2 tysiące złotych - na co je wydać?

  • 27.01.2019, 17:03 (aktualizacja 27.01.2019 20:55)
  • Bartłomiej Grzywacz
2 tysiące złotych - na co je wydać?
Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim przyznał wsparcie w formie dotacji ze środków przeznaczonych na finansowanie zadań publicznych w ramach budżetu Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki na rok 2019 w ramach zakresu upowszechniania kultury fizycznej. Dotacje te na chwilę obecną dotyczą dyscyplin sportowych: piłka nożna mężczyzn oraz piłka siatkowa mężczyzn. Są to fundusze na okres 2 stycznia 2019 - 30 czerwca 2019.

Jeżeli chodzi o przypadek dwóch z pięciu przyznanych kwot. Oferta numer jeden dotyczyła Uczniowskiego Klubu Sportowego "Niezapominajki". Piłkarze Pana Ryszarda Reka otrzymali kwotę 2500 tysiąca złotych. Biorąc pod uwagę, iż jest to niewielka grupa zawodników, oraz sam fakt, iż Akademia ta jest prowadzona mało profesjonalny sposób - nie jest to kwota mała.

Druga oferta dotyczy Akademii Piłkarskiej UKS "Mazovia" - dla wielu mieszkańców najlepszej w mieście. Akademia od wielu lat w sposób wzorowy wychowuje piłkarzy mając sukcesy na różnym polu szkolenia. Sam 2018 rok obfitował w sukcesy sportowe takie jak m.in. awans do finału wojewódzkiego o Puchar Tymbarka (Z Podwórka na Stadion). Niewiele wówczas brakło, aby chłopcy z rocznika 2006 pojechali na stadion Narodowy reprezentować nasze miasto w Mistrzostwach Polski.

Pierwszy awans do ligi wojewódzkiej od kilku lat wywalczyli nasi jedyni juniorzy w mieście z rocznika 2001. Świetnie prezentuje się także rocznik 2003; oraz 2011. Trzecie miejsce w województwie zajął rocznik 2009. Mazovia wychowała wielu piłkarzy, którzy dzisiaj szukają swojego miejsca już nie tylko na poziomie lokalnym, ale także na poziomie krajowym jak choćby podopieczni Marcina Pogorzały (dziś trener ŁKS Łódź).

Powyższe fakty nie wpływają jednak na decyzję Miasta dotyczącą dofinansowania. 150 trenujących w Akademii dzieci otrzymało od władz dotację w kwocie dwóch tysięcy złotych! Dzieląc te pieniądze na całe półrocze, każde trenujące dziecko zostało wsparte kwotą 13 złotych i 30 groszy, co przekłada się na około 2 złote i 22 grosze miesięcznie!

Nie mam pojęcia, jakimi kryteriami kieruje się miasto, przyznając te dotacje. Po ostatniej mojej rozmowie z Panią Prezydent, którą odbyłem już jakiś czas temu - głównym wskaźnikiem miały być sukcesy sportowe, a tych w Mazovii nie brakowało. Nie wiem, kto doradza Panu Prezydentowi w tym zakresie, nie wiem jaką wiedzę mają ci ludzie-ale sądząc po kwocie, jaką otrzymała Mazovia - są to ludzie kompletnie bez wyobraźni.

Z pewnością za chwilę pojawią się głosy, które będą pisać...że w drugim półrocza ta kwota będzie wyższa. W poprzednim też taka miała być, a klub dostał 2000 za miesiące: od lipca do grudnia (pierwsze półrocze: 9 tysięcy).

Podobny przykład można przytoczyć w przypadku dzieci z Kawalerii Tomaszów Mazowiecki. Wojskowi do dyspozycji dostali kwotę....1000 złotych. W Kawalerii dzieci jest znacznie mniej. Dzisiaj trenują dwie grupy. Oczyma wyobraźni widzę Pana Piotra Mostowskiego siedzącego przy swoim biurku pełnego "radości" i planującego wydatki na pierwsze półrocze. Panu Piotrowi życzymy, aby udało się coś "odłożyć".

W pozostałych przypadkach: Akademia piłkarska Lechii na organizację szkolenia i organizację współzawodnictwa otrzymała 350 tysięcy złotych, więc myślę, że rodzice dzieci wreszcie będą mogli liczyć na kilkuprocentową obniżkę składek, które dziś są wysokie (100 złotych). Klub siatkarskiej Lechii może liczyć na kwotę 357 tysięcy złotych.

 

Oferta Nr 1   

UKS „Niezapominajki” w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Ks. J. Popiełuszki 2

Tytuł zadania: Organizacja szkolenia oraz współzawodnictwa sportowego w piłce nożnej chłopców rocznik: 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014

- kwota udzielonej dotacji  2 500,00 zł

 

Oferta Nr 2   

Akademia Piłkarska UKS „Mazovia” w Tomaszowie Mazowiecki, ul. Bukowa 20               

Tytuł zadania: Organizacja szkolenia  i współzawodnictwa sportowego w piłce nożnej mężczyzn

- kwota udzielonej dotacji 2 000,00  zł

 

Oferta Nr 3   

WKS „Kawaleria” w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Piłsudskiego 72         

Tytuł zadania: Organizacja szkolenia  oraz współzawodnictwa  sportowego w zakresie piłki nożnej dzieci

- kwota udzielonej dotacji 1 000,00 zł

 

Oferta Nr 4

KP RKS Lechia 1923 w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Nowowiejska 9/27

Tytuł zadania: Organizacja szkolenia oraz współzawodnictwa sportowego w piłce nożnej mężczyzn

- kwota udzielonej dotacji 350 000,00 zł

 

 

Oferta Nr 5   

KS „LECHIA” w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Mościckiego 38 lokal 5

Tytuł zadania: Organizacja oraz prowadzenie szkolenia sportowego i udział we współzawodnictwie sportowym w zakresie piłki siatkowej mężczyzn w 2019 roku

- kwota udzielonej dotacji  357 000,00 zł

Bartłomiej Grzywacz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

varan
varan 28.01.2019, 12:27
"Nie mam pojęcia, jakimi kryteriami kieruje się miasto, przyznając te dotacje. Po ostatniej mojej rozmowie z Panią Prezydent, którą odbyłem już jakiś czas temu - głównym wskaźnikiem miały być sukcesy sportowe."
Nie wiem czy się śmiać, czy płakać nad takim tokiem rozumowania. W jaki sposób klub dostający 2 tyś ma dorównać sukcesami klubowi dostającemu wielokrotnie więcej - pytanie ile Lechia z kwoty 350 tyś przeznaczy na piłkę młodzieżową ?
Już samo wymaganie sukcesów/wyników od 7-8 latków jest chorym podejściem! W Polsce najważniejszy jest wynik, a nie zwraca się uwagi na wyszkolenie techniczne od którego należy zaczynać szkolenie, następnie przygotowanie fizyczne, a dopiero póżniej taktyka i wyniki, ale to dopiero w okolicach 15 roku życia powinno nabierać znaczenia.
A u nas na odwrót. Podniecamy się że drużyna 11 latków okazała się najlepsza w całym sezonie ligowym,ale zupełnie nie interesuje nikogo czy ta drużyna jest w stanie wymienić między sobą 7-10 podań w jednej akcji. A nie umie, ponieważ oglądając ekstraklasę często przez długi okres nie można doczekać się akcji z 3 celnymi podaniami, a zawodnicy nawet nie potrafią przyjąć piłki, w efekcie czego ogrywają nas "potęgi" z Luksemburga, Litwy, Macedonii, czy Czarnogóry. I nawet jeśli liczba szkółek na takich zasadach zwiększy się jeszcze dwukrotnie, to o sukcesach w seniorskiej piłce możemy zapomnieć.
Miarą sukcesów klubów młodzieżowych powinna być np ilość wychowanków grających w poszczególnych ligach seniorskich.
ps. Bez względu na kryteria , to dotacje w wysokości, a raczej w niskości, 2 tyś na 6 miesięcy moim zdaniem powinny dyskwalifikować dożywotnio takie osoby jako urzędników.
kibic
kibic 28.01.2019, 21:58
Bardzo mądrze napisałeś o naszym systemie szkolenia. To tragedia jak u nas szkoli się dzieciaków. Liczy się przedewszystkim zapłacona składka i wynik, a w wieku 16-17 lat to już nie ma kto grać
Autor
Autor 28.01.2019, 22:21
To fakt, a niewielu zdaje sobie sprawę że wynik to sprawa drugorzędna, choć nie zmienia to faktu, że wyniki są odzwierciedleniem tego co potrafi dana grupa.
Mirek
Mirek 28.01.2019, 06:46
Przeczytałem sobie na spokojnie tekst, do tego również komentarze i zauważyłem, że czepianie się życia osobistego jest teraz powszechne. Szkoda tylko, że niektórzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem (a tego uczy się dzieci już od 1 kl sp.), bo wyraźnie jest w tekście napisane, że "Dotacje te na chwilę obecną dotyczą dyscyplin sportowych: piłka nożna mężczyzn oraz piłka siatkowa mężczyzn"! - ktoś już o tym wspomniał w komentarzu. Do tego jeżeli mezczyzn, to i dzieci - akademia, bo tak były budowane dotacje na ten rok. Niby jedno słowo, a widać robi różnicę i trzeba to tłumaczyć, gdzie inni starali się to już uczynic przede mną.
Rozumiem też, dlaczego autor nie zwrócił swojej uwagi w kierunku siatkarzy - ponieważ dotacje dostał tylko jeden klub, nie ma więc jak ich porównać na tle z innymi.
Może i autor mógł niektóre rzeczy przemilczeć i nie pisać, bądź ubrać w inne słowa, ale osobiście i bez bicia cieszę się, że np. opisał jakich osiągnięć dokonały dzieci z innego klubu niż Lechia, bo szczerze mówiąc nie miałem o tym pojęcia. Nie ukrywajmy, że Lechia w mieście jest nr 1 i każdy wie czego się "dorobila", ale warto być również sprawiedliwym i spojrzeć na inne Akademie.
Do tego artykuł tego typu powstal nie pierwszy raz, jak napisał Pan Jan, więc nie wiem po co wspominać o tym gdzie grało i gra dziecko autora, bo jak widać, nie ma to jednak większego znaczenia. Plusem nasztomaszow.pl jest, że nie skupiają się tylko na jednej dyscyplinie, sam autor bardzo szeroko opisuje sekcje łyżwiarzy - chwała mu za to.

Pozdrawiam.
Tendencja.
Tendencja. 27.01.2019, 20:00
Przepraszam, ale ten artykuł tendencyjny i można go odczytać na próbę wywarcia presji i osiagniecia prywatnych celi.Na marginesie, przypomnę autorowi, który podpisał sie pod artykułem, że jeszcze niedawno był beneficjentem jako rodzic urzędowych dotacji dla Akademii Piłkarskiej Lechii (350 dzieci w treningu, śmiem twierdzić ze sukcesy Akademii Lechii tez sa bardzo imponujące).Aktualnie zmienił barwy"klubowe" i teraz (co w pewnym sensie jest zrozumiale, ale malo obiektywne i profesjonalne) domaga sie wiekszych dotacji dla innej organizacji szkolącej młodzież.
Choć Urząd, rozdał by miliony, to i tak komus byloby mało
Życze duzo zdrowia inmniejnwylewanego żalu.
Napisalem się, wiec mysle ze zostanie to opublikowane.
Jan
Jan 27.01.2019, 23:59
Mam tylko jedno pytanie:
Dlaczego Pan w zeszlym roku sie tak nie oburzyl, tylko dopiero teraz?
Tendencja
Tendencja 28.01.2019, 09:32
Ja się nie oburzam.
Chciałbym aby opisane przypadki były traktowane w jednakowy sposób i bez stronniczości
Jan
Jan 27.01.2019, 20:49
Uwazam, ze rodzice dzieci grajacych w Kawalerii i Mazovi, jak ich trenerzy, maja prawo czuc sie poszkodowanymi. Bardzo dobrze, ze powstaja takie artykuly, ktore innym moga otworzyc oczy.
Nie ladne jest natomiast wywlekanie czyjegoś zycia osobistego nawierzch, chyba Pana "Tendencje" troche ponioslo.
Tendencja
Tendencja 27.01.2019, 22:39
Ja też sie zgadzam że te środki powinny być rozdzielone w inny sposób, natomiast, proszę zerknąć na ofertę nr 4.Slowa tam nie ma o dotacji dla Akademii, więc chyba dostali najmniej, czyli nic.......prawda???
Sprawdzone informacje
Sprawdzone informacje 28.01.2019, 14:42
Nieprawda.
KP RKS Lechia dostał dotację w wysokości 350 tys na organizację szkolenia oraz współzawodnictwa sportowego dla mężczyzn zarówno dla seniorów jak i młodzież trenującą w klubie.
Jeśli nie wierzysz to zapytaj w UM (np. Pana Sz. związanego zarówno z UM jak i Lechią) lub Zarząd klubu.
Autor
Autor 27.01.2019, 20:32
Co za bzdury. Zapraszamy do lektury artykułu z 2013 roku. Nie pierwszy raz problem z dofinansowaniem dla Mazovii i Kawalerii jest przez nas poruszany. Zresztą co ma Lechia do całej sprawy? Lechia nie odpowiadała za wysokość tych dotacji.
Na na początku 2018 roku odbyłem w magistracie rozmowę z Panią Prezydent dotyczącą niskiego dofinansowania dla Mazovii (mój syn wówczas grał w Lechii) jak i ogólnie na temat kryteriów ich przyznawania, więc zarzuty są wyssane z palca, a wyciąganie jakiś prywatnych spraw to zwykłe pomówienia. Tendencyjny to jest fakt że 150 dzieci dostało 2000 złotych wsparcia (2.22/zł na miesiąc) i niezależnie czy to Lechia, Mazovia, Kawaleria, czy jakiś inny klub.

Artykuł o którym piszę można znaleźć tutaj:
https://www.nasztomaszow.pl/wi…
Tendencja
Tendencja 27.01.2019, 22:48
Do Autora-skoro to sa pomówienia, to dlaczego Autor wymienił tylko sukcesy Mazovi a nie Kawalerii , czy Akademii Lechii???? W artykule, nie widzę również nagonki na sekcję siatkarską, która dostała jeszcze więcej niz sekcja piłkarska???? Czy to są nadal bezpodstawne pomówienia???
A...przepraszam, to nie sa pomówienia, tylko fakty
Autor
Autor 28.01.2019, 01:37
Zacznijmy od tego że tu nie chodzi o nagonkę. Kawaleria nie ma sukcesów w szkoleniu młodzieży Pamiętam że Kawaleria miała juniorów (bodajże rocznik 2003). Dzisiaj ma dwie grupy (jak dobrze kojarzę: 2005/2006, oraz 2011(. Nie zmienia to faktu, że warto docenić czyjeś starania, gdyż prezes tego klubu to prawdziwy pasjonat i uważamy że to 1000 to mało. Jeżeli chodzi o Lechię. Sukcesów tego klubu nikt nie podważa. Na łamach portalu staramy się informować o sukcesach klubu. Nie wymieniłem ich w artykule, gdyż nie ma sensu poruszać tematu. Lechia dostała solidne pieniądze i z pewnością władze klubu mogą być zadowoleni. Poruszyliśmy temat tych, którzy UM zwyczajnie skrzywdził, a dzieciaki potraktował jak gości zaproszonych do stołu, ale nakarmionych resztkami tego co zostało.
Jan
Jan 28.01.2019, 00:13
Pewnie dlatego, ze sekcja siatkowa jest tylko jedna wymieniona.
Akademia jest podpisana pod Lechie, bo jak juz wspomnialem, do wszystkich zespolow uzyte sa slowa "pilka nozna mezczyzn", nie dzieci.
Co do sukcesow - kazdy wie jakie posiada Lechia, nie ukrywajmy tego, wiec nie ma co się zdziwić, ze autor wspomnial o Mazovi, o ktorej slyszy sie mniej.
Tendencja
Tendencja 28.01.2019, 09:31
Przepraszam, ale dlatego że sekcja siatkarska jest jedyna w mieście to ma dostać wiecej pieniędzy niż pozostałe 4 sekcje razem wzięte?
Uważacie ze to jest fer?
Napinacie się że ktoś, ma swoje zdanie na ten temat i mi sugerujecie ż emnie poniosło.Poproszę o obiektywizm w tej sprawie.Na marginesie dodam, że obecny podział środków nie jest szczęśliwy.
Dlaczego autor dopiero w komentarzu wspomniał o dotacjach dla innych dyscyplin i do tego uwzględnił dane za lata 2017-2018.Dlaczego nie wpisał tego w treści artykułu?
Czy nie uważacie że wtedy byłoby to bardziej obiektywne i profesjonalne?
Jan
Jan 28.01.2019, 14:58
Poniewaz nie ma jeszcze aktualnych danych. A artykul i dotacje dotycza tylko pilki noznej i siatkowli, nie innych sekcji. Pewnie dlatrgo nie ma ich ujetych w artykule. Co jest zrozumiale.
Nie ma tez danych porownawczych odnisnie siatkarzy, fakt jest to nie sprawiedliwe, ze dostali tak duzo na samych siebie.
Jan
Jan 27.01.2019, 20:27
W zeszlym roku powstal podobny artykuł i rowniez tam byla wzmianka o malej ilosci przeznaczonych pieniedzy na Mazovie - jak sie nie myle.
Tak tez uwazam, ze jednak nie ma znaczenia, gdzie gra, czy gralo dziecko autora. To jego osobisty wybor.
WIecej wyrozumialisci zycze.
Tendencja
Tendencja 27.01.2019, 22:52
Tak dokładnie, to Autora osobisty wybór, natomiast skąd te żale, ze miasto nie dalo odpowiednio duzych pieniędzy?
A co z dziećmi, które mają inne pasję, np taniec, plastyk, łyżwy?? Jakoś nikt tego tak nie roztrząsa, tylko inwestuje swoje środki, w przyszłość swojego dziecka.
Autor
Autor 28.01.2019, 01:25
W 2017 roku łyżwiarze z Tomaszowa dostali ponad 150 tysięcy z UM. Tancerze 10 tysięcy :-) W 2018 - łyżwiarze licząc IUKS 9 i KS Pilica dostali ponad 100 tysięcy. Tancerze 8 tysięcy. Widzę że piszę Pan/Pani bzdury nie znając tematu.
Jan
Jan 28.01.2019, 00:09
"Dotacje te na chwilę obecną dotyczą dyscyplin sportowych: piłka nożna mężczyzn oraz piłka siatkowa mężczyzn" - czytanie tekstu ze zrozumieniem.
Autor
Autor 27.01.2019, 20:38
Dokładnie. Tych artykułów było więcej. Pierwszy w 2013 roku. Uważam są instytucje sportowe w tym mieście, które zasługują na pomoc władz miasta, gdyż są w niej osoby, które angażują się całym sobą i to wszystko idzie do przodu. Dzięki temu my rodzice mamy wybór. Jeszcze w zeszłym roku mój ŻAK grał w Lechii (do wrzesnia), ale temat już było poruszony. Nie ma znaczenia czy to Lechia, czy Kawaleria, czy MAZOVIA czy też zespół tańca ludowego, kto i gdzie gra. Chodzi o to aby godziwie wspierać projekty i inicjatywy sportowe, które rokują na przyszłość.
Ekonom
Ekonom 27.01.2019, 19:24
Autor zapomniał o seniorach Lechii. To ich szkolenie, a nie dzieci. Nie oszukujmy sie, ale ta kasa idzie na długi, które narobiły się przed wyborami. Zarząd bogaty, spłaci z własnego majątku. Oczywiście w świetle prawa.
Wtajemniczony
Wtajemniczony 27.01.2019, 20:50
Od nowego sezonu Mazovia też będzie mieć seniorów opartych na chłopcach z rocznika 2001 ;) Będą rozpoczynać od Klasy B
Wojtek
Wojtek 27.01.2019, 19:17
KP RKS Lechia 1923 w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Nowowiejska 9/27

Tytuł zadania: Organizacja szkolenia oraz współzawodnictwa sportowego w piłce nożnej mężczyzn

- kwota udzielonej dotacji 350 000,00 zł

Nie widzę tu ani jednego słowa na temat akademii Lechii, ani na temat dzieci
Pozdrawiam
Sprawdzone informacje
Sprawdzone informacje 28.01.2019, 16:50
Nieprawda.
KP RKS Lechia dostał dotację w wysokości 350 tys na organizację szkolenia oraz współzawodnictwa sportowego dla mężczyzn zarówno dla seniorów jak i młodzież trenującą w klubie.
Jeśli nie wierzysz to zapytaj w UM (np. Pana Sz. związanego zarówno z UM jak i Lechią) lub Zarząd klubu.
Jan
Jan 27.01.2019, 20:34
Tak sie sklada, ze Niezapominajki nie maja seniorow, Mazovia również.
To jest tytul zadania, trudno dzieci nazwac dorosłym czyt. mezczyznami.
Pozatym podobna sytuacja miala miejsce w zeszlym roku.
Tendencja
Tendencja 27.01.2019, 22:42
Tak zgadza się, natomiast Lechia ma seniorów i ma Akademię więc....
Jan
Jan 28.01.2019, 00:01
Tendencja... Czytanie tekstu ze zrozumieniem sie kłania.

Pozostałe