Najlepsze lody na dworcu?

  • 27.01.2019, 00:00 (aktualizacja 28.01.2019, 13:11)
  • WuPe
Najlepsze lody na dworcu?
Po radości z informacji o dodatkowych połączeniach autobusowych z Warszawą przyszła chwila na chłodną refleksję. 

Jest parę dziwnych faktów i wiadomości rodem z gumowego ucha, które ciężko zrozumieć. Nowe kursy pomijają nasz tomaszowski dworzec. Z racji tego, że jest on znacznie oddalony od centrum rozwiązanie wydaje się  być bardzo ciekawe, ale... Mimo iż miasto wprowadziło nowoczesną i bezpłatną komunikację oraz dodano sporo kursów na pętlę przy naszych dworcach, to mam wrażenie, że rozkład jazdy MZK jest wręcz sabotowany. Otóż nijak nie jest on skomunikowany z przyjazdami i odjazdami dalekobieżnych połączeń.

Czasem mijankę można liczyć w sekundach. Te kilkadziesiąt samochodów, które co dzień przemierza nasze miasto tylko po to by dostarczyć lub odebrać kogoś z dworca wpisuje się w strategię czystego, miejskiego powietrza? Jeszcze do niedawna można było spekulować, czy sporo palący złom ma dostarczać kogoś do pracy, czy na dworzec. Wygrywała opcja pierwsza, powiedzmy że rozumiem, ale od tego czasu przecież sporo się zmieniło. Przy okazji nadmienię, iż mimo trwającego od pięciu miesięcy remontu przy ul św. Antoniego na tablicach niektórych przystanków wciąż widnieje nieaktualny rozkład jazdy. Taka błahostka, a wystarczyłoby zmienić naklejkę...

Przystankami MZK z których korzystać będzie warszawski Polonus zarządza Urząd Miasta i to on musiał wydać na to zgodę. Czyli z jednej strony ten sam UM wprowadza nowoczesny tabor jednocześnie nie komunikując go z dalekobieżnymi połączeniami (spółka, ale jednak miejska), walczy ze smogiem i zarazem zaprasza do miasta autobusy obcego przewoźnika (czy tablica informacyjna dot. smogu postawiona na pl. Kościuszki, to więcej korzyści niż proste ograniczenie emisji spalin? Chyba tylko medialnych).

To nie koniec, słowo klucz ,,obcy". Otóż, czy ktoś wierzy w przypadek zbieżności odjazdów naszego PKSu i warszawskiego Polonusa? Przykład, kurs z Tomaszowa do Warszawy Polonus 5:45, PKS 6:00, Polonus 9:35, PKS 10:00 i jeszcze na dokładkę PKP 17:34 i Polonus 17:15, czy 18:25, powrót ze stolicy PKS 10:15, Polonus 9:45, PKS 17:00, Polonus 16:15 i 18:00. Duży popyt? Nic z tych rzeczy. Dodatkowo czas przejazdu Polonusa jest oczywiście krótszy... 

Pan Piotr Pogonowski, Dyrektor Zarządzający Polonus mówi na firmowej stronie, iż nowe kursy, to ,,odpowiedź na liczne głosy naszych pasażerów, którzy zgłaszali potrzebę utworzenia komfortowego połączenia autokarowego z dogodnym rozkładem jazdy". Czyżby tłum Warszawiaków nagle zapragnął podróży do naszego miasta? Z tego co się pokątnie dowiedziałem nikt naszego PKSu zbytnio nie szturmował. Może zatem lobby mieszkańców Rawy Mazowieckiej?

Tylko jak to się wtedy ma do konkurencji z naszym miejscowym przewoźnikiem? Ludzie proszą o dodatkowe kursy PKS, który odmawia, ludzie proszą o możliwość dostania się na dworzec MZK, które również odmawia i nagle wspaniałomyślnie znajduje się stołeczny Polonus? Czy ta historia mogła się wydarzyć? Poważnie?

Pierwsze skutki? Cieszmy się, PKS właśnie obniżył ceny biletów na warszawskie kursy. Jednak czy to nie będzie dla nas pasażerów skutek krótkotrwały? Co jeśli Polonus za rok (bo chyba na tyle zawierane są tego typu umowy?) stwierdzi, że nie chce już wozić powietrza, a kursy naszego przewoźnika ekonomicznie odpadną? Co jeśli PKP zabierze ostatnią możliwość szybkiego dotarcia do samego centrum stolicy bez stania w korkach, z możliwością wyprostowania nóg i bez odoru, który w komunikacji samochodowej zdarza się nader często? Kto wtedy wygra?

Uważam, że temat jest bardzo ciekawy. Pominąłem w nim wątki polityczne, a przecież ktoś to wszystko przyklepnął. I o ile jestem w stanie zrozumieć dofinansowanie nierentownych kursów w trosce o pasażera, to nie rozumiem niezdrowej konkurencji.

WuPe
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

black
black 28.01.2019, 11:36
Boże i na co ten artykuł?!? Czy autor chociaż pofatygował sie do MZK? Pulonus ostatnio wprowadził 4 połączenia do Wawy po tym jak rozkład był wprowadzony. Sztuczne problemy jak dl amnie
w_p
w_p 31.01.2019, 11:52
Odp. 1: Tytuł sugeruje problem. 2. Tak. Dalszej części wypowiedzi nie rozumiem.
maniek
maniek 28.01.2019, 16:09
Też nie wiem o co ten ból ,a najlepszy jest tekst "walczy ze smogiem i zarazem zaprasza do miasta autobusy obcego przewoźnika". Przecież te, które zatrzymują się tylko na dworcu też jadą potem przez miasto, więc co to za różnica?
w_p
w_p 31.01.2019, 11:59
Nie rozumiem... Chyba, że czytasz artykuł stosując gwarę ,,wyjazd na miasto"?;-) Hahah;-)
Tom
Tom 27.01.2019, 18:16
Czy ktoś może podać trasę przejazdu tych autobusów na terenie miasta (wg rozkładu Polbus nic nie można zrozumieć- oznaczenia przystanków chyba z księżyca).
zdenek
zdenek 28.01.2019, 12:05
Z Warszawy pierwszy przystanek przy światłach Szeroka/Warszawska, potem przy Galerii, na Antoniego obok sklepu Ewa i ostatni na Sikorskiego przy Dino. Z Tomaszowa pierwszy na Warszawskiej przy Kauflandzie, a drugi przy światłach Warszawska/Roweckiego. Z tego wynika, że będzie jeździł Szeroką, Warszawską i Antoniego.
E
E 29.01.2019, 19:38
Z TM pierwszy przystanek na Antoniego (przy Głowackiego), drugi obok DH "Tomasz", trzeci na Warszawskiej przy Kauflandzie... info od kierowcy Polonusa.
Pomysłowy Dobromir
Pomysłowy Dobromir 27.01.2019, 12:18
Jeżeli ktoś przenosi warsztat samochodowy i garaże do dworca autobusowego, to może dworzec autobusowy przenieść do szpitala? Albo do muzeum ??? XD
Marianna
Marianna 27.01.2019, 10:58
PKS upadł ponieważ kierowcy nie wydawali biletów, kasę brali do kieszenie wiec z biegiem czasu dla przewoźnika stało się to nieopłacalne. I wiem co mowię bo latami jeździłam
Podróżna
Podróżna 26.01.2019, 18:36
A czemu teraz zastanawiamy się nad połączeniami z Warszawą , których w Tomaszowie Mazowieckim naprawdę było bardzo mało i problematycznym stawał się wyjazd z naszego kochanego miasta do Warszawy ( wbrew pozorom nie każdy w naszym mieście jest właścicielem samochodu) - szczególnie w trakcie wakacji w niedziele , gdy nie kursował autobus miejscowy - szybkie połączenie do Warszawy -bo był odwołany a Ci co musieli wyjechać ? a to niech radzą sobie sami.
A nasz miejscowy przewoźnik - chyba nie jest zainteresowany utrzymywaniem połączeń - całkowicie skasowane połączenia do Łodzi - bo się podobno nie opłacało! Opłaca się za to innemu przewoźnikowi, który ustala ceny jakie chce . Jaki ten nasz dworzec jest - jak wygląda - przecież to smętna resztka tego co było kiedyś - brak kasy, brak wiaty, jakiegokolwiek zadaszenia gdzie można byłoby schować się przed deszczem czy słońcem, pseudo poczekalnia - malutka i o niezbyt ciekawym zapachu . Sporo jeżdżę ale w porównaniu do innych miast Tomaszów Mazowiecki wygląda bardzo nędznie.
@ Emka - tomaszowskie autobusy - chociaż nie wszystkie mają przystanki w mieście - przy Lidlu i przy ZUS-ie , przy Kościele Sw. Antoniego i przy DH Tomasz.
aaa jeszcze jedno - Polonus odjeżdża z dworca autobusowego w piątek widziałam osobiście jak podjechał i ustawił się na stanowisku odjazdów do Warszawy.
w_p
w_p 31.01.2019, 12:19
Trasy i obsługiwane dworce nie zawsze zależą od przewoźnika. Bus sobie zrobi dworzec na byle parkingu, jest też szybszy i mimo iż człowiek czuje się w nim jak kapusta kiszona, to wolał ten środek transportu niż bardziej komfortowy autobus, czy PKP. Ja również sporo jeżdżę i aż tak źle nie jest. Małą poczekalnię łatwo ogrzać;-) Czy to Wieluń, Piotrków, czy dworzec zachodni w Warszawie, śmierdzi i jest paskudnie wszędzie;-)
Emka
Emka 26.01.2019, 20:43
Tak, przystanki są, ale w drodze powrotnej z Warszawy, natomiast do Warszawy jedynym przystankiem jest dworzec. Przynajmniej dla PKS o 6 rano.
.
. 27.01.2019, 17:53
Dla wszystkich. Prawdę piszesz.
Podróżny
Podróżny 26.01.2019, 12:10
Przyczyny drastycznego zmniejszania ilości kursów (połączeń) mogły być kłopoty naszego PKS z:
- taborem (przestarzały, za duże autobusy,
- brak kontroli pasażerów (obciążenia na poszczególnych liniach),
- likwidacja niby nieopłacalnych kursów,
- brak kursów do dworca Łódź Kaliska (odjazdy autobusów do innych państw),
- zatrudnienie w spółce prezesa z zewnątrz (Łodzi),
- polityka kadrowa.
Więcej na te tematy mogą powiedzieć byli i obecni kierowcy PKS.
Polecam lekturę starych rozkładów PKS (posiada bardzo ciekawy rozkład PKS naszego województwa z 2005/2006 roku - posiada 568 stron).
On@
[email protected] 26.01.2019, 10:30
O tak, lody z automatu przy dworcu najlepsze!
Bigos
Bigos 26.01.2019, 18:08
a nie lody !
Kibic
Kibic 26.01.2019, 05:51
Wpuszczając Polonusa tak się dba o miejscowa firme(który ptak sra do swojego gniazda?)
Emka
Emka 26.01.2019, 01:40
Ja się zastanawiam czemu Tomaszowskie PKSy nie mają przystanku na pl. Kościuszki, jak to dawniej bywało. Wielu osobom ulatwiloby to dotarcie na autobus, wyobrazam sobie, ze dotarcie na dworzec z innej czesci miasta moze byc kłopotliwe.

Pozostałe