OSP UJAZD SZKOLI NAJMŁODSZYCH

  • 05.02.2019, 09:59 (aktualizacja 10.02.2019, 22:41)
  • Mariusz Strzepek
OSP UJAZD SZKOLI NAJMŁODSZYCH
Od początku października Ochotnicza Straż Pożarna w Ujeździe prowadzi zajęcia edukacyjne w grupie sześciolatków w Przedszkolu Samorządowym w Ujeździe.

Rozmowy o drużynie zostały rozpoczęte przed wakacjami a we wrześniu został zatwierdzony plan działania drużyny oraz rozpoczęły się poszukiwania funduszy na zorganizowanie Dziecięcej Drużyny Pożarniczej. Dzięki uprzejmości władz gminy Ujazd, które finansowo wsparły tę inicjatywę, mali druhowie otrzymali umundurowanie.

Spotkania odbywają się w soboty w przedszkolu w Ujeździe. Na zajęciach są omawiane tematy związane z pracą strażaków-ochotników, takie jak: działania przy pożarach, wypadkach, używanym sprzęcie specjalistycznym.

Podczas zwiedzania naszej straży dzieci mogły zobaczyć remizę oraz zaznajomić się z tradycjami strażackimi, zdjęciami oraz prowadzoną kroniką. Na ćwiczeniach poruszane są też tematy związane z udzielaniem pierwszej pomocy m.in. resuscytacją krążeniowo-oddechową, opatrywanie ran czy dzwonienie pod numery alarmowe. Omawiane są także zagadnienia ogólnie pojętego bezpieczeństwa.

W ramach spotkań prowadzone są gry i zabawy związane z pożarnictwem. Ponadto mali strażacy odwiedzili do tej pory Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie zobaczyli jak wygląda służba w tej formacji, jej wyposażenie oraz odwiedzili salę edukacyjną Ognik, w której prowadzi się zajęcia dla dzieci z obszaru bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W najbliższym czasie mali druhowie wezmą udział w pogadankach z policjantem, który zaznajomi ich z zasadami ruchu drogowego, leśnikiem oraz weterynarzem.

Zajęcia od początku cieszą się dużym zainteresowaniem o czym świadczy frekwencja małych. Dzieci zadają dużo pytań związanych z tematyką zajęć, chętnie biorą udział w ćwiczeniach, pokazach jak i zabawach.

Mamy nadzieje, że w najbliższym czasie drużyna wystartuje w zawodach. Bardzo miłym okazał się dla nas prezent z okazji Świąt Bożego Narodzenia, ponieważ otrzymaliśmy od drużyny duży, smaczny, wykończony strażackimi motywami tort. Jesteśmy przekonani, że współpraca z naszymi małymi druhami oraz Przedszkolem Samorządowym w Ujeździe będzie trwała jak najdłużej. Jesteśmy zadowoleni z efektów, które udało się nam uzyskać.

***

Na zakończenie chcielibyśmy również, krótko podsumować miniony rok. Druhowie z Ujazdu brali udział w 128 wyjazdach alarmowych, w tym były wyjazdy do dużych pożarów. Do nich należy akcja gaszenia wysypiska śmieci w Zgierzu, gdzie 4 dni pomagaliśmy w opanowaniu żywiołu czy też pożar szwalni w Rokicinach Kolonii. Lipiec to pracowity okres związany z dużymi opadami deszczu oraz podtopieniami na terenie Ujazdu.

Oprócz akcji ratowniczo-gaśniczych druhowie z Ujazdu brali udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych w naszej gminie. Orkiestra dęta działająca przy naszej jednostce dawała koncerty w GOK, na Dniach Ujazdu, uroczystościach państwowych jak i kościelnych. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc w utworzeniu albumu „Gmina Ujazd i jej mieszkańcy w dawnej fotografii”. Dzięki zaproszeniom od sołtysów druhowie jeździli do miejscowości by zaprezentować sprzęt oraz przeprowadzeniu pogadanek z mieszkańcami na temat pierwszej pomocy czy zachowania się przy wystąpieniu zagrożeń. Mieszkańcom chcielibyśmy podziękować za ciepłe przyjęcie. Ponadto druhowie brali udział w zabezpieczeniach imprez odbywających się na terenie gminy Ujazd.

 

Autor: Szymon Reszka

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe