Budżet Powiatu jednogłośnie przyjęty 

  • 02.02.2019, 22:18 (aktualizacja 02.02.2019, 22:45)
  • Joanna Sztymelska
loadingŁaduję odtwarzacz...
W czwartek, 31 stycznia 2019 roku, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się IV sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego. Radni przyjęli między innymi Budżet na rok 2019 wraz z Wieloletnią Prognozą Finansową. Obrady rozpoczęto minutą ciszy ku czci zamordowanego Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Właściwie bez większej dyskusji przyjęto budzęt powiatu na bieżacy rok. Najważniejsze wydatki inwestycyjne związane są z już rozpoczętymi rok wcześniej projektami, współfinansowanymi z środków Unii Europejskiej. Wśród nich znajdują się: Centrum Animacji Społecznej na terenie dawnej "Budowlanki" oraz Modernizacja i Adapcja Warsztatów w Szkole Ponadgimnazjelnej numer 3. Pojawi się też rondo na skrzyżowaniu ulic Zawadzkiej i Elizy Orzeszkowej i ruszy być może adaptacja pomieszczeń pod WTZ-ety na ulicy Majowej. W budzecie znajduje się też szereg inwestycji warunkowych. Ich wykonanie uzależnione jest od możliwości finansowych i pozyskania środków zewnętrznych. Niestety pojawią się nowe kredyty w wysokości ponad 14 mln złotych i wzrasta też zadłużenie Powiatu do 55 milionów złotych,  

- Chciałbym podziękować Panu Staroście za to, że mimo iż komisja budżetu odrzuciła wszystkie moje wnioski złożone na ten rok, to jednak jeden z nich trafił ostatecznie do realizacji. Mówię o doświetleniu przejścia dla pieszych u zbiegu ulic Św. Antoniego oraz Bartosza Głowackiego. Dziękuję również za przystąpienie do realizaji kolejnego mojego wniosku, czyli budowy nowej siedziby dla warsztatów terapii zajęciowej. W poprzedniej kadencji nie udało się tego zrobić. Muszę jednak wyrazić swoje ubolewanie, ponieważ był wniosek dotyczący remontu chodnika wzdłuż ulicy Św. Antoniego na odcinku od ronda im. Tomaszowskich Olimpijczyków do Brzustówki. Bardzo wiele osób o to prosi. Przy okazji robiąc ten chodnik moglibyśmy zrboić zatoczkę dla autobusów przy ul. Batalionów Chlopskich. Szkoda też, że zniknęły pieniądze na inwwestycje w szpitalu. Proszę Panie Starosto mieć na uwadze m.in. wymianę łóżek na oddziale rehabilitacji - mówił Mariusz Strzępek

Kolejny punktem obrad było rozpatrzenie projektu i podjęcie uchwały w sprawie ustalania wysokości i zasad wypłaty diet dla radnych. Zanim jednak został on przegłosowany ogłoszono krótką przerwę. Uchwała budziła sporo emocji, ponieważ pojawił się wniosek o uregulowanie stawek diet i ustalenie ich na jednolitym poziomie dla radnych we wszystkich komisjach problemowych. Dotąd osoby zasiadające w komisji rewizyjnej miały wypłacane diety o 500 złotych wyższe niż członkowie innych komisji. Efekt był taki, że do komisji rewizyjnej był nadmiar chętnych, co skutkowało brakiem kandydatów do pracy w innych komisjach. Radni zmiany przyjęli jednogłośnie.

Dwie uchwały "geodezyjne"  dotyczyły przedłużenia dzierżawy należących do Powiatu Tomaszowskiego. Obejmowały zgody na dzierżawę w trybie bezprzetargowym części nieruchomości o powierzchni 250 m2 , oznaczonej numerem działki 306 położonej w obrębie 7 Tomaszowa Mazowieckiego (ulica Nowowiejska) oraz części nieruchomości o powierzchni 45 m², oznaczonej numerem działki 785/9, położonej w obrębie 23 Tomaszowa Mazowieckiego (ulica Jana Pawła II). W odniesieniu do ulicy Nowowiejskiej pojawił się temat budowy tzw. prawoskrętu na skrzyżowaniu z ulicą Konstytucji 3-go Maja. W tym miejscu tworzą się trudne do rozładowania korki. 

Staramy się pozyskać środki na dużą inwestycję na ulicy Popiełuszki. Część prac obejmie także ulicę Nowowiejską. Dlatego podjęliśmy decyzję o dzierżawie terenu jedynie na okres trzech lat a nie dłużej. Na dzień dzisiejszy nie wiemy jeszcze dokładnie jak będzie to wszystko wyglądać - wyjaśniał Starosta Mariusz Węgrzynowski. 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 09.02.2019, 21:11
"Budżet powiatu jednogłośnie przyjęty" - cytat tytułu powyżej. A - jak miał być przyjęty ?! Przecież tego budżetu powiatu nikt z radnych, czyli tzw. przedstawicieli nas - wyborców w ogóle nie czytał. Ci nasi - tzw. przedstawiciele, to kupa dziada bez zelówek, a nie jacyś-tam przedstawiciele kogokolwiek. To cwaniactwo, którego jedynym celem było dorwanie tego mandatu radnego i wydojenie z tego mandatu maksymalnej kasiorki i stworzenie sobie (oczywiście - przecież nie wyborcom) odpowiednich lokalnych układzików. I - o czym Pan pisze p. Mariuszu ?!?!?! To jest jakiś samorządowy matrix !!!
question
question 03.02.2019, 21:50
Pani Joasiu - nie żebym się czepiał - w naszym mieście jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 - nie Szkoła Ponadgimnazjalna nr 3, drugi kwiatek - adaptacja pomieszczeń pod WTZ-ety na ul. Majowej. Na ul. Majowej nie ma Warsztatów Terapii Zajęciowej. Planowane jest ich przeniesienie po remoncie budynków nie na ul. Majowej (bo gdzie wtedy odbywałby się ruch drogowy, skoro na ulicy stanęły by budynki) tylko na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (zostało tam jeszcze trochę miejsca to proponowałbym otworzyć małe ZOO). Chyba, że wypowiedź cytowana jest dosłownie - to uwagi powyższe kieruję do szanownego Pana Radnego.
Na zakończenie - czuję niedosyt, bo brakło mi w materiale odpowiedzi na pytania zadane przez Radnego Łuczaka.
Projektant Mody
Projektant Mody 03.02.2019, 16:17
"ruszy być może adaptacja pomieszczeń pod WTZ-ety na ulicy Majowej" - to musice potroić zaplanowany, na to zadanie budżet.

Pozostałe