściwe miejsce. Niedługo wcześniej w tym samym miejscu doszło do potrącenia dwójki dzieciaków, biegnących do szkoły.

Wszystko wskazuje, że w tym roku powstanie kolejne takie miejsce. Światła pojawią się na ulicy Św. Antoniego, tuż przy skrzyżowaniu z ulicą Bartosza Głowackiego. Wniosek w tej sprawie złożyli radni z Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych. Obejmował dodatkowo montaż oświetlenia na przejściu przy szkole na Ludwikowie.

Mimo, że komisja budżetu i planowania gospodarczego wnioski odrzuciła (podobnie jak ten dotyczący remontu chodnika przy tej samej ulicy), to życzliwie do pomysłu podszedł starosta Mariusz Węgrzynowski, który oświetlenie zgodził się wprowadzić za pomocą własnej autopoprawki.

Zarząd Dróg Powiatowych przedstawił trzy możliwe warianty doświetlenia przejścia dla pieszych. Pierwszy z nich obejmuje zainstalowanie słupa sygnalizacyjnego przed przejście z montażem doświetlonego znaku D6 na istniejącym słupie linii niskiego napięcia. Przewidywany koszt takiej inwestycji to ok 26 tysięcy złotych.

Drugi wariant, to zainstalowanie dwóch latarń dedykowanych dla przejść dla pieszych wraz z montażem aktywnych podświetlanych znaków D-6. Koszt tego rozwiązania to ok. 25 tysięcy złotych.

Najdroższy jest wariant trzeci. To rozwiązanie analogiczne jak w przypadku tego, jakie zastosowano na ul. Szerokiej Szacuje się, że może kosztować aż 39 tysięcy złotych. Prawdopodobnie, ze względu na szerokość jezdni w tym miejscu może on nie nadawać się do zainstalowania na ul. Św. Antoniego. Szerokość jezdni 11 metrów może oznaczać, że promień doświetlenia przejścia będzie zbyt mały.

- Decyzja Starosty cieszy. To oświetlenie znacznie poprawi bezpieczeństwo w tym miejscu. Traktujemy to jednak jako początek drogi. Podobnych miejsc jest bardzo dużo w całym mieście. Być może udałoby się stworzyć wspólny miejsko - powiatowy program poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Każdego roku moglibyśmy zainstalować co najmniej kilka podobnych udogodnień. Postaramy się wspólnie z panem dyrektorem Szymonem Michalakiem zrobić listę takich miejsc i ustalić priorytety w montażu. Na pewno w pierwszej kolejności powinny sie pojawić na najbardziej ruchliwych ulicach i w okolicach szkół i osiedli mieszkaniowych - mówi Mariusz Strzępek

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

N.N
N.N 01.02.2019, 01:13
Pomysł dobry, jednak w Tomaszowie przydałaby się modernizacja oświetlenia ulicznego, przynajmniej na większych ulicach. I to bez czekania na ich gruntowne remonty. Lampy sodowe najniższych mocy ledwo ćmią, byleby tylko coś było. Ulice niedawno wyremontowane które dostały LEDy to niebo a ziemia w porównaniu z resztą ulic.
jasta
jasta 24.01.2019, 18:29
O w mordę! skąd te ceny! te słupy z tytanu? kable ze złota?.ja
Piotr
Piotr 24.01.2019, 15:03
Dobra robota :-)

Panie Mariuszu może dobrym i o niebo tańszym sposobem byłoby doświetlenie przejścia dla pieszych przy użyciu halogenu i montażu go przy najbliższym słupie oświetleniowym i skierowanie światła na przejście. Takie rozwiązanie można by zastosować na ulicy Nagórzyckiej gdzie Pan fizycznie widział to przejście. Takie rozwiązanie jest zastosowane na skrzyżowaniu w Wiadernie gdzie dochodziło do wielu wypadków. Po montażu halogenu o jasnej barwie światła skrzyżowanie jest wręcz doskonale doświetlone i z daleka je już widać. Pozdrawiam.

mieszkaniec
mieszkaniec 23.01.2019, 23:54
Świetnie! Dziękujemy!

Rondo przy CPNie już na ukończeniu, delektujemy się tutaj zmniejszonym ruchem. Gdy tylko jestem spaceruje teraz ile mogę. Gdy otworzą rondo zacznie się znowu armagedon.
Mati
Mati 23.01.2019, 20:58
W pełni popieram lokalizację

Pozostałe