Jak sprawdzić, czy widnieje się w krajowym rejestrze długów

  • 04.02.2019, 11:48
  • redakcja
Jak sprawdzić, czy widnieje się w krajowym rejestrze długów
Polska posiada trzy biura informacji gospodarczej, które zajmują się między innymi gromadzeniem informacji o dłużnikach. Jednym z nich jest krajowy rejestr długów – który równocześnie zdaje się być również tym najpopularniejszym. W dzisiejszym wpisie spróbujemy nieco dokładniej spojrzeć na tą kwestię oraz zgodnie z tytułem odpowiedzieć na pytanie: jak sprawdzić, czy widnieje się w krajowym rejestrze długów.

Krajowy rejestr długów: kto może nas tam umieścić? 

Firmy windykacyjne, gminy oraz różnego rodzaju firmy to jednostki posiadające prawo do umieszczania w krajowym rejestrze długów informacji o osobach zalegających z zapłatą. Można się tam znaleźć, gdy zostaną spełnione następujące warunki:

 

  • dług jest przeterminowany ( o co najmniej 60 dni)

  • dług nie może być niższy niż:

  • 200 złotych (w przypadku konsumenta)

  • 500 złotych (w przypadku firm).

 

Dodatkowym warunkiem jest to, by dłużnik został poinformowany o zamiarze wpisania go do rejestrów. Można go powiadomić w dwojaki sposób: informacją przekazaną do rąk własnych bądź listownie (list polecony). Ale uwaga – w przypadku, gdy do KRD chce nas zgłosić osoba fizyczna – proces jest znacznie prostszy – wszystko, czego potrzeba to wyrok sądu który potwierdza istnienie roszczenia. Z tego powodu tym bardziej warto wiedzieć jak można sprawdzić, czy jest się w krajowym rejestrze dłużników.


Krajowy rejestr długów: jak sprawdzić? 

 

Raz na pół roku przysługuje każdemu obywatelowi RP prawo do sprawdzenia raportu na swój temat – bezpłatne. Każde dodatkowe sprawdzenie jest już odpłatne (3 zł). Po uzyskaniu raportu z rejestru zyskasz wiedzę na temat tego czy jesteś dopisany do bazy danych dłużników. Co więcej, będziesz też dzięki temu wiedzieć kto Cię do tej listy dopisał i na jakiej podstawie. W raporcie znajduje się także notka na temat wysokości Twoich zobowiązań.

 

Warto też zajrzeć na https://www.banksecrets.eu/lv/, aby zdobyć więcej wiedzy na ten i pokrewne tematy i zadbać o swoją przyszłość finansową – świadomie, rezolutnie i w naprawdę mądry, właściwy sposób.

Powiązane artykuły:

https://ekutno.pl/pl/642_materialy_partnera/39186_kiedy_op_aca_si_zak_adanie_karty_debetowej.html

https://www.zvami.tv/wiadomosci/s/3635,pozyczki-dla-zadluzonych-wady-i-zalety

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe