Symbol jedności narodów

  • 05.02.2019, 22:12
  • Sławomir Żegota
Symbol jedności narodów
26 maja 1986 roku, gdy przystąpienie Hiszpanii i Portugalii do Unii Europejskiej zwiększyło liczbę jej członków do 12, flagą Unii Europejskiej została dotychczasowa (od 1955 r.) flaga Rady Europy. Na błękitnym tle przedstawia ona krąg 12 złotych pięcioramiennych gwiazd, które nie stykają się. Według oficjalnej wykładni, dwunastka jest tu symbolem zarówno doskonałości (jest ona podzielna przez 2, 3, 4 i 6), jak i pełni (12 miesięcy roku, 12 godzin dnia, 12 znaków Zodiaku itp.).

Odwołuje się też do tradycji kultury europejskiej: 12 prac Herkulesa z mitologii greckiej, 12 pokoleń Izraela i 12 Apostołów z tradycji judeo-chrześcijańskiej. To dlatego liczba gwiazd pozostała niezmieniona, gdy w 1995 r. liczba państw członkowskich Unii zwiększyła się do 15. Gwiazdy są ułożone na fladze jak godziny na tarczy zegara, ich krąg zaś ma przedstawiać jedność narodów Europy.

Wygląd flagi europejskiej ustalano w latach 1950-55 w ciągu długich sporów. Rozpatrywano 101 projektów (koła, krzyże, gwiazdy, słońca, trójkąty itp.) przedstawionych przez artystów, heraldyków i euroentuzjastów. W 1953 r. Rada Europy, pierwsza powojenna organizacja integracji europejskiej, zdecydowała się na krąg gwiazd. Upłynęły dwa kolejne lata nim zostały one umieszczone na błękitnym tle. Miał on być kolorem wykraczającym poza więzi państwowe, ponadto pozostałe barwy były już, według Rady Europy, symbolami innych kontynentów

SZTANDAR MARYI

Autorem projektu przyjętego przez Radę Europy był Arsene Heitz z Alzacji. Gdy odpowiedzialny za sprawę flagi europejskiej dyrektor służb prasowych Rady Europy Paul Lévy zaproponował mu zrobienie projektu, Heitzowi przyszło na myśl umieszczenie na fladze dwunastu gwiazd z Cudownego Medalika, znanego z objawień Matki Bożej św. Katarzynie Labouré w Paryżu (1830 r.), i umieszczenie ich na tle koloru maryjnego.

Europejska flaga jest więc w zamyśle jej twórcy sztandarem Maryi, do której Kościół odnosi słowa biblijnej Księgi Apokalipsy św. Jana: "Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu" (Ap 12, 1).

W dodatku jednogłośne zatwierdzenie flagi przez Komitet Ministrów Rady Europy dokonało się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia 1955 r. Niektórzy widzą w tym świadome działanie Lévy'ego, który od początku zdecydowany był na "projekt maryjny" i starał się go przeforsować, unikając jednak odwoływania się do jego znaczeń religijnych.

Przed głosowaniem w Komitecie Ministrów Robert Schuman i Konrad Adenauer modlili się razem w katedrze w Strasburgu przed znajdującą się tam figurą Niepokalanej w koronie złożonej z dwunastu gwiazd. Gdy 21 października 1956 r. po raz pierwszy na gmachu publicznym zawisła flaga europejska, budynkiem tym była właśnie strasburska katedra.

W tamtej kadencji z inicjatywy obecnego Starosty w minionej kadencji Rada Powiatu podjęła uchwałę o Zawierzeniu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego Matce Bożej. Kilka tygodni temu zdjęto flagę Unii Europejskiej z budynku Starostwa Powiatowego a wisi ona non stop na wszystkich niemal katedrach w miastach całej Europy z katedrą w Strasburgu włącznie.

Co  mam powiedzieć obecnie dzieciom i młodzieży. A tym co kiedyś przecierali europejski szlaki, teraz już dorosłym osobom, które posiadają wiedze o historii powstania flagi Unii. Jeżdżą od 25 lat ze mną do krajów Unii Europejskiej.   Wszędzie szanują symbole chrześcijańskie w tym Maryjne zawarte na fladze, a u nas rajcy zawierzają miasto Matce Boskiej, a symbole z nią związane zdejmują  ze ścian.

Co gorsze na interpelacje w tej sprawie panuje głucha cisza.

Sławomir Żegota
Podziel się:
Oceń:

Zdjęcia (5)

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Paweł S.
Paweł S. 08.02.2019, 13:01
Symbole Maryjne najbardziej "szanowane" są we Francji. Z tego powodu "postępowi" Francuzi nie tyle zdejmują jakieś tam flagi, ale dokonują kompleksowych rozbiórek katolickich światyń. Ech, Panie Żegota! Gdybym nie wiedział, że głupota, to bym myślał, że prowokacja...
m&m
m&m 07.02.2019, 14:50
huehue całkiem to zaskakujące. Ciekawie teraz wygląda ten symbol w zestawieniu z całą świeckością i postępowością modną teraz w ue. Czas wracać do korzeni!!
RDC
RDC 06.02.2019, 19:47
Panie Radny proponuje zrobić coś konkretnego dla społeczeństwa . Jakieś propozycje ? Pomysły ? Inicjatywy ? Tylko proszę uprzejmie , bez ruszania budżetu i tak zresztą skromnego .
2@
[email protected] 06.02.2019, 19:22
A dlaczego tutaj ,tutaj jak widać na zdjęciu pracowmnicy Starostwa palą papieroski, to ciekawe, może w tym kąciku mają palarnie? Ktoś wie?
Eufemizm
Eufemizm 06.02.2019, 14:13
"Wszędzie szanują symbole chrześcijańskie w tym Maryjne zawarte na fladze (...)." Raczej z tym to różnie bywa. Ale faktycznie decyzja dziwna. Może są w praniu?
Marek
Marek 06.02.2019, 13:19
Nacisgane na sile. Dzis nikt nie kojarzy tej flagi z tym co jest napisane w tekscie. Moze dobrze abysmy dowiedzieli sie jaki wartosci przyswiecały zalozycielom zjednoczonej Europy, a w szczegolnosci tym ktorzy w wiekszosci zasiadaja w palacach i na wysciełanych fotelach w instutucjach europejskich. To im nalezy wszem i wobec trabic do ucha jakie idealy przyswiecaly piwstajacej wspolnocie. Dzis o tych idealach zapominaja Ci o ktorych mowa wyzej, oni.probuja narzucic swoja narracje, ideologie zaczerpnieta raczej z wzorcow wdchodnich a nie chca widziec idealow zachodnich. Jak ktos chcialby sie zaintetesowac to niech poczyta jakie idealy przyswiecaly intetnacjonalistom komunistycznym skupionym w tzw miedzynarodowce socjalistycznej i porowna z tym co teraz dzieje sie w Europie.
w_p
w_p 06.02.2019, 09:33
Głupi i prowokacyjny tekst. A to zdanie: ,,Wszędzie szanują symbole chrześcijańskie" - gdzie dokładnie? Przecież jest dokładnie odwrotnie;-)
hehe
hehe 06.02.2019, 08:11
zacnie sfotografowana palarnia :-)
.
. 05.02.2019, 23:33
Ładne zdjęcie. Skoro te budynki już są to fotografujmy je w zacny sposób.

Pozostałe